Filozofların Hayatını Anlatan ve Bakış Açınızı Değiştirecek 5 Film

Birçok ressam, müzisyen, yazar veya tarihe damga basmış önemli kişiliklerin hayatları sinemada çokça kez konu ediniyor. Hal böyle olunca felsefe dünyasını da unutmamak olmaz tabii. Filozofların hayatlarını sayfa sayfa okumuş ve felsefe üzerine olan çoğu düşünce üzerine kafa patlatmış olanların sevebileceği, filozofların hayatını anlatan 5 belgesel niteliğinde felsefi filmleri sizler için derledim.

1) Nietzsche Ağladığında (2007)

IMDb: 7,6
Yönetmen koltuğunda Pinchas Perry’nin bulunduğu Nietzsche Ağladığında, Alman filozof Nietzsche’yi konu alır.  Kendisine aşık olan Lou Salome adında oldukça çekici bir kadın, Nietzsche’nin düşüncelerinden rahatsızlık duyup durumu dönemin en meşhur doktoruna anlatmayı düşünür. Böylece doktor Breuer’e gider ve Nietzsche’nin durumunu anlatır. Breuer’in Nietzsche’nin kitaplarını okuması ve olayı Sigmund Freud ile paylaşmasıyla olaylar ilerler. 1992 yılında Irvin Yalom’un aynı isimde yayınlanmış olan Nietzche Ağladığında, izleyicileri oldukça düşündürecek bir yolculuğa hazırlıyor.

2) Konfüçyüs (2010)

IMDb: 6,2
Çinli düşünür Konfüçyüs’ün hayatını anlatan filmin yönetmenliğini ise Hu Mei üstlenmektedir. Ünlü filozof Konfüçyüs’ün düşünceleri, bakış açısı, politik uğraşları en detaylı haliyle önümüze seriliyor. Filmin en iyi görüntü yönetmeni dalında Hong Kong film ödülünü almasıyla birlikte her felsefe meraklısının mutlaka izlemesi gereken filmlerden birisidir.

3) Sokrates (1971)

IMDb: 7,3
Yunan felsefesinin kurucusu olan Sokrates, antik çağın en konuşulan filozoflarındandır. 1971 yapımı olan filmde Sokrates’in yaşamından son beş yıl öncesini konu almaktadır. Roberto Rossellini’nin yönettiği filmde Sokrates’i ise Jean Sylvere canlandırmaktadır.

4) Immanuel Kant’ın Son Günleri (1992)

IMDb: 7,1
Philippe Collin’in yönetmenliğini üstlendiği, senaryosunu ise Collin ile birlikte Andre Scala’nın kaleme aldığı 1992 yapımı film, Alman düşünür Immanuel Kant’ın son günlerine yer vermektedir. Filmde Kant’ı ise ödüllü aktör David Warillow oynamaktadır.

5) Giordano Bruno (1973)

IMDb: 7,3
İtalyan filozof Giordano Bruno’nun, kilise karşıtı düşünceleri yüzünden Engizisyon mahkemesinde yargılanışı ve Giordano Bruno’nun hayat hikayesi en açık haliyle gözler önüne konulmaktadır. İtalyan yapımı filmin yönetmen koltuğunda Giuliano Montaldo bulunmaktadır.
Kategoriler: Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/