Teknolojinin Ürkütücü Boyutu: Tüm Zamanların En İyi Yapay Zeka Filmleri

Yapay zeka filmleri, uzun yıllardır sinemada distopik gelecek temasıyla işlenen ve ciddi bir hayran kitlesi bulunan bir türdür. En sevilen ve en çok ses getiren yapay zeka filmlerini sizler için derledik. İyi seyirler dileriz.


1) I, Robot – Ben Robot (2004) | IMDb: 7.1

Yönetmen: Alex Proyas

Oyuncular: Will Smith, Bridget Moynahan, Alan Tudyk

Ben Robot yapay zeka filmleri arasında seyirci tarafından en çok beğenilen filmlerden birisidir. 2035 yılında robotlar hayatın her alanında yaygınlaşmış durumdadır ve robot fobisi olan Chicago Polisi Del Spooner bu durumdan pek hoşnut değildir. Bilim insanı Dr. Miles Hogenmiller’ın öldürülmesinden sonra Del Spooner dosyayı devralır. Öldürülmeden önce Dr. Hogenmiller’ın gizli bir proje üzerinde çalıştığını öğrenen Del Spooner robotlardan şüphelenmeye başlar. Olayın üzerine gittikçe ürkütücü gerçeklerle karşılaşmaktadır.


2) The Terminator – Yokedici (1984) | IMDb: 8.0

Yönetmen: James Cameron

Oyuncular: Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton, Michael Biehn

Yokedici bu zamana kadar gelmiş geçmiş en iyi yapay zeka filmlerinin başında gelir. Robotlar 2029 yılında bütün dünyanın kontrolünü ele geçirmiştir. Robotların hükümdarlığına karşı direnen bir grup insan dışında kimse kalmamıştır. Yapay zeka ürünü robotlar, direnişçilerin tamamen ortadan kalkması için Terminatör isimli sayborgu görevlendirir. Terminatörün görevi geçmişe giderek direnişçilerin ilk lideri olan Sarah Connor’ı yok etmektir.


3) Matrix (1999) | IMDb: 8.7

Yönetmen: Lana Wachowski, Lilly Wachowski

Oyuncular: Keanu Reeves, Carie Anne Moss, Hugo Weaving

Bir yazılım şirketinde çalışan Thomas Anderson, geceleri Neo ismiyle programlar kırarak Matrix’i araştırmaktadır. Bir gün Trinity ve Morpheus ile tanışan Neo, yaşadığı dünyanın ve bildiği gerçekliğin bir simülasyondan ibaret olduğunu öğrenir. Simülasyondan kurtulmak ve gerçek dünyaya dönebilmek için Morpheus’un ekibine katılır.


4) Her – Aşk (2013) | IMDb: 8.0

Yönetmen: Spike Jonze

Oyuncular: Joaquin Phoenix, Scarlett Johansson, Rooney Mara

Theodore Twombly, artık nadir bir şeye dönüşmüş el yazısı mektuplar yazarak geçimini sağlamaktadır. Karısından boşanmış, bir apartman dairesinde tek başına yaşayan, depresif ve mutsuz bir insandır. Bir gün karşılaştığı bir reklam hayatını değiştirir. Kusursuz bir yapay zeka ürünü olan ve sadece bir sesten ibaret olan Samantha, oldukça çekici bir sanal varlıktır. Samantha’yla beraber hayattan tekrar keyif almaya başlayan Theodore, bir yandan da gerçekliği sorgulamaya başlar.


5) 2001: A Space Odyssey – 2001 Bir Uzay Destanı (1968) | IMDb: 8.3

Yönetmen: Stanley Kubrick

Oyuncular: Keir Dullea, Gary Lockwood, William Sylvester

Milattan önce 4 milyon yılında bir grup primat yemek için kavga etmektedir. Kavgaları, bir anda yanlarında beliren esrarengiz siyah taşla bölünür. Bu siyah taş sayesinde evrimin ilk adımı olan zeka ortaya çıkar ve primatlar alet kullanmaya başlarlar. Bir sonraki sahnede ise 4 milyon yıl sonrasında, 2001 yılında bir uzay gemisi, sinyalleri takip eder ve aynı siyah taşı Ay yüzeyinde keşfeder.

