Ferzan Özpetek Filmleri: En Beğenilen 13 Filmi

Ferzan Özpetek filmleri denilince aklınıza hangi filmler geliyor? Bugün filmleri ile isminden başarı ile söz ettiren yönetmen Ferzan Özpetek 1959 yılında İstanbul’a dünyaya gelir. 1976 yılında İtalya’ya giderek ilk önce dil öğrenir ardından Roma La Sapienza Üniversitesi’nde sinema okumaya başlar. Kariyerinde sinema sektöründe yer alabileceği pek çok görev yer alır.

Uzun yıllar yönetmen yardımcılığı yaptıktan sonra ilk filmi olan Hamam’ı 1997 yılında çeker. İlk filmi ile Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü’ne layık görülür. En beğenilen Ferzan Özpetek filmlerini sizler için derledik. İyi seyirler dileriz.


Ferzan Özpetek Filmleri

1) La Finestra di Finotre – Karşı Pencere (2003) | IMDb: 7.2

ferzan özpetek filmleri

 

Tür: Dram, Romantik

Oyuncular: Giovanna Mezzogiorno, Massimo Gitotti, Raoul Bova

Ferzan Özpetek filmleri listesimizin ilk filmi 2003 yılında vizyona giran Karşı Pencere filmidir. Mezarlıkta çalışmakta olan bir kocası olan Giovanna, sıradan bir hayata sahip olan bir muhasebecidir. Tavuk paketlemek üzerine çalışmakta olan bir firmada çalışan genç kadın için aynı günler birbirini kovalarken karşı apartmanda oturan bir adamın ilgisini çekmesi ile bir değişim rüzgarı esmeye başlar. İlk zamanlarda bu adamın hayatını merak etmeye başlar.

Günler geçtikçe bu yabancı adama aşık olduğunu fark eder. Aralarında büyük bir çekim başlar. Yaşlı adamın Giovanna’ya söyledikleri ile aralarındaki bağ daha da güçlenir. Bu adam sanki 1943’te yaşanmış bir olaya takılı kalmış ve ara ara onu yaşıyor gibidir. Kafasında yaşadığı bu olayda Giovanna ve kendisi için dış etmenlerden korunacakları bir koruk bulur.


2) Le Fate Ignoranti – Cahil Periler (2001) | IMDb: 7.3

cahil periler

Tür: Dram, Romantik

Oyuncular: Edoardo Purgatori, Cristiana Capotondi, Luca Argentero

Roma’ya yakın bir yerleşim yerinde yaşamakta olan Antonia ve eşi Massimo oldukça sıradan ancak bir o kadar da güzel bir yaşam sürmektedirler. Hayatlarında her şey olağan bir şekilde ilerlerken ani bir trafik kazası her şeyi mahveder. Mossimo bu kaza sonucu hayata gözlerini yumar. Antonia için dünya bir anda kararır. Acıyla baş etme sürecinde Massimo’nun çalıştığı ofise giderek ondan kalan eşyalarla eşini hatırlamak ister.

Massimo’nun ardında bıraktığı eşyalar arasında yer alan bir tablo Antonia’nin kafasında soru işaretleri oluşturur. Massimo hayattayken Antonia’yı aldatıyor olabilir miydi? Antonia, Massimo’nun onu aldatıp aldatmadığını öğrenmek için araştırmalar yapmaya başlar. Araştırmaları sonucu aldatılmanın da ötesinde bambaşka bilgilerle karşılaşır.


3) Mine Vaganti – Serseri Mayınlar (2010) | IMDb: 7.2

ferzan özpetek filmleri

Tür: Komedi, Dram, Romantik

Oyuncular: Riccardo Scamarcio, Nicole Grimaudo, Alessandro Preziosi

İtalya’nın güney kısmında yaşayan ve orada bir makarna fabrikasına sahip olan Cantoneler zengin bir ailedir. Cantoneler, oldukça varlıklı olan aynı zamanda da geleneklerine sıkı sıkıya bağlı olan bir aile yapısına sahiptir. Bu aile bireylerinden birisi olan Tommaso isimli genç Roma’da iyi bir eğitim alır ve okulunu bitirir bitirmez evine döner. Tüm aile heyecanla gelecek olan Tommaso’yu beklemektedir.

