Yeni Girişimlere 6 Stratejik Tavsiye

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Yeni bir girişim olarak sürekli değişim ve gelişim gösteren bir girişimcilik ekosisteminde yaşıyor olduğunuzun farkında olmalısınız. Peki yeni girişimler bu değişime uyum sağlayabilmek ve daha başarılı olabilmek adına neler yapabilir?


1) Rekabetin farkında olmalısınız.

Bir girişimci olarak rakiplerinizi tanımanız ve ürünlerinin müşteriye neler sağladığını bilmeniz gerekir. Bu sayede rakiplerinizin ürünlerindeki zayıf noktaları tespit edip kendi ürününüzü geliştirebilir ve piyasada kendinizi öne çıkarabilirsiniz.


2) İşiniz ne durumda olursa olsun tutumlu olmaya çalışın.

Tutumlu olmak, karşınıza çıkacak her türlü durumla baş edebilmek adına çok önemli. Bu tutumluluk politikasını birkaç ay bile uygularsanız, en beklenmedik şartlarda bile ayakta kalmanız kolaylaşacaktır.


3) Yeni ürün ve servisleri takip edin.

Yeniliklerin farkında olmak operasyon yönetiminizi geliştirecektir. Kullanabileceğiniz daha avantajlı bir teknoloji, zamanı verimli geçirmenizi sağlayacak uygulamalar/servisler giderlerinizi azalatabileceği gibi daha iyi bir ürünle piyasada öne çıkmanızı sağlayacaktır.


4) Başlangıç aşamasında büyük pazarlara açılmaktan kaçının.

Başlangıç aşamasına ve ürününüze uygun bir pazar seçmek giderlerinizi azaltacaktır. Pazar araştırması yaparken pazara ihtiyacı olanı verebileceğinizden emin olun.


5) Kullanıcı geri bildirimlerini dikkate alın.

Kullanıcılarınızı dinleyin ve işinizi sürekli gelişim halinde tutun. Eğer farklı kullanıcılardan benzer şikayetler/istekler geliyorsa, onları dikkate alın ve uyum sağlayın.


6) Değişime tepkisiz kalmayın.

Bir girişimci iş hayatındaki değişimleri kabul etmeli ve onlara uyum sağlamalıdır aksi takdirde müşterilerini kaybetmesi kaçınılmazdır.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Girişimcilik, Strateji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version