21. Yüzyılın En Önemli Liderlik Yaklaşımları: İlham Vermek ve Motive Etmek 

Arzu Dokuzoğlu

Arzu Dokuzoğlu

İTÜ-Kimya Müh.

Söz konusu çalışanlarının işlerini en iyi şekilde yapmalarını sağlamak olduğunda, gerçek yöneticiler genellikle bir koç rolünü üstlenirler. Ekip üyelerinden en iyi sonuçları elde etmek için onlara örnek bir lider olmayı ve ellerinden gelenin en iyisini yapmalarına yardımcı olacak kaynakları sağlamanın gerektiğini bilirler. Sonuç olarak birçok yönetici, çalışanlarına ilham vermeye ve onları motive etmeye odaklanır. Ancak şöyle bir sorun var: Birçok kişi ilham ve motivasyonun aslında aynı şey olduğunu varsayar. Ama öyle değildir. Onları neyin farklı kıldığını ve nasıl kullanacağınızı bilmek, ekibiniz için uzun vadeli başarılara ulaşma şansınızı arttırabilir.
Motivasyonda ustalaşmak

Motivasyon, yöneticilerin çalışan verimliliğini arttırmak için sahip olduğu en önemli araçlardan biridir. Çalışanları, ellerinden gelen çabayı göstermeye teşvik eden dış güçlerin sağlanması, iş yerinde önemli bir fark yaratabilir. Motive edici faktörler genelde bir çeşit ödüle dayanır. Örneğin, yapılan bazı araştırmalara göre, çalışanların %79’unun eğitim ve kariyer geliştirme fırsatlarının mevcut şirketlerinde kalmaya motive etmede çok etkili olduğu görülmektedir. Bu durumda, kariyer gelişimi potansiyeli güçlü bir dış motivasyon faktörüdür. Benzer şekilde, ödül sistemleri ve takdir edilme üretkenliği daha fazla teşvik ederken, aynı zamanda iş yerindeki mutluluğu da arttırır.
Kristen Hamlin’in bir blog paylaşımında belirttiği gibi,

“İşverenler, çalışanları motive etmek için cezalandırmaktan ziyade eylemleri için ödüllendirmeye odaklanmak için daha çok çalışıyorlar. Belirli eylemler için umut verici ödüller, insanların harekete geçmesini sağlayan “hadi” tepkisini tetikler. İnsanları harekete geçmezlerse olacak kötü şeyler ile tehdit ederek hareket ettirmeye çalışmak, muhtemelen eylemi engelleyecek olan korku ve endişeyi ortaya çıkaracaktır.”


İlhamla gelen inovasyon

Dış motivasyon kullanmak üretkenliği arttırır ancak çoğu zaman bu bonuslar geçicidir. Bir çalışan, kariyerinizi kuruluşunuz içinde mümkün olduğunca ilerlettiğini hissettiğinde gemiye atlamayı arzu eder hale gelir. Çalışanların kalıcı olmasını teşvik etmek için motive etmekten daha fazlasını yapmalısınız: İlham vermelisiniz.
İlhamın motivasyondan farkı nedir diye soracak olursanız, motivasyon bir itme faktörü diye açıklıyor The D2D Expert’in kurucusu Sam Taggart.

“Motivasyon, bir şeyi yapmak istemeseniz bile sizi harekete geçmeye zorlayan bir dış güçtür. İlham ise, daha çok bir çekme veya itme gücüdür. İçeriden gelen ve proaktif olarak elimizden gelenin iyisini göstermemizi sağlayan bir şey.”

İlham veren bir lider, tüm çalışanlara tek tek odaklanırken aynı zamanda şirketin misyonuna ve değerlerine de büyük önem verir. İlham veren yöneticiler bir çalışanla her etkileşiminde şirket değerlerini yaşatır. Ekibin çalışmalarının dünyada nasıl olumlu bir etki yarattığını vurgular. Beklentilerini açıkça iletir ve çalışanlarının ihtiyaçlarına dikkat eder. Ekip üyelerini daha kişisel bir düzeyde tanımaya başlar, böylece sözleri ve eylemleri, yönlendirdikleri kişiler için daha fazla anlam taşır. İlham verici lider olmaya odaklanmak, bir çalışanın zihniyetini değiştirmeye yardımcı olur. Katkılarının nasıl bir fark yarattığını fark ettiğinde motivasyon içeriden gelmeye başlar.


Yöneticiler nereye odaklanmalı?

Gerçekte, en büyük liderlik başarıları sadece ilham ve motivasyona odaklanarak gelmeyecektir. Başarılı bir takım ortamı geliştirmek için her ikisini de kullanmanız gerekecektir. Örneğin, LinkedIn’den yapılan bir araştırma, hem motive edici hem ilham verici faktörlerin çalışanlar arasında aidiyet duygusu yaratmada son derece önemli olduğunu belirlemiştir. Ankete katılanların %59’u başarılarından dolayı tanınmak isterken, %41’i şirketlerinin kendilerini bir birey olarak önemsediğini hissetmek istiyordu.
Sonuçta hem motivasyon hem de ilham, çalışanlarınızın çalışma ortamlarından daha mutlu ve daha memnun olmalarına yardımcı olacaktır. Sosyal Pazar Vakfı ve Warwick Üniversitesi’nin Küresel Ekonomideki Rekabet Avantajı Merkezi tarafından yapılan bir araştırma, çalışanların mutlu olmasının %12-20 oranında daha fazla verimlilik sağladığını açıkladı.
Gelir veya üretkenlikteki tek haneli yüzde artışların bile önemli olduğu bir ekonomide, çalışanlarınızın gerçekten gelişebileceği bir iş yeri oluşturmanın, şirketinizin kazancı üzerinde kalıcı bir etkisi olacağı açıktır. Hangi motive edici ve ilham verici faktörleri kullanmanız büyük olasılıkla kişiden kişiye değişecektir. Bazı insanlar motive edici faktörlere daha iyi yanıt verirken diğerleri tamamen ilhama dayalı çalışacaktır. Bireysel ihtiyaçlarına göre etkili bir şekilde motivasyon sağlamak ve ilham vermek için ekibinizi bireyler olarak tanımanız gerekir.
Motivasyon iyi bir başlangıç olsa da ekibinize liderlik etmenin en etkili yolu, motivasyonun ilhamla birleştirilmesidir. İçsel değişimin desteklenmesine yardımcı olabildiğinizde, ekibiniz en iyi gayretlerini göstermeye ve şirketinizin vizyon ve misyonuna göre hareket etmeye daha çok yönelecektir.


İllüstrasyonlar: 1, 2, 3

This post is also available in: English

Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version