Robotların Ne Yapabileceği Hakkındaki Fikirlerinizi Değiştirin

Alperhan Bay

Alperhan Bay

Editör @CEOtudent

23 Şubat 2016’da ileri nesil akıllı zekaya sahip robot olan Atlası bir çok farklı alanda geliştirerek yeniden dizayn eden Boston Dynamics şirketi hakkında küçük bir araştırma yaptık.

Boston Dynamics  1992 yılında Marc Raibert ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsündeki çalışma arkadaşları tarafından kurulan insana benzetim amaçlı dinamik robot ve yazılımların tasarım ve inşasında uzmanlaşmış bir mühendislik şirketidir. İlk defa hayvanlar gibi koşabilen ve manevralar yapabilen robotu geliştiren şirketin faaliyet alanı söz konusu bu geliştirmeye uygun olarak robotikte yenilik getiren uygulamalar ve sistemler geliştirme çizgisinde devam etmektedir.

Google tarafından 2013 yılında satın alınan Boston Dynamics dünyanın en gelişmiş engebeli arazi robotu olarak tanıttıkları BigDog’un üreticisidir. Şirketin BigDog dışında LS3, PETMAN, Cheetah, SandFlea, RHex, RiSE ve LittleDog adında ürünleri bulunmaktadır.

CAPTION: CAMBRIDGE, MASS.--9/11/2004--BostonDynamics president Marc Raibert with the robot "Big Dog". CREDIT: JODI HILTON FOR THE NEW YORK TIMES

Boston Dynamics kurucu ortağı ve şuan ki yöneticisi Marc Railbert’e gelecek olursak Railbert, 1973 yılında Northeastern Üniversitesi’nde Elektrik Mühendisliği lisansı ile mezun oldu. 1977 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde yüksek lisansını tamamladı. Tezini ”Motor Control And Learning By The State Space Model” üzerine yapan Railbert, biyolojik davranışları modelleme de robot tekniğini kulandı. 1977-1980 yılları arasında Jet Propulsion Laboratuvarı‘nda ve Caltech‘de robot his ve kontrolü araştırmalarında rol aldı. 1981-1986 yılları arasında Carnegie-Mellon Üniversitesinde Bilgisayar Bilimi Departmanı’nda ve Robotik Enstitüsünde çalıştı. 1986-1995 yılları arasında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Yapay Zeka Laboratuvarı üyesi olarak çalışan Railbert Boston Dynamics şirketini burada çalışma arkadaşları ile birlikte kurdu.

Boston Dynamics’in bazı çalışmaları:

2013 yılında tanıtılan Atlas

ve 2016 yılında Atlasın evrimi 🙂

En gelişmiş engebeli arazi BigDog

Usain Bolt’un rekorunu kıran Cheetah

Daha fazlası için Boston Dynamics’in Youtube kanalına buradan göz atabilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş   new-twitter-paylas

Kategoriler: Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/