Tommaso’nun gelişi aile için oldukça büyük bir haberin de ortaya çıkışı olacaktır. Tommaso, yıllardır sakladığı eşcinsel olduğu bilgisini artık daha fazla saklamak istememektedir. İlk olarak erkek kardeşi Antonio’ya durumdan bahseder. Sadece eşcinsel olduğunu değil aynı zamanda aile işlerini yapmak yerine bir yazar olmak istediğini de anlatır.

Tüm ailenin bir araya geldiği bir yemek Tommaso’nun bu haberi paylaşması için oldukça uygun bir ortama sahiptir. Tüm cesaretini toplayan Tommaso da bu yemek masasında büyük bir sürprizle karşılaşır. Antonio da tıpkı ağabeyi Tommaso gibi eşcinseldir. Aile bu bilgi karşısında büyük bir şok yaşar.


4) The Turkish Bath – Hamam (1997) | IMDb: 6.8

hamam

Tür: Drama, Romantik

Oyuncular: Alessandro Gassmann, Francesca d’Aloja, Carlo Cecchi

Ferzan Özpetek filmleri listemizin bir diğer filmi Hamam ile devam ediyoruz. Roma’da bir dizayn firmasına sahip karı koca Francesco ve Marta için hayat sıradan bir şekilde devam etmektedir. Bir gün gelen telefon ile bu sıradan hayatlarında bir değişim meydana gelir. 

Francesco’nun İstanbul’da yaşamakta olan teyzesi Anita hayatını kaybetmiştir. Bu haber üzerine Francesco İstanbul’a gitmek için yola çıkar. Anita hayattayken İstanbul’da bir hamama sahiptir. Francesco, bu hamamı satmak ister ve işlemleri başlatır. Bu süreçte yıllardır orayı işletmekte olan Türk aile ile tanışır ve bu aile fertlerinden birine yakınlık duymaya başlar. 

İstanbul’da yaşadığı deneyimler onu bu şehre ve hamama karşı farklı bakmaya iter. Francesco hamamı satmak için çıktığı bu yolda hamamı satmaktan vazgeçer.


5) Magnifica Presenza – Şahane Misafir (2012) | IMDb: 6.6

ferzan özpetek filmleri

Tür: Komedi, Dram, Fantastik

Oyuncular: Elio Germano, Margherita Buy, Vittoria Puccini

Ferzan Özpetek filmleri listemizin bir diğer filmi Şahane Misafir’dir. Pierto Sicilyalı bir gençtir. En büyük hayali ise başarılı ve ünlü bir aktör olabilmektir. Bu hayalini gerçekleştirebilmek için elinden gelen her şeyi yapmak için çabalar. Roma’ya taşındıktan sonra bir pastanede çalışmaya başlar. Pastanede çalışırken bir yandan da çeşitli oyunculuk işleri için fırsat kollar.

Pierto, Roma’ya taşındığı ilk zamanlarda Maria isimli kuzenin yanında yaşamaya başlar ancak çok uzun sürmeden kendi evini tutar ve tek başına yaşamaya başlar. Evde geçirdiği ilk zamanlarında her şey olağan şekilde ilerler. Ancak aradan geçen belli bir süreden sonra Pierto, evde var olan eşyaların o yerini değiştirmeden yer değiştirdiğini fark eder. Üstelik gece geç saatlerde evden fısıltı şeklinde sesler yükselir.


6) Saturno Contro – Bir Ömür Yetmez (2007) | IMDb: 6.7

bir ömür yetmez

Tür: Dram, Komedi

Oyuncular: Stefano Accorsi, Margherita Buy, Pierfrancesco Favino

Ferzan Özpetek filmlerinin vazgeçilmezi başarılı oyuncu Serra Yılmaz Bir Ömür Yetmez’in de kadrosunda yer alır. Seneler geçse de dağılmadan bir görece kalabalık bir arkadaş grubu genel olarak çiftlerden oluşmaktadır. Bir araya geldiklerinde çiftler kusursuz görünmektedir ancak hepsinin kendi içinde büyük sıkıntıları vardır. Paolo isimli yeni grup üyesinin aralarına katılması ile grup dinamikleri yavaş yavaş değişmeye başlar.

