İnsan Kaynakları Çalışanlarının Sahip Olması Gereken 3 Önemli Özellik

Hatice Dirgen

Hatice Dirgen

Editör @ceotudent

Yaz dönemi staj arayışları veya yaza yeni mezun olarak gireceklerin iş arayışları tüm hızıyla devam ederken en büyük kabuslarından biri mülakatlar olmaya başlayan bir öğrenci veya sadece İK’da kariyer yapmayı planlayan biri iseniz bir İnsan Kaynakları Müdürü’nün sahip olması gereken en önemli 3 özellik neymiş bir göz atalım.


1) Lider olduğunuzu gösterin, kontrol etmeyi sevdiğinizi değil.

Her konuya çok bilmiş bir tavırla yaklaşmayın. Bu durum insanları rahatsız ettiği gibi yaptıkları işte kendilerine duydukları güveni de azaltır. Bir İK sorumlusu atik, iyi bir lider ve çalışanlarına her konuda rehber bir insan olmalı. İsteklerini emir niteliğinde ve çalışanın üzerinde kontrol sağlamak ister gibi değil, saygı çerçevesinde dile getirebilmelidir.

Oracle çalışanları arasında yapılan bir araştırmaya göre çalışanların %60’a yakını üstlerinin onlarla daha yakın ilişki kurmalarını ve proaktif tavırlar göstermeleri gerektiğini düşünüyorlar. Yöneticileriyle birebir ilişkilerinin olmasının onları daha özgüvenli çalışmaya teşvik ettiğini belirtiyorlar.


2) Genel kültürünüz ve sektöre dair bilginiz yüksek olmalı.

Bir İK sorumlusu hem çalışanlarına örnek bir lider olabilmesi hem de doğru ve yerinde stratejiler belirleyebilmek adına kendini sektöründe ve sosyal alanda geliştimelidir.

Tabiki herkes sayısal zekaya sahip olmayabilir. Bu konuda Hache-Barrois istatistiklerden korkulmaması gerektiğini aksine onlarla yüzleşilmesinin gücü arttırdığını belirtmiştir. Başka bir sözünde ise “Herkesin bilgi bilimci olması gerektiğini söylemiyorum fakat yaptığınız işte özgüven sahibi olmazsanız neyi analiz ettiğini bilemezsiniz, peki bu halde şirketiniz için doğru işe alım yöntemi uyguladığınızı nereden bileceksiniz?”


3) Alanınızda uzman olmalısınız.

Doğru bir İK sorumlusu yeni bir proje hazırlığında joker görevinde olmalıdır. Proje için gerekli olan en iyi ve yetenekli çalışanın kim olduğunu tereddütsüz önerebilmelidir. Çalışılan projedeki sorumluların yeterli seviyede yetkinliğe sahip olup olmadığını sormak için yönetimin tercihi de yine doğru bir İK sorumlusu olmalıdır.

Kaynak.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: İş, Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version