Dünyanın En Büyük Teknoloji Fuarı CES 2018’den Öne Çıkan 10 Teknoloji

Berk Tezkoşar

Berk Tezkoşar

Calibration Engineer, Tech Editor, DJ

ABD’nin Las Vegas şehrinde bu yıl 51. kez düzenlenen ve dünyanın en büyük elektronik fuarı olan CES 2018, teknoloji devlerini bir araya getirdi. İşte CES 2018’de en çok konuşulan 10 teknoloji!

1) Elektrikli uçan taksi

Fuarda görücüye çıkan Bell Helicopter Textron, herkesin kullanabileceği geleceğin uçan taksisini tanıttı. Bell’in inovasyon direktörü Scott Drennen’in model ile ilgili yaptığı açıklamaya göre uçan taksi, nesnelerin internetinin bir parçası olacak.

2) Dünyanın ilk sanal parmak izi okuyuculu telefonu

Vivo, dünyanın ilk sanal parmak izi okuyuculu telefonunu tanıttı. Çin merkezli akıllı telefon üreticisi Vivo, Apple ve Samsung’tan beklenen hamleyi gerçekleştirerek dünyadaki ilk parmak izi tarayıcısı olan akıllı telefonu fuarda tanıtarak bu yılın ilk yarısında piyasaya çıkacağını açıkladı.

3) Kodak, kriptopara sektörüne adım attı

Fotoğraf makinelerinin dijitalleşmesi ile oldukça zor dönemlerden geçen Kodak, çareyi kripto para dünyasına adım atmakta bulmuş. KODAKCoin isimli bir ürünü üzerine çalışmalar yaptığını duyuran Kodak, Bitcoin madenciliği için geliştirdiği ürününü de bu fuarda görücüye çıkardı.

4) Tesla’ya rakip: SUV

Fuarda Byton tarafından görücüye çıkarılan elektrikli otomobil konsepti ise şimdiden en çok konuşulan ürünlerden biri olmayı başardı. Tesla’ya rakip olması beklenen model oldukça sıra dışı özelliklere sahip. 523 kilometre menzile sahip olan elektrikli SUV modelinin 272 beygir gücünde bir motoru bulunuyor.

5) Peşinizden gelen bavul

ForwardX’in geliştirdiği akıllı bavul hepimizi büyük bir zahmetten kurtarıyor ve peşimizden ayrılmıyor. Yani siz bavulu taşımıyorsunuz, o içindeki elektrikli motorla hep arkanızdan geliyor.

6) Dans eden robotlar

İngiliz sanatçı Giles Walker tarafından tasarlanan, yüz kısmında mobese kameraları bulunan ve etkinlik boyunca ziyaretçilerin ilgi odağı olan dansçı robotlar fuarda pole dance gösterisi yaptı.

7) Mercedes-Benz’in yeni multimedyası

Mercedes-Benz’in yeni multimedya sistemi MBUX (Mercedes-Benz User Experience – Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) tanıtıldı.

8) Sony yeni akıllı telefonlarını tanıttı

Sony, beklenen yeni akıllı telefonları Xperia XA2, Xperia XA2 Ultra ve Xperia L2‘yi CES 2018 kapsamında resmi olarak tanıttı.

9) HTC Vive PRO

HTC, Vive serisi sanal gerçeklik başlıklarına bir yenisini daha eklemiş durumda. Orijinal modelin çıkışından neredeyse iki yıl sonra piyasaya sürülen HTC Vive Pro, kullanıcıların rahatsızlık duyduğu bazı noktaların düzeltilmesi için tasarlanmış.

10) 10 saniye mottolu kamera

Pepcom firmasının geliştirdiği Roader Time Machine Kamerası, tuşuna bastıktan 10 saniye sonra fotoğraf çekiyor. Çektiği fotoğraf veya videolar da sadece 10 saniyelik.
Kategoriler: Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/