Kırmızının Gücü: Fast Food Zincirlerinin Logoları Neden Kırmızı?

Elif Özçakmak

Elif Özçakmak

İTÜ - İşletme Mühendisliği | Editör @ceotudent

Burger King, McDonald’s, Arby’s, KFC, Pizza Hut… Bunların, Fast Food zinciri olmasının yanında bir ortak yanı daha var: Kırmızı rengin hakim olduğu logoları.
Bu bir tesadüf değil. Birçok şirket, müşterileriyle bağlantı kurabilmek için renkleri kullanır. Fast foodlar yeterince cazip görünürken, kırmızı logoları da, görmezden gelmeyi daha da zorlaştırır.
Normal bir insan, ortalama on milyon rengi görebilir, ama kırmızı özeldir. Atalarımızın, isim verecek kadar önemli bulduğu ilk renklerden biri kırmızıydı. Alfabe ve yazıdan önce, insan dili renksizdi. “Siyah”, “beyaz” ve “kırmızı” için kelimeler vardı ancak sadece o kadar. Mavi ise, binlerce yıl sonra, milattan sonra 200’lerde ortaya çıktı.
Sonuç olarak, kırmızıyla diğer renklerden daha fazla bağlantımız var ve bu renge, fast food şirketlerinin yararına olacak şekilde tepki veriyoruz. Araştırmacılar, kırmızının aciliyet hissi uyandırdığını buldular. Bunun da ötesinde, iştahımızı doyurma hissi verme özelliğine sahip. Bu ikisini bir araya getirdiğinizde, yemek isteyen müşteriler için harika bir tarif elde ediyorsunuz.
Bu kırmızı logo, beyniniz için sadece sinsi bir uyarıcı değil. İbranice ve Yeni Gine kabileleri dahil olmak üzere pek çok eski dil, kırmızıyı “kan” kelimesiyle adlandırmıştır.
Örneğin, İbranice’de kırmızı, “ah-dohm” şeklinde telaffuz edilirken; kan “dahm” olarak telaffuz edilir. Kırmızının kanlı başlangıcı, zaman içinde değişime uğramıştır. Ortaçağ zamanlarında kırmızı, kraliyet ailesinden olanlar tarafından bir statü sembolü olarak giyilirdi. Bugün, Hindistan’ın birçok kesimindeki gelinler, kırmızı elbiselerle evleniyorlar.
Aslına bakılırsa, kırmızı, dünyadaki bütün kültürlerin olumlu bakış açısıyla gördüğü birkaç renkten biridir. Tabi ki, şirketler de, logolarını üzerinde fazlasıyla düşünerek oluşturduğu için, bunu da gözden kaçırmamışlar. Sonuçta bizler görsel türleriz ve beş duyumuz olmasına rağmen, beynimiz, gözümüzden gelen bilginin %80’ini işleyebilir.
Pazarlama şirketi WebPageFX’e göre, tüketicilerin yaklaşık %85’i, bir ürünü diğerine tercih etmesinin ana sebebinin renk olduğunu söylüyor. Bir başka grubun %80’i de, markalara unutulmaz damgası verenin renkler olduğunu söylüyor.
McDonald’s logosunun kırmızı yerine pembe, yeşil veya mavi olduğunu düşünün. Aynı şeyi hissettirmiyor, değil mi?

This post is also available in: English

Kategoriler: Pazarlama

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version