Grup üyelerinden bir diğeri olan Lorenzo ise hiç beklenmedik bir zamanda ölümü ile herkesin hayatında büyük bir yankı uyandırır. Yaşanan bu elim olay ve yeni grup üyesi ile herkes içinde yaşadığı duyguları dışa vurmaya başlar.


7) Allaciate Le Cinture – Kemerlerinizi Bağlayın (2014) | IMDb: 6.5

ferzan özpetek filmleri

Tür: Komedi, Dram

Oyuncular: Kasia Smutniak, Francesco Arca, Filippo Scicchitano

Elena ile Giorgio yaklaşık iki yıllık nişanlı bir çifttir. Bu ilişkide her şey güzel ilerlerken Elena beklenmedik bir tutku ile tanışır ve her şey 180 derece değişir. Tanıştığı tutkunun sahibi olan Antonio ise Elena’nın en yakın arkadaşının erkek arkadaşıdır. Tanışıklıkları boyunca Antonio genel olarak Giorgio’dan hoşlanmaz. 

Aralarındaki tutkunun peşinden giden Elena ile Antonio evlenir ve bu evliliklerinden iki çocuk sahibi olurlar. Her şey yolunda gider gibi görünen bir vakitte olanlar olur ailenin karşısına büyük bir sınav çıkar. Geçmişten gelen keşkeler ve pişmanlıklarla anı yaşamak ve sınav vermek hiç de kolay olmayacaktır.


8) Cuore Sacro – Kutsal Yürek (2005) | IMDb: 6.5

kutsal yürek

Tür: Dram

Oyuncular: Barbora Bobulova, Andrea Di Stefano, Lisa Gastoni

Küçük yaşta ailesini kaybeden Irene teyzesi tarafından yetiştirilir. Teyzesi Eleonora önemli bir kişidir ve onu örnek olan Irene de teyzesinin yolundan giderek isminden söz ettirebilecek derecede önemli bir insan haline gelir. Hırslı bir çalışma hayatının içerisinde günden güne daha fazla başarı elde etmeye çalışır.

Bir arkadaşının ölüm haberini alan Irene büyük bir çöküş yaşar. Yıllar sonra annesinden arda kalan anılara bakmak için eski evlerinin yolunu tutar. Eve girdiği andan itibaren değişimi hissetmeye başlar. Annesinden geriye kalan her eşyada başka bir şey gören Irene’nin hayatı artık eskisi gibi devam etmeyecektir.


9) Un Giorno Perfetto – Mükemmel Bir Gün (2008) | IMDb: 6.4

ferzan özpetek filmleri

Tür: Dram

Oyuncular: Isabella Ferrari, Valerio Mastandrea, Valerio Binasco

Ferzan Özpetek filmleri listemizin diğer filmi Mükemmel Bir Gün senaryosu ile seyircinin büyük beğenisini toplar. Emma ve Antonio’nun ayrılıkları üzerinden tam bir yıl geçtikten sonra bir gece gelen seslerle düzen bozulur. Antonio’nun evinden yükselen silah seslerinin ardından polis olay yerine gelir. Polis geldiğinde kapıyı açmak için harekete geçer. Bu olay yaşanmadan önceki son 24 saatte Fioravanti, Maja, Profesör Mara ve Aris’in hayatlarında hiç unutamayacakları dönüm noktalarını yaşarlar.


10) Harem Suare (1999) | IMDb: 6.1

Harem Suare

Tür: Dram, Tarih

Oyuncular: Mari Gillain, Alex Descas, Lucia Bosé

Ferzan Özpetek filmleri arasında senaryosu Osmanlı İmparatorluğu’nda geçen Harem Suare ile devam ediyoruz. 1908 yılında çöküş döneminde olan devlet sınırları içerisinde geçen bir hikaye… Bu kara günlerde Sultan Abdülhamit günlerini Yıldız Sarayı’nda geçirmektedir. Diğer saraylarda olduğu gibi Yıldız Sarayı’nda da entrika eksik olmaz.

