Dünyanın En Genç Üniversite Mezunu: 9 Yaşındaki Laurent Elektrik Mühendisliğini Bitirmek Üzere

Bilim Hayvanı

Bilim Hayvanı

Bilim yolunda koşulmaz, ağır ağır ilerlenir.

9 yaşındaki Laurent Simons, Eindhoven Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde eğitim görüyor. Kendisi yakın zamanda lisans eğitimini tamamlayacak ve ‘dünyanın en genç üniversite mezunu’ unvanını alacak.

Simons, normalde 3 yılda bitirilmesi gereken bölümü, 1 yıl gibi kısa bir sürede bitirerek ayrı bir rekora da imza atacak.

Hollanda’da bulunan Eindhoven Teknik Üniversitesi’nde Elektrik Mühendisliği okuyan 9 yaşındaki Laurent Simons, 3 yıllık bölümü 1 yılda tamamlayacak.

2019’un Mart ayında bölüme başlayan Laurent, son projesini tamamlamak üzere!

Laurent, lisans eğitimini tamamladığında, 10 yaşında ABD’deki University of Alabama’dan mezun olan Michael Kearney’in elinde olan ‘dünyanın en genç üniversite mezunu’ unvanını da eline alacak.

145 IQ düzeyine sahip Laurent, liseye başladığında 6 yaşındaydı.

Babasının, hakkında “Annesinin karnındayken beyninde bir şeyler yanlış gitmiş olmalı. Ama neyse ki olumlu anlamda” dediği Laurent, 6 yaşında lise eğitimine başladı.
Belçika’da doğan ve Laurent, okulda sıkıldığı için Amsterdam Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bir araştırmaya katıldı. 8 yaşında matematik bilimleri üzerine lise diploması alan Laurent, ardından ailesi ile birlikte Hollanda’ya taşındı.

“Tanıdığım en zeki öğrenciden 3 kat daha zeki.”

Eindhoven Teknik Üniversitesi’nden hocası Prof. Dr. Peter Baltus, yaş ortalaması 20 olan bir sınıfta 9 yaşındaki bir çocuğun olmasının ilk dönemlerde garip göründüğünü ifade ederken, “Uzun meslek yaşamımda tanıdığım en zeki öğrenciden üç kat daha zeki. Bir yetişkin öğrencinin asla ulaşamayacağı bir düzeye çıkıyor” ifadelerini kullanıyor.

İnsan ömrünü uzatmak için çalışacak.

Belçika medyasına birkaç sene önce verdiği bir röportajda, astronot ya da kalp cerrahı olmak istediğini söyleyen Laurent, artık yalnızca kalp üzerine yoğunlaşmak istediğini söylüyor.
İnsanların kalp rahatsızlıklarını gidermek için çalışmanın yanı sıra, insan ömrünü uzatmak için de çalışmalar yapmak isteyen Laurent, kalp rahatsızlığı bulunan büyükbabası ve büyükannesine de yardım etmek istiyor.
İleride ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yaşamak istediğini söyleyen Laurent, bu isteğinin nedenini ise şu sözüyle açıklıyor:

”Kaliforniya’ya gitmek istiyorum. Çünkü orada hava çok güzel.”

Kaynak 1, 2
Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version