Instagram’da daha iyi fotoğraf çekmek için 5 ipucu

Yağmur Avvurur

Yağmur Avvurur

Founder @ceotudent

Akıllı telefon kullanan herkesin aslında bir mobil fotoğrafçı olduğunu söylemiştik. Kimisi şehir yaşamından ve doğal yaşamdan heyecan verici kareler yakalayabilmek için yapar bunu, kimisi de arkadaşlarıyla paylaştığı anları ölümsüzleştirmek için. Çağın en popüler ve en fazla kullanıcıya sahip görsel tabanlı sosyal ağı olan Instagram’da da daha iyi fotoğraflar çekebilmeniz için bazı ipuçlarını derledik.

1) Fotoğrafın açısını değiştirin.
Fotoğraflarınızı genelde göz hizasından çekiyorsunuz değil mi? Peki hiç aşağıdan ya da yukarıdan çekmeyi denediniz mi? Bunu yaparsanız fotoğrafınız ikinci ya da üçüncü bir derinliğe sahip olacaktır. Bu da fotoğrafa bakan kişiyi biraz daha fotoğrafın içerisine çeker. Aşağıdaki fotoğraf göz hizasının biraz altından çekilmiş olmasına rağmen farkını açıkça belli ediyor.

 

2) Lensinizi temiz tutun. Telefon kameranızın lensini temiz tutmalısınız. Netlik, fotoğraflarınız için büyük önem taşır. Hatta mobil fotoğrafçılıkla yakından ilgileniyorsanız bunun için yanınızda bir solüsyon ve bez bile taşıyabilirsiniz. En kötü ihtimalle bir ıslak mendil de işinizi görecektir. Ama aman diyelim sildikten sonra kurulamayı ihmal etmeyin.


3) Telefonu iki elinizle tutun ya da sabitleyin.
Mobil çekim yaparken genellikle tek elimizi kullanırız fakat tek elle çekim yaparken titreme ve denge bozukluğu gibi unsurlar fotoğrafların netliğini olumsuz etkileyebilir. Bu sebeple çekim yaparken telefonu iki elimizle tutmak ve kollarımızı vücudumuza sabitlemek fotoğrafa keskinlik katar, bozulmaları minimuma indirger. Daha profesyonel düşünenler bu problemi tamamen ortadan kaldırmak için yardımcı ekipman kullanabilirler.

 

4) Ayarlarınız en yüksek kalitede olsun ve odaklanmayı manuel kullanın. Kamera ayarlarınıza bakın ve fotoğraf kalitesinin en yüksek seviyeye ayarlandığından emin olun. Ayrıca hemen hemen her akıllı telefonda otomatik odaklanma bulunuyor. Bu özellik sayesinde siz fotoğraf çekerken kamera fotoğraftaki odaklanma noktasını kendi belirliyor. Fakat bu her zaman en doğru odağın seçileceği anlamına gelmiyor. Bu yüzden genellikle fotoğrafı çekmeden önce odaklanılması gereken noktayı ekrana dokunarak kendiniz seçin.

 

5) Işığa ve gölgeye dikkat!
En çok yapılan hatalardan biri de fotoğrafı çeken kişinin ışığı kendi arkasına almasıdır. Fakat aksine ışık kaynağını (güneş, lamba, ateş vs) fotoğrafını çekeceğiniz objenin ya da kişinin sağına veya soluna 45’er derecelik açıyla gelecek şekilde ayarlamanız gerekir. Bu oran ışık ve gölge dengesinin en optimum halidir.

Facebook'ta Paylaşnew-twitter-paylas

başbaş banner9

 

Kategoriler: Dijital, Strateji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/