Ice Bucket Challenge: Dökülen Kova Kova Sular Boşa Gitmemiş

Hepimiz 2 yaz önce bir anda sosyal medyayı örümcek ağı gibi saran ALS hastalığına farkındalık yaratmak adına çekilen Ice Bucket Challenge videolarını hatırlıyoruzdur kesinlikle. Kısaca hatırlatmak gerekirse ; bir kova buz dolu suyu başımızdan aşağı döküyor ve sonrasına 3 er arkadaşımıza meydan okuyorduk. Onlar da bu meydan okumaya karşılık vermeliydi aksi halde bu hastalığın adını taşıyan derneğe 100 Dolar gibi bir mebla bağışlamak durumundalardı.O yaz tanıdık tanımadık binlerce insan çok kısa sürede dünya çapında gerçekten bir farkındalık sağladı ALS hastalığı adına. Öyle ki bu challengelara Marc Zuckerberg, LeBron James gibi yabancı milyonlarca takipçisi olan ünlülerin başı çektiği bir çok yerli isim de destek vermişti. Facebook a 17 Milyon video yüklendi. Herkes o yaz bitti gitti ve kampanya unutuldu derken…

İşte şimdi mutlu ve umutlu bir feedback verme zamanı!

O yaz bu video etkinliğinden tam tamına 100 Milyon Doları aşkın bağış toplanmış. Bu para da yatırım amaçlı olarak Project MinE isminde tıbbı bir araştırma projesine aktarılmış. 11 ülkede 80 e yakın araştırmacı bilim insanları 115 bin ALS hastasının genetik sekanslarını çıkarmışlar.ALS hastalarının toplamının yalnızca yüzde 3’ü ile direkt bağlı olan bu gen, yine de her şeye rağmen kalıtsal gen tedavisi için yeni fırsatlar ve hedefler olduğu olgusunu yaratmış durumda. Şunu da itiraf etmek gerekirse böyle bir etkinin bir parçası olmak apayrı bir duygu. Eğlenerek de , sosyal medyayı doğru kullanarak da ne kadar umut dolu projelerin temeli atıldığını tam 2 sene sonra net bir şekilde görüyoruz.

Sosyal Medya girişimciliğine de 101 dersi sayılabilecek bu olayın daha nicelerini görmek ve zincirin bir parçası olarak kalabilmek dileğiyle diyoruz.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Dijital, Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/