Elon Musk ve Mark Zuckerberg’in Yapay Zeka Tartışması

Berk Tezkoşar

Berk Tezkoşar

Calibration Engineer, Tech Editor, DJ

Büyük akıllar her zaman aynı düşünmeyebiliyor. Bir tarafta Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, diğer tarafta Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk.
Konu yapay zeka ve geleceğimize etkisi olduğunda Mark Zuckerberg bardağın dolu kısmını, Elon Musk ise bardağın boş kısmını görüyor.
Musk geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda yapay zeka hakkında duyduğu endişeden bahsetmiş ve yapay zekayı belirli sınırlar içerisinde tutacak kanunlar çıkarılması gerektiğini vurgulamıştı. Yapılmaması halinde insanlığın karşılaşabileceği en büyük tehlike olabileceğinden bahsetmişti.
Facebook CEO’su Zuckerberg, Pazar günü 85 dakika süren Facebook canlı yayını yaptı. Yayın sırasında bir izleyicisi Elon Musk’ın görüşleri hakkında ne düşündüğünü sorması üzerine “Yapay zeka konusundaki görüşlerim net. İyimserim. Kıyamet senaryosu uyduranları anlamıyorum. Böyle düşünmek oldukça negatif ve sorumsuz” diyerek büyük bir tartışma başlatmış oldu.
Musk ise Zuckerberg’in bu çıkışına Twitter hesabı üzerinden yayınladığı bir tweet ile cevap verdi:

“Mark ile bu konu hakkında konuştum. Kendisinin konuyla ilgili anlama kapasitesi kısıtlı.”

Silikon Vadisi’nin iki büyük isminin kapışması daha devam edecek gibi görünüyor. Standart bir Hollywood ünlü kavgalarından uzak ve insanlığın geleceği için tartışan iki büyük ismi izlemek oldukça eğlenceli olacak gibi gözüküyor.
Kategoriler: Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version