Sinyallerin bir sonraki hedefi Jüpiter’dir. Jüpiter’e doğru yola çıkan uzay gemisinde astronotlar David Bowman ve Frank Poole’e dünyanın en gelişmiş yapay zekası HAL 9000 eşlik etmektedir. Usta yönetmen Stanley Kubrick’in, birçok şeyi sorgularken izleyicilerin aklına da birçok soru işareti yerleştirdiği ünlü filmi bir başyapıt olarak kabul edilmektedir.


6) RoboCop (1987) | IMDb: 7.6

Yönetmen: Paul Verhoeven

Oyuncular: Peter Weller, Nancy Allen, Miguel Ferrer

Gelecekte Detroit şehri, büyük bir şirket olan OCP tarafından yönetilmektedir. OCP, suçla savaşıp şehri koruması için bir robot üretir. Ancak ürettikleri robot başarısız bir deneme olarak kalır. Şirket, insanların güvenini tekrar kazanabilmek için öldürülen polis memuru Alex Murphy’nin bedenini bir robotla birleştirir ve RoboCop’u üretir. Detroit’in yeni koruyucusu RoboCop, suç lordu Boddicker ile mücadele edecektir.


7) Minority Report – Azınlık Raporu (2002) | IMDb: 7.6

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Tom Cruise, Daniel London, Samantha Morton

Dedektif John Anderton’un başında olduğu özel polis birimi, bazı teknolojik aygıtlar ve psişik güçler sayesinde suçluları henüz suç işlemeden önce yakalayabilmektedir. Anderton, güvendiği ve kusursuz işlediğine inandığı sistemden şüphe duymaya başlar. Sistem, artık cinayet şüphelisi olarak John Anderton’un peşindedir.


8) A. I. Artificial Intelligence – Yapay Zeka (2001) | IMDb: 7.2

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Haley Joel Osment, Frances O’Connor, Jude Law

11 yaşındaki David, çocuğu olmayan bir aileye canlı bir yapay zeka oyuncağı olarak verilmiştir. Normal bir çocuk olduğunu zanneden ve diğer çocuklar gibi davranan David, gerçeğin farkına vardığında kendi gerçekliğine kavuşmak için tehlikeli bir yolculuğa çıkar. Stanley Kubrick’in hayatını kaybettiği için tamamlayamadığı filmi Steven Spielberg tamamlamıştır.


9) Ex Machina (2014) | IMDb: 7.7

Yönetmen: Alex Garland

Oyuncular: Oscar Isaac, Alicia Vikander, Domhnall Gleeson

Dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden birinde yazılım uzmanı olarak çalışan Caleb, şirkette düzenlenen bir yarışmayı kazanır. Ödül ise şirketin gizemli CEO’su Nathan’ın dağ evinde 1 haftalık tatildir. Fakat Caleb’i düşündüğünden çok farklı bir tatil deneyimi beklemektedir. Nathan, Caleb’i dünyanın ilk gerçek yapay zekası olan Ava isimli robotla tanıştırır.


10) Metropolis (1927) | IMDb: 8.3

Yönetmen: Fritz Lang

Oyuncular: Brigitte Helm, Gustav Fröhlich, Alfred Abel

İnsanlığın ikiye ayrıldığı Metropolis’te bir kısım yer altında makinelerle birlikte yaşarken diğer kısım yukarıda daha konforlu bir yaşam sürmektedir. Yer altında zor koşullarda yaşam mücadelesi veren işçiler yukarıdaki yöneticilerin umurlarında değildir. Kendisinden sonra gelen birçok bilim kurgu filmini etkileyen Metropolis, tüm zamanların en iyi bilim kurgu filmlerinden biri olarak gösterilmektedir.


