Esneme Hareketleri: Daha Sağlıklı ve Esnek Günler İçin

Esneme hareketleri ile daha esnek ve sağlıklı bir vücuda kavuşmak ister misiniz? Her gün kendinize ayıracağınız kısa bir zaman ile hiç olmadığınız kadar esnek bir vücuda sahip olabilirsiniz. Sürekli oturur vaziyette çalıştığınız bir işiniz varsa akşamları tutulmuş boyun ağrısı veya bel ağrısı ile karşılaşmanız çok olağandır.

Yaşadığınız bu ağrılar hayat kalitenizi günden güne daha da kötü bir hale getirir. Yaşamakta olduğunuz güzel anların keyfini çıkarmakta zorlanmaya başlarsınız. Cuma akşamı arkadaşlarla güzel bir yerde dans etmek varken evde bel ağrısı çekmeyi kim ister ki?

Günde 10-15 dakikanızı ayırarak daha esnek bir vücuda sahip olmanız oldukça kolay. Sizin için yapabileceğiniz çeşitli esneme hareketleri listesi hazırladık. Sağlıklı ve esnek günler dileriz.


Isınma hareketleri yapmadan esnemeye başlamamalısınız.

Hangi sporu yaparsanız yapın ilk önce ısınma hareketleri yaparak vücudunuzu spora hazırlamalısınız. Isınma hareketleri sakatlanmanızı engellerken daha rahat spor yapmanıza yardımcı olur. Isınma hareketi olarak evinizde küçük bir yürüyüş yapabilirsiniz. Eğer bu yürüyüşün yeterli gelmediğini düşünürseniz kollarınızı ve bacaklarınızı küçük küçük hareket ettirebilirsiniz.


Esneme Hareketleri

1) Boynunuzu hareket ettirerek başlayabilirsiniz.

esneme hareketleri

Günün yorgunluğu ve gerginliği en çok boyun bölgesine baskı yapar. Bu baskı da tutulmaya ve yoğun ağrıya sebep olur. boynunuzu esnetmek için izlemeniz gereken yol şu şekildedir:

  • Esneme hareketleri yapacağınız yerde bağdaş kurarak rahat bir pozisyonda oturun.
  • Başınızı geriye öne salladıktan sonra sağa sola doğru hareket ettirin. Birkaç defa bu tekrarı yaptıktan sonra başınızı saat yönünde döndürmeye başlayın. Yaklaşık 10 tekrardan sonra saatin tersi yönünde çevirmeye başlayın.
  • Sağ elinizle başınızın sol tarafını tutarak başınızı sağa doğru çekin. Ardından aynı işlemi sol elinizle başınızın sağ tarafını tutup sola çekerek devam ettirin

Boynunuzun gevşediğini hissettiğinizde bırakabilirsiniz.


2) Omuz bölgenizi esneterek esneme hareketleri serisine devam edin.

esneme hareketleri

Vücudunuzda yukarıdan aşağı devam ederek esneme hareketlerini uygulamaya devam edebilirsiniz. Boyun egzersizini yapmak için oturduğunuz konumdan kalkmadan omuz çalışmaya başlayabilirsiniz. İzlemeniz gereken yol şu şekildedir:

  • Sol omzunuzu germek için sağ elinizle sol kolunuzu tutarak göğsünüze yaklaştırın. Bir müddet bu şekilde kaldıktan sonra aynı hareketi diğer tarafınız için uygulayın.

3) Sırt bölgenizi esnetin.

sırt esnetme

Özellikle masa başında çalışmak zorunda kalan kişilerin mutlaka uygulaması gereken esneme hareketleri arasındadır. Vücudunuzu masa pozisyonuna getirin. Nefes alıp verirken önce sırtınızı tamamen yuvarlayın. Ardından başınızı ve boynunuzu yukarı doğru uzatarak kalçanızı yukar doğru itin. Bu evde yapabileceğiniz esneme hareketleri arasındadır.

Eğer esnemeye vakit ayıramıyorsanız oturduğunuz yerde de esneme hareketleri  yapabilirsiniz. Kolunuzu ileri doğru uzatarak birbirine kenetleyin. Kenetli halinde ileriye uzatabildiğiniz kadar uzatın. Bu hareketi yaparken sırtınızı da aynı güçle geriye doğru çekin. 

Oturduğunuz yerden sırtınızı ve boynunuzu esnetmek istiyorsanız videoya göz atabilirsiniz:

Masa Başı Çalışanları İçin Boyun Sırt Hareketleri I Dr. Banu Taşcı Fresko


4) Bacağınızı esneterek devam edebilirsiniz.

bacak çalışma

Bacaklarınızı birbirine yakınlaştırarak düz bir şekilde ileri doğru uzatın ev dik bir oturma pozisyonuna geçin. Bu pozisyonda kendinizi rahat hissettiğiniz anda ayak parmaklarınızı kendinize doğru çekmeye başlayın. Bu hareket sayesinde arka bacağınız gerilmeye ve kaslarınız uzamaya başlayacaktır. Bu hareketi biraz daha zorlaştırmak isterseniz ayaklarınıza eğilerek ayaklarınızın altından tutarak kendinize doğru çekebilirsiniz.

Ardından bir bacağınızı bağdaş kurar gibi kendinize doğru çekin ve diğer bacağınızı düz bir şekilde uzatın. Düz bir şekilde uzattığınız bacağınızdaki ayağınızı kendinize doğru çekin. Bu sayede aynı zamanda iç bacağınız da gerilecektir.


5) Belinizi esneterek esneme hareketlerini sonlandırabilirsiniz.

bel çalışma

Esneme hareketleri arasında en son belinizi çalıştıracağınız hareketleri yaparak egzersizinizi tamamlayabilirsiniz. Düz bir şekilde yere uzanın. Ardından sol bacağınızı yukarı doğru doksan derecelik açı ile kaldırın. Bacağınızı kaldırırken ellerinizle bacağınıza destek verebilirsiniz. Bu hareketi yaptıktan sonra aynı şeyi sağ bacağınız için de yapın.

Oturur bir pozisyona geçin ve bacaklarınızı ileri doğru uzatın. Sağ bacağınızı üçgen şekilde toplayarak dik bir pozisyona geçin. Sol elinizle sağ bacağınızı tutarak vücudunuzu sağa doğru çevirin. Belinizdeki açılmaları hissedeceksiniz. Aynı hareketi sol bacağınızı üçgen şekilde toplayarak tekrarlayın. Bu sayede omurganızdaki kasılmalar son bulacaktır.

 

Kendinize zaman ayırarak esneme hareketlerini düzenli bir şekilde yapmak isterseniz videoya göz atabilirsiniz:

Yeni Başlayanlar İçin Esneme Egzersizleri | Stretching

 

İlginizi çekebilecek ilgili içerik:

Kalça Egzersizleri: Daha Sağlıklı Bir Vücut İçin

 

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Sağlık, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version