İnsan İlişkilerinin, İletişimin ve Gelişimin Gizli Anahtarı: Aktif Dinleme

Arzu Dokuzoğlu

Arzu Dokuzoğlu

İTÜ-Kimya Müh.

Dinlemek zor bir eylemdir. Kendi gündemimiz dışında ve ilgi alanımıza girmeyen konuları dinlemek ise tam bir işkence gelir çoğu zaman. Aynı zamanda, konuşurken dinlenmediğinizi hissetmek de sinir bozucu olur. The Samurai Listener’ın yazarı Cash Nickerson’a göre, aktif olarak dinlemeyi öğrenirseniz daha iyi ilişkiler kurabilir ve işlerinizi kolaylıkla yürütebilirsiniz.

“Dinlemek, çatışmaları çözmenize, saygı duymanıza ve daha iyi bir lider olmanıza yardımcı olur. Ne yazık ki çoğu insan kendisine söylenenleri hatırlamıyor çünkü ilk etapta duymuyorlar.”

Nickerson, aktif dinlemeyi başaran iyi dinleyicilerin dövüş sanatlarında kullanılan tekniklere benzer becerileri kullandığını söylüyor.“İyi bir dövüş sanatçısı karşısındakinin ne yapacağını algılar çünkü algıları açık ve bilinçlidir. Bütün bunlar büyük liderlerin ve başarılı iş adamlarının yapma eğiliminde olduğu şeyler. Çoğu insan, yumuşak becerilere dayanarak başarılı olur ve iletişim, özellikle de dinleme, anahtardır.”

Nickerson, dinleme becerisini parçalara ayırıyor:
Farkındalık: Temel farkındalıkla başlayın. Başınızı telefondan kaldırın ve gün içerisinde yapacaklarınızı düşünmeyin.
Kabul: Yeni bilgi almaya istekli olun. Sadece bedenen değil, ruhen de bulunduğunuz yerde olun. Fikirlerinizi ve ön yargılarınızı kenara bırakın.
Katılım: İletişim karşılıklıdır. Dinleyin ve cevap verin.
Anlama: Karşınızdakinin söylediğini yorumlama niyetiyle dinleyin. Hem aynı dili konuştuğunuz hem de birbirinizi tam olarak anladığınız bir anlaşmaya varın.
Kalıcılık: Dinlemeyi aktif bir hale getirin. Zihninizde başka düşüncelerin dolaşmasına izin vermeyin. Konuya bağlı kalın.
Duygular: Duyguların varlığına ve rollerine saygı gösterin. Nickerson,

“Duygular sizin için veya size karşı çalışabilir. Rollerini tanıyın ve onları ayırt etmeyi ve başkalarını duyma yeteneğiniz üzerindeki etkilerini öğrenin.”

Duyular: Hatırlamak için diğer duyularınızı kullanın. Beden dili ipuçlarını ve hatta potansiyel blöfleri keşfedin.
Ego: Egonuzu sohbetten uzak tutun. Mütevazi bir lider daha kolay dinleyebilir çünkü egolarını başarıları ile ilişkilendirmez.
Tempo: Konuşmacının ritmiyle temasa geçin. Konuşma biçimleriyle senkronize olmamak, dinlemeyi zorlaştırabilir.

 

 


Peki aktif dinleme yaptığınızda ne olur?

Nickerson’a göre dinlemek, büyümenin ve ilerlemenin temelidir.

“Büyük liderler kendilerini geliştirir; onlar kendilerini geliştiren makinelerdir. Başkalarını anlamadan beceri ve bilginizi geliştiremezsiniz.”

 

 

Dinlemek önemlidir çünkü tüm insanlar sevgi ve saygı ister; kendilerini dinleyen insanlarla zaman geçirmek isterler. Nickerson, “İyi dinleyiciler, ilerleme ve terfi etme eğilimindedir.” diyor. “Birisinin seni dinlediğini hissetmek kadar büyük değerli bir his yok.”
Dinlemenin bir açma/kapama düğmesi olmadığını kabul edin. Tamam, şimdi dinlemek için çok uğraşacağım demeniz yeterli değildir.

“Dinlemenin temeli budur: Büyük resmi elde etmek için çaba gösterin ve dar odak noktanızı bırakın. Bu, öz-farkındalıktır.”

İllüstrasyon: Al Power
Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version