Cariyelerden birisi olan Safiye sarayda yükselmek için çeşitli planlar yapar. Bu planlarına saray ağalarından birisi olan Nadir’i de ortak eder. Plan oldukça basittir. Safiye’nin önceliği gözde cariye olup ardından bir şehzade doğurarak iktidarda söz sahibi olmaktır. Hedefine ulaşmak için birlikte çalıştığı Nadir ile aralarında ayrı bir çekim oluşmaya başlar. Tehlikeli plan yasak bir aşka dönüşmek üzeredir.


11) Naples in Veils – Napoli’nin Sırrı (2017) | IMDb: 5.8

napolinin sırrı

Tür: Dram, Gizem, Romantik

Oyuncular: Giovanna Mezzogiorno, Alessandro Borgi, Anna Bonaiuto

Adriana genç bir kadındır. Napoli’de katıldığı bir partide tanıştığı Adrea isimli adamla tanışır ve aralarında garip bir çekim yaşanır. Geceyi birlikte geçirirler. Bu gecenin sonunda Adriana aradığı aşkı bulduğuna çok emindir. Hayaller kurmaya başlar. Kafasında her şey çok güzeldir. Ta ki sözleştikleri gün Andrea buluşma yerine gelmeyene kadar. Üstelik herhangi bir haber de vermemiştir.

Adriana büyük bir hayal kırıklığına uğrar ve işine geri döner. Bir otopsi uzmanı olan Adriana her zamanki gibi getirilen cesedi incelemek için çalışmaya başlayacaktır ki cesedin kime ait olduğunu görmesi ile durum değişir. Otopsisini yapacağı kişi ile sır dolu bir dünyanın içine girmek zorunda kalır.


12) İstanbul Kırmızısı (2017) | IMDb: 5.4

istanbul kırmızısı

Tür: Dram

Oyuncular: Halit Ergenç, Tuba Büyüküstün, Nejat İşler

Ferzan Özpetek filmleri arasında ülkemizde en çok ses getiren yapıtlarının başında İstanbul Kırmızısı gelir desek yeridir. Her şeyini bir kaza sonucu kaybetmiş olan eski yazar Orhan hareketten uzak bir yaşam sürmeye başlar. Londra’ya taşınan Orhan editör olarak hayatını sürdürür. Yıllar boyu Londra’da yaşadıktan sonra İstanbul’a dönmeye karar verir. Bu kararı vermesinin asıl sebebi başarılı yönetmen Deniz Soysal ile tanışmaktır.

Deniz Soysal’ın İstanbul’a gelme sebebi ise annesinin taşınmasına yardım etmek ve yeni filmi için çalışmalarını yapabilmektir. Deniz, çocukluk anılarını bir kitapta derler, Orhan ise yayınlanmadan önce kitabı kontrol edecek kişidir. İstanbul’da buluşurlar ancak bu buluşma çok kısa sürer. Deniz bir anda ortadan kaybolur. 

Deniz’in kaybolması polis tarafından araştırılmaya başlanır. Bu soruşturma sürecinde Orhan kitabı incelemeye başlar ve Deniz’in dışarıdan bakıldığında oldukça gizemli olan hayatının kitapta ayrıntılı bir şekilde anlatıldığını fark eder.


13) The Goddess of Fortune – Şans Tanrıçası (2019) | IMDb: 6.7

ferzan özpetek filmleri

Tür: Dram

Oyuncular: Stefano Accorsi, Jasmine Trinca, Edoardo Leo

Alessandro ve Arturo yaklaşık on beş yılı birlikte geçirmiş aşk dolu bir çifttir. Ancak aralarında büyük krizler de yaşanmaktadır. Annamaria isimli kadın çiftin en yakın arkadaşıdır. Bir hastalıkla savaşmakta olan Annamaria bazı tahlileleri yaptırabilmek için hastaneye yatmak zorundadır ve bu süreçte çocuklarını Alessandro ve Arturo’ya emanet eder.

Daha önce hiç çocuk bakmamış ikili için hayatlarına bir anda dahil olan çocuklar büyük bir değişimi de beraberinde getirir. Kriz içinde olan ilişkileri de bu değişimden etkilenir.

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version