J.R.R. Tolkien’den Hayat ve Seyahat Hakkında Öğretilerle Dolu 10 Alıntı

Eğer kendinizi ciddi bir okuyucu olarak görüyorsanız muhtemelen size, hayata dair birçok şeyi öğrettiğini düşündüğünüz ve çok sevdiğiniz birkaç yazara sahipsinizdir. Benim de bu ciddiyetle okuduğum birkaç yazar var ve bu listenin belki de en başındaki isimlerden biri Hobbit, Yüzüklerin Efendisi ve Silmarillion gibi fantastik kurgu eserleriyle tanınan J.R.R. Tolkien.
Öyle ki Tolkien, yaşadığımız dünyadan tamamen bağımsız gözüken ancak birçok noktada değer ve öğretilerle aslında içerisinde yaşadığımız dünyayı anlatmaya koyulan bir yazar. Fantastik hikaye ve masallarla anlatılarını bambaşka bir boyutta sunan, aynı zamanda bizleri kendi seyahatlerine ortak eden eşsiz bir seyyah.
Peki böyle bir seyyahtan hayata dair neler öğrenebiliriz? İşte Tolkien’den hayat ve seyahat hakkında en sevdiğim 10 alıntı:

“Karar vermemiz gereken tek şey, bize verilen zamana ne yapmanız gerektiğidir.”

“Eğer çoğumuz yiyecekleri, keyfimizi ve şarkıları altından daha değerli kabul etseydik, daha mutlu bir dünyada yaşıyor olurduk.”

“Frodo, kapının dışına çıkıyor. Yola çıkıyorsunuz, eğer ayaklarınızı tutmazsanız, nereye sürükleneceğinizi kimse bilemez.”

“Dünya gerçekten de tehlikelerle doludur ve içinde pek çok karanlık yer vardır. Ancak yine de adil olan çok şey var. Ve her yerde olmasına rağmen sevgi artık hüzün ile karışıyor, yine de büyüyor. Hatta belki de hüzünden daha büyüktür.”

“Başıboş dolaşan herkes kaybolmuş değildir.”

“Dünya’nın geniş olması tamamen sizinle ilgili: kendinize çit çekebilirsiniz, ancak sonsuza dek engel olamazsınız.”

“Küçük küçük adımlar, bir seyahat eder.”

“Bir şey bulmak istiyorsanız, bakmak gibisi yoktur. Bakarsanız, şüphesiz ki mutlaka bir şeyler bulursunuz, fakat bu her zaman sonradan oluşan bir şey değildir. O aslında uzun zamandır oradadır.”

“Sonuçta, kocaman dünyada yalnızca küçük bir dostsun!”

“Hiçbir maceranın sonu yok mu? Olduğunu sanmıyorum. Bir başkası daima hikayeyi sürdürmek zorundadır.”

This post is also available in: English

Kategoriler: Alıntılar, İlham, Motivasyon

Yorumlar (0) Yorum Yap

/