Endüstri devrimine, evrimsel bakış…

İndustry 4.0 team

İndustry 4.0 team

Teknolojik dönüşüm reform hareketi.

Savunma ve güvenlik kavramları eski çağlardan günümüze tüm insan toplulukları için hayati önemini korumuştur. Eski çağlarda olduğu gibi günümüz modern çağında da Ülkeler kendilerine karşı, diğer devletlere karşı üstün olabilmek için her zaman askeri güçlerini geliştirmek zorunda kaldılar. 

Nitekim geçmiş ve günümüz süper güç niteliğindeki devletleri, genel anlamda askeri alanlardaki atılımları ve bu alana gösterdiği önemli yenilikler sayesinde şuanki statüye ulaşabilmişlerdir. 
     Günümüz Dünyasını şekillendiren nitelikte olan orduların teknolojiyle desteklenmesi bu denli önemlidir. Sebebi, yaklaşık iki asır’dır günümüz ordularının dizayn edilmesini, silahlarının daha da üstün bir nitelik kazanmasına neden olan teknolojidir. Bu sayede Ülkeler arasında ki denge tamamen değişti/değişiyor.     Dünyadaki savunma sanayisinin gerekliliklerine ve gelişmiş ülkelerin silahlanma çabalarına genel bir bakış attıktan sonra ülkemizin de bu konudaki atılımları ve nedenlerine de şöyle genel anlamda bakalım.
      Ülkemizin jeopolitik konumu gereği ( Ege Denizinde Yunanistan ile adalar için giriştiği savunma sistemleri, Güney sınırındaki terör örgütlerine sınır yakınlığı ve bu örgütlerin ülkemiz için oluşturduğu tehditler…) Dünya siyasetinde elini güçlendirip değişen dünyanın şekillenmesinde daha fazla söz sahibi olmak için güçlendirme çabaları, ülkemiz için savunma sanayisini ve güçlü bir orduyu, tercihlikten çıkarıp zorunluluk haline getiriyor. Ülkemiz için, Dünyadaki gelişmelerin sadece takipçisi olmak yeterli olmayacaktır. Bunun için dünya nereye gidiyor? İyi takip etmeliyiz… 
Dünya,artık uyum sağlayamayanın kaybedeceği bir çağa girdi! 
 
Şimdi birazda yeni sanayi çağı yani endüstri 4.0 teknolojik dönüşümü ile savunma sanayisinin ilişkisine kısaca bakalım.
     
      Türkiye de bir çok savunma teknolojisi markası çoktan teknolojik sürece uyumlu, ilgili çalışmalarını başlattı. Bunun tanıtılması için ülkemizin bir çok şehrinde seminerler düzenlenip Dijital sanayiye geçiş ile ilgili planlar ve aşamaların hazırlıkları yapıldı.          Endüstri 4.0 devrimi için diğer ülkelerin biraz geresinde kalınsa da, kısa bir süre içinde bir çok Şirket bu açığı kapatmak için, çağı yakalamak bağlamında gerekli çalışmalarını yapıyor. Tabiki her zaman olduğu gibi bu devrimi tamamlamak için çalışmaların belli aşamalarla periyotlarla yapılması gerekiyor. Her basamağın tek tek çıkılması kaçınılmaz. Bunun için gerekli alt yapının hazırlanması, oryantasyonların bu süreçteki çalışmalara uyum sağlayabilmesi ve teknolojik gelişimlerin üretim faktörlerindeki hücrelere başarıyla yerleştirilebilmesi gibi…
Bizi sosyal hesaplardan da takip edebilirsiniz…
İnstagram | twitter | Linkedın
Kategoriler: Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/