2022’de Instagram Hesabınızı Büyütmek İçin Bilmeniz Gereken 5 Efsane Tüyo

Pandemi ile ticaretten eğitime, içerikten sosyal yaşama kadar her noktada dünyanın dijitalleşmesi giderek hızlandı. Dolayısıyla sosyal medyada büyük kitlelere ulaşmak hem markalar için hem bireyler için oldukça önemli hale geldi. Bir zamanlar sosyalleşmek adına fotoğraflarımızı yüklediğimiz Instagram bugün ürününü, hizmetini pazarlamak isteyen herkes için adeta sosyal bir pazar yeri oldu.

“Instagram’da keşfete nasıl çıkılır?”, “Instagram’da takipçi nasıl arttırılır?”, “Instagram’da satış nasıl yapılır?” gibi sorular daha sık sorulmaya başlandı. Bu noktada hepimiz geleneksel ticaret yaklaşımını bir kenara bırakıp biraz dijitalci, biraz pazarlamacı gibi düşünmemiz gerekiyor.

Bu şekilde düşünmeye hazır mısınız? Cevabınız evet ise şimdi bilmeniz bazı temel tüyolar var! 2022’de Instagram hesabınızı büyütmek için bilmeniz gereken bu yöntemlere birlikte göz atalım.


1) Kesinlikle bir niş belirleyin!

instagram büyüme

Üretmek istediğiniz içeriği daraltın ve tek bir içeriğe karar verin. Herkese her içeriği pazarlamaya çalışmak çok yorucu ve stratejik olarak çok yanlış. Şu an takip ettiğiniz büyük hesaplar ve Influencer’lar bu şekilde içerik üretiyor haklısınız. Fakat bu ciddi bir takipçi sayısına ulaştıktan sonra yaptıkları bir şey. Bundan 5-6 yıl önce hepsi tek bir alanda içerik üretiyorlardı. En azından tüm içerikleri tek bir konudaydı. Tek bir içerik türünde büyümek daha kolaydır.


2) Hemen Reels çekmeye başlayın

instagram reels

Temmuz 2021 ayında Instagram CEO’su Adam Mosseri, Instagram’ın artık bir fotoğraf uygulaması değil bir video içerik uygulaması olduğunu dile getirdi. Tüm büyük markalar ve büyük hesaplar stratejilerini buna yönelik güncellediler. Hemen şunu düşünün: içeriklerinizin hangileri videoya dönüştürülebilir? Bunu düşünüp Reels çekmeniz en mantıklı başlangıç. Reels’lerin globaldeki ortalama izlenme süresi 7 saniye. Olabildiğince kısa ve hızlı içerikler tüketime daha uygun. Ayrıca Reels’larınızın hedef kitleye uygun olduğna emin olun.


3) Profilinizin görünümüne karar verin ve profilinizi hedef kitlenize göre optimize edin

instagram takipçi

Profilinizin nasıl göründüğü noktasında yapmanız gereken ilk şey markanızın renk paletine karar vermek. Renk paletine karar verdikten sonra buna yönelik öne çıkanlarınızı hazırlayın. Gönderilerinizde hangi renkleri kullanacağınız konusunda istikrarlı olun. Profilinizi ziyaret eden kullanıcıları sizi takip etme konusunda ikna etmek için birkaç saniyeniz var. Onları estetik ve uyumlu bir ekran ile karşılayın. Profil fotoğrafınızda önden çekilmiş ne fotoğraflar kullanın. Özellikle gün ışığında çekilmiş olmaları da bir hayli önemli.

Görünümün yanı sıra diğer alanlar da oldukça önemli. Profilinizin ne ile ilgili olduğu ve hedef kitlenizle ne kadar uyumlu olduğu büyük önem taşıyor. Profilinizdeki en önemli alanlarda biri “bio” şeklinde ifade edilen alandır. Bio’nuzu yeniden gözden geçirin. Bio’nuzda ne iş yaptığınızı, bu nasıl yaptığınızı ve takipçilerinize ekstra ne sunacağınızı açık şekilde ifade edin.


4) Reklam için bütçe ayırın. Peki neden?

instagram reklam

Organik büyüme elbette en değerli şeydir. Fakat Instagram yaptığı reklam güncellemeleriyle ve açıklamalarıyla şunu açıkça dile getirmekten çekinmiyor: “bizim tarafımızdan daha iyi bir izlenim için reklam verin”. Dolayısıyla küçük de olsa Instagram reklamlarına mutlaka günlük ya da aylık bir bütçe ayırın. Ayrıca bunu yapmak hedef kitlenizin karşısına daha hızlı çıkmak, hedef kitlenize daha kolay ulaşmak için en etkili stratejilerden biridir.


5) İçerik planlamanızı yapın

instagram organik

Sosyal medyanızı belirli bir plana oturtmak ve haftanın belirli günlerinde biraz zaman ayırarak içeriklerinize karar vermek size uzun vadede daha profesyonel ilerlemenizi sağlayacak. Instagram hesabınızın büyümesini sağlayacak asıl şeyin doğru bir içerik planı ve içerik stratejisi olduğunu unutmayın. Her gün ne paylaşacağınıza karar veremiyorsanız, bir içerik planınız yoksa sizin için muhteşem bir ürün önereceğim: PalmyPlan

PalmyPlan 365 günlük bir sosyal medya planı. Hemen hemen her sektöre ve iş alanına uygun şekilde tasarlanmış muhteşem bir ürün!

Detaylı bilgi için buraya, hemen sahip olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/