En İyi Şekilde Üniversite Sınavına Hazırlanmak

Bu yazıda size en doğru biçimde üniversite sınavına ve diğer tüm sınavlara nasıl hazırlanılır bunu açıkladım. Adım adım yapmanız gerekenleri anlattım. Yaz tatilinde ne yapmanız gerektiğine kadar birçok konuda size bilgi verdim. Haydi başlayalım!

En İyi Biçimde Sınava Hazırlanmak

Üniversite sınavına ister bir yılınız ister iki yılınız olsun en önemli şey iyi bir plan yapmanızdır. Örneğin 2019’da TYT ve AYT ye girecekseniz yaz tatilinin başından itibaren güzel bir plan yapmalı ve sınava bir ay kala bile ne yapacağınızı yaklaşık bir yıl önceden belirlemeniz gerekiyor.

Hayatın her aşamasında zamanı planlayabilme yeteneğinizin olması gerekiyor ama YKS hazırlık sürecinde biraz daha önem taşıyor, planlama yapma yeteneği.

Nasıl Çalışma Programı Yapmalıyız

Şimdi önemli olan nokta kendiniz mi planlama yapacaksınız yoksa olan bir plana mı uyacaksınız. Kendiniz planlama yapacaksanız güncel, MEB müfredatına uygun konu listesini aylara bölmelisiniz. Hangi ay hangi konu çalışılacak önce kabataslak bunu dağıtın. Şu bağlantı tavsiyemdir kesinlikle size yardımcı olacaktır: TYT-AYT Konuları

Eğer olan bir plana uymak istiyorsanız da bir tavsiyem var. İnternette birçok yerde hazır program var ama bu programın profesyonelce yapılması ve güzel bir şıklıkta sunulması önemli. Bu noktada da gerek tasarımı gerek de konu dağılımı öne çıkan bir program var. “TYT Çalışma Programı” yandaki bağlantı ile önerdiğim çalışma programına ulaşabilirsiniz.

Bu program 4 aylık. Yaz tatili için rahat bir şekilde uygulanabilir. Ortalama bir öğrenci için ideal program diyebilirim. Durumunuza göre programı yayabilirsiniz.

TYT çalışırken AYT’yi aksatmamaya dikkat edin. Mezun arkadaşlar zaten birçok şeyin farkındadır ama ben 12. sınıflara bu uyarıyı yapmak istedim.

Sınava Nerede Hazırlanılmalı

Şimdi diğer bir nokta ise herhangi bir kursa gitmeli misiniz yoksa evde mi çalışacaksınız. Bu çok önemli bir tercih. Benim önerim eğitim durumunuz iyiyse ve evde kendi disiplininizi sağlayabilecek biriyseniz gerek yok. Ama meslek liseliyseniz bir kursa kaydolmanız veya özel ders almanız faydalı olacaktır.

Rehberlik ve Motivasyon İçin Öneriler

Evde çalışan arkadaşların rehberlik ve motivasyon açısından ara ara desteğe ihtiyaçları olacaktır. Hangi kitapları veya soru bankalarını kullanmalıyım gibi temel sorunları olacaktır. . Bu konuda da önerdiğim eğitim sitesinden başarı hikayeleri okumalarını tavsiye ederim. 

Sizlere az sonra önereceğim sitede çalışma taktikleri, YKS için kitap incelemeleri ve üniversite sınavına hazırlık için kitap önerileri var. Bu site: Öğrenci Kozu. Belirttiğim konularda faydası dokunacaktır.

Son Olarak…

Hangi sınava hazırlandığınız önemli değil. Önemli olan hayalleriniz peşinden koşabilme cesaretini gösterebilmenizdir.
Kategoriler: Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/