11) Wall-E (2008) | IMDb: 8.4

Yönetmen: Andrew Stanton

Oyuncular: Elissa Knight, Ben Burtt, Jeff Garlin

Günümüzden çok uzak bir gelecekte, insanoğlu aşırı kirlenmeden dolayı Dünya’yı terk etmiş ve başka bir gezegene yerleşmiştir. Tembel insanlık, Dünya’yı temizlemesi için robot Wall-E’yi gönderir. Çöp gezegende kendi kendine bir dünya yaratan sevimli robot, başka bir robot olan Eve ile karşılaşır. İki robot birlikte bütün zorluklarla mücadele etmeye çalışırlar.


12) Transcendence – Evrim (2014) | IMDb: 6.2

Yönetmen: Wally Pfister

Oyuncular: Johnny Depp, Rebecca Hall, Cillian Murphy

Önemli icatları olan ve büyük bir yapay zeka projesiyle uğraşan Dr. Will Caster, teknoloji düşmanı radikal grupların tepkisini çekmektedir. Radikal grupların kendisinden istediği teknoloji desteğini vermeyi reddeden Caster uğradığı terörist saldırı sonucunda öldürülür. Kendisi gibi bilim insanı olan Evelyn Caster, Will’in beynini gelişmiş bir süper bilgisayara entegre eder. Will bağlı olduğu bilgisayardan teröristlerin planladıkları büyük saldırıyı deşifre etmeye başlar ancak Will’in hayatta olduğunu fark eden teröristler tekrar peşine düşeceklerdir.


13) Blade Runner – Bıçak Sırtı (1982) | IMDb: 8.1

Yönetmen: Ridley Scott

Oyuncular: Harrison Ford, Sean Young, Rutger Hauer

Bıcak Sırtı, gelmiş geçmiş en beğenilen yapay zeka filmleri arasındadır. 2019 yılında devasa firmalar, dünya dışı kolonilerin illegal işlerinin halledilmesi için Replikant isimli robotlar üretmektedir. Dış görünüşleri insanlardan ayırt edilemeyen Replikantlar, Blade Runners denilen özel polisler tarafından yakalanmaktadır. Deneyimli Blade Runner Rick Deckard, görevini bırakmak istediği sırada son bir görev kabul eder. Deckard’ın görevi iki milyon insanın yaşadığı Los Angeles’a gelen bir grup Replikantı yakalamaktır. Başyapıt olarak kabul edilen film, hem distopik film türünün hem de bilim kurgunun öncülerinden biridir.


14) Blade Runner 2049 – Bıçak Sırtı 2049 (2017) | IMDb: 8.0

Yönetmen: Dennis Villeneuve

Oyuncular: Ryan Gosling, Harrison Ford, Ana de Armas

Yapay zeka filmleri arasında en beğenilenlerden olan Blade Runner’in 30 sene sonrasında, 2049 yılında geçen filmde, Blade Runner olan Memur K. ihbar üzerine gittiği evde büyük bir sırrı açığa çıkaracak kanıtlar bulur. Keşfettiklerini araştırmaya başlayan K. Replikant şirketlerinin ve bağlı olduğu otoritenin dikkatini çekerken kendi gerçekliğini de sorgulamaya başlar. Ulaştığı sonuçların bir felakete yol açmaması için eski Blade Runner Rick Deckard’ı bulup bazı sorulara cevap bulması gerekmektedir.


15) Ghost In The Shell – Kabuktaki Hayalet (1995) | IMDb: 8.0

Yönetmen: Mamoru Oshii

Oyuncular: Akio Otsuka, Atsuko Tanaka, Koichi Yamadera

2030lu yıllarda Japonya’da geçen hikayede insanlık artık sanal bir gerçeklikte yaşamaktadır. Bu sanal gerçeklikte düzeni bakanlığın yarattığı Puppet Master ismindeki siber ajan sağlamaktadır. Puppet Master hedeflerini takip ederken yeterli bilgiye ulaştığında kendisi için bir beden aramaya başlar. Ancak süper ajan, kendi peşine düşen ajanlardan henüz haberdar değildir.


16) Transformers (2007) | IMDb: 7.0

Yönetmen: Michael Bay

Oyuncular: Shia LaBeouf, Megan Fox, Josh Duhamel

Yapay zeka filmleri arasında en çok dikkat çeken filmlerden biri olan Transformers farklı gezegenlerdