Dünyada 12 kişinin Sahip Olduğu Ödüle Türk Bilim İnsanı Layık Görüldü

1991 yılından itibaren düzenlenen ve bugüne dek yalnızca 12 bilim insanının layık görüldüğü Dünya Nefroloji Derneği’nin en önemli ödüllerinden olan International Society of Nephrology (Bywater Awards) ödülü bu sene bir Türk bilim insanına veriliyor.
Yapmış olduğu çalışmalarıyla bilim dünyasında göğsümüzü kabartan İstanbul Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü, İç Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi olan Prof.Dr.Mehmet Şükrü Sever, dernek tarafından düzenlenecek bir törenle kazandığı ödülü 2019 yılı içerisinde kendisine takdim edilecek.
2019 yılı nisan ayında Avustralya’da yapılacak olan Dünya Nefroloji Kongresine davet edilen Prof.Dr.Mehmet Şükrü Sever, Akut Böbrek Yetmezliği konusunda yapmış olduğu çalışmalarla adını bilim dünyasına kazımıştı. Ayrıca Crush Sendromu denilen insanın çeşitli etmenler altında aldığı darbelere, bazı doğal afet olayları sonrası oluşan mahsur kalma ve uzun süren sıkışma sonucu oluşan ciddi boyutlardaki doku zedelenmesi, kas nekrozları gibi hareketsizliğin neden olduğu hayati durumlara karşı son derece başarılı çalışmalara imza atmıştır. Kas zedelenmesi ve kaslarda meydana gelen hareketsizlik ve ezilme sonucu reaksiyonların kan akışının da etkilenmesi sonucu ölümle dahi sonlanabilecek bir sürece neden olmaktadır. Hem Akut Böbrek Yetmezliği alanında hem de Crush Sendromu üzerinde yapmış olduğu ciddi çalışmalar sonucu birçok seminere ve eğitimlere de davet edilen Prof.Dr.Sever, birçok erken ölümün ve bu faktörlerin neden olduğu ölümlerin de önüne geçmeyi başarmıştı.
Bugüne dek sadece 12 bilim insanının sahip olduğu ve alanında dünyanın en prestijli ödülü olarak kabul edilen Bywater Awards ödülüne layık görülen Prof.Dr.Sever’in bu üstün başarısı sadece eğitim verdiği kendi öğrencilerine değil Türkiye’de bilimsel çalışma yapan herkes için yeni bir ilham kaynağı olacağı belirtiliyor.
Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/