5 Adımda İyi Fikir Nasıl Bulunur?

“Müthiş!” diyerek bizi etkisi altında toplayan “Ben bunu nasıl düşünemedim?” sorusunu uyandıran bu fikirler nasıl oluşturuluyor, bunları hayata geçirenlerin bizden ne fazlası var veya böyle fikirler bulmak için ben ne yapmalıyım gibi sonu gelmeyen birçok soru son zamanlarda her girişimci adayının, her şirket yöneticisinin, her direktörün hatta her stajyerin kafasını kurcalayan soru işaretleri bulutunu oluşturmuş durumda.

Peki gerçekten, nasıl oluyor da bulunuyor bu cin fikirler?

Bu imrendiğimiz tüm fikirler evrensel ve kesinleşmiş bir süreçten geçerek hayatımıza giriyorlar aslında. Bu sürecin de olmazsa olmaz diyeceğimiz  5 maddesi de mevcut.

1) “Düşünme biçiminizi yeniden düşünün!”
Görsel düşünün, yatay düşünün, olmayacak şeylere inanıp unutmamak için herhangi bir sayfaya karalayın. Hayatınızda var olmayan sınırlar çizmeyin. Kendi rutininizden dışarı çıkın ve görmeyi öğrenin. Sizi kısıtlayan her kesimden uzaklaşın. Kendinize koyacağınız tek sınır “teslim tarihi” gibi sıkıcı zorunluluklar olsun.

2) Zihin sepetinizi dolduran tüm malzemeleri harmanlayın. 
Fikir, birbiriyle alakasız görünen tüm maddeleri tek kavramda birleştiren ve bazı noktaları yeni bir ışık altında görmenizi sağlayan bir içgörü pırıltısıdır. Bu yüzden fikrinizin yaşamasını sağlayacak her ham maddenin çok değerli olduğunu bilin. Hiç kimse çok fazla fikri olduğu için eleştirilmemiştir.

3) Zihninize biriktirdiğiniz malzemeleri öğütmesi için vakit tanıyın.
Fikir, bir durumun tüm yönlerini içine alır ve bunu basitleştirir. Tüm gevşek uçları düzgün bir düğümle bir araya getirir. Zihninizin malzemeleri öğütmesi ve oluşturduğunuz harmandan anlamlı bir sonuç çıkarabilmesi için geçmiş deneyimlerinizi doğru yerde ve zamanda kullanmalısınız. Bu maddeyi geçerseniz, fikrinizin üretim için fabrikaya postalandığından emin olabilirsiniz.

4) Tüm cin fikirlerinizden olabildiğince uzaklaşın.
“En zor maddeyi geçmişken uzaklaşmak da nereden çıktı?” dediğinizi duyar gibiyim fakat yanlış okumadınız. Fikir üretme sürecinin ciddiyetinden uzaklaştığınız bu dönemde kendinizi eğlenceye verin. Ciddiyet sığlığın tek sığınağıdır der Oscar Wilde. Keyifli ve eğlenceli olduğunuz sürece iyi fikirler üreten bir takım yaratabilirsiniz.

5) Boşluktan ortaya çıkan fikir.
Yarattığınız boşluk daha önce yapılmamış şeyleri gerçekleştirebilmek için kendinize verdiğiniz en büyük armağandır aslında. Yaratıcı zihin beklenmedik benzerlikleri beklenmedik zamanlarda birleştirerek oluşturduğu fikri gözünüzün önüne serecek kadar basite indirgeyecektir.

Fikir barizdir ve başkasına söylediğinizde kendi kendine “Ben bunu nasıl düşünemedim!” diyerek şaşırırken siz, yeni doğmuş fikrinizi alıp gerçek dünyaya bırakıyor ve nasıl başarılı olduğunu izliyor olacaksınız.

Facebook'ta Paylaş new-twitter-paylas

Kategoriler: Girişimcilik, Strateji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version