Hafızanızı Geliştirmenin En Kolay ve Etkili Yolu

Dicle Temiz

Dicle Temiz

Editör - Bilgi Unv.

Öğrencilik döneminden beri hafızamızı geliştirmek ve bilgilerin daha kalıcı olması için bir çok farklı yöntem söylenir. Ancak, aslında ihtiyacımız olan tek şey bir süre hiç bir şey yapmamaktır. İlk duyulduğunda anlamsız görünen bu yöntem aslında yalınızca öğrenciler için değil Alzheimer, demans hastaları için de etkilidir.
Yapılan araştırmalar, yeni bir bilgi öğrendikten sonra çaba harcamak yerine bir kenarda oturup 10-15 dakika dinlenmenin ve özel bir şey düşünmemenin öğrenme üzerindeki etkisini ortaya koydu. Bu dinlenme sırasında telefona bakmak, mailleri kontrol etmek, internette gezinmek gibi beyni meşgul etmeden dinlendirmenin, öğrenme ve hafıza kapasitesini geliştirdiği de deneylerle desteklendi.
Konuyla ilgili ilk çalışmalar 1900’lü yıllarda yapıldı ve iki grup deneğe anlamsız kelimelerin olduğu bir liste verildi. Birinci gruba bir süre sonra ezberlemeleri için yeni bir liste verilirken, ikinci gruba altı dakikalık bir süreden sonra yeni liste verilmiştir. Bir buçuk saat sonra test yapıldığında, dinlenen grup ilk kelimelerin %50’sini hatırlarken, dinlenmeyenlerin ise yalnızca %28’sini hatırladığı ölçülmüştür.

Hafızanın Oluşumu

Yeni bir bilgi öğrendikten sonra beynin bu bilgileri pekiştirmesi ve uzun süreli beleğe atması gerekir. Eskiden bunun uyku sırasında olduğu zannediliyordu. Ancak yapılan araştırmalarla pekiştirmenin yalnızca uyku sırasında değil, uyanıkken dinlenme anında da olduğu ortaya koyuldu.
Yeni bir bilgiyi aldıktan sonra, hafıza çok daha hassas bir konuma gelir ve üzerine yeni bir şey öğrenmeye çalışmak, bilgileri olumsuz etkiler. Bunun yerine dikkat dağıtıcı bir unsurun olmadığı ve mümkün olduğunca sessiz, az ışıklı bir ortamda dinlendiğinizde siz de hafızanızın geliştiğine tanık olabilirsiniz. Hiç bir şey yapmadan ve her durumda uygulayabileceğiniz bu teknik ile hem beyninizi hem vücudunuzu dinlendirerek gelişme sağlayabilirsiniz.

Bunun yanı sıra; aralıklarla çalışmak ,unutulmaya yüz tutmuş bir bilginin pekiştirilmesini ve tekrar hatırlanmasını sağlarken öğrendiğiniz bir konuyu kendinize anlatmak da konunun pekişmesi açısından çok daha etkili olacaktır. 

Bu içerikler de ilginizi çekebilir: ?

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version