Oscar Wilde’ın Tek Romanı Dorian Gray’in Portresi’nden 13 Alıntı

Arzu Dokuzoğlu

Arzu Dokuzoğlu

İTÜ-Kimya Müh.

Oscar Wilde, 1854 senesinde İrlanda’da doğdu. Çağının en büyük yazarlarından olan Oscar Wilde, tek romanı olan Dorian Gray’in Portresi ile ün kazandı. Zamanında büyük tartışmalar yaratan ve son derece sert eleştirilere maruz kalan, hatta yargılanırken aleyhinde delil olarak gösterilen bir romandır. Romanın değeri zamanla anlaşıldı ve aslında Oscar Wilde’ın alaycı bir üslupla döneminin katı ahlakçı tutumunu eleştirdiği önemli bir yapıta imza attığı anlaşıldı.
Kendi portresinden büyülenerek sonsuz gençlik dileğinde bulunan ve ruhu karşılığında bunu elde eden Dorian Gray’in güzellik ve haz uğruna karakterinden vazgeçişini anlatan romandan beğendiğim kısımları derledim.

1) “Bu dünyada elde etmeye değer tek şey de gençliktir.”

2) “Dünyada her şeye karşı anlayışlı davranabilirim, acı çekmek dışında. İşte buna anlayış gösteremem. Gereğinden fazla çirkin, feci, üzücüdür. Çağımızın acıya karşı gösterdiği yakınlıkta son derece hastalıklı bir şeyler var. İnsan yaşamın rengine, güzelliğine, yaşam sevincine yakınlık göstermelidir. Yaşamın cerahatli yaralarından ne kadar konuşmazsak o kadar iyi bence.”

3) “Duyguların avantajı şudur ki bizi yolumuzdan saptırırlar; bilimin avantajıysa duygusal olmamasındadır.”

4) “İyi insan olmak demek insanın kendi kendisiyle uyum içinde olması demektir.”

5) “İnsanların para yatırmadıkları bir bankanın hesabına yazdıkları bir çekten başka bir şey değildir, iyi niyet.”

6) “İnsan, akşam yemek masasında anlatamayacağı hiçbir şeyi yapmamalıdır.”

7) “Bir olayı konuşmazsan olmamış demektir. Harry’nin dediği gibi, olaylara, durumlara gerçeklik kazandıran şey onların dile getirilmesidir, doğrudan doğruya.”

8) “Kendi kendine söz geçirebilen bir kişi nasıl kolayca bir zevk icat edebilirse acısını da aynı kolaylıkla dindirebilir.”

9) “İnsan hayatı, başkalarının yaptığı hataların ağırlığını yüklenemeyecek kadar kısaydı. Herkes kendi hayatını yaşıyor ve yaşamak karşılığında kendine çıkan faturayı ödüyordu. İşin acıklı yanı şuydu ki insan tek bir hata için bir sürü ödeme yapmak zorunda kalıyordu.”

10) “Hayatta taş çatlasa bir tek yüce deneyim geçebilir başımızdan; yaşamın gizi de bu deneyimi elden geldiğince çoğaltabilmektir.”

11) “Bilmek her şeyin sonu olur. Çekici olan bilememektir. Sis her şeye harika bir güzellik katar.”

12) “İnsanın yüzde yüz emin olduğu şeyler hiçbir zaman doğru değildir. İmanın felaketi ve de romantizmin öğrettiği ders budur işte.”

13) “Mutlu olduğumuz zamanlarda hep iyi bir insan oluruz da iyi insan olduğumuz zamanlarda ille de mutlu olmayabiliriz.”

This post is also available in: English

Kategoriler: Alıntılar

Yorumlar (0) Yorum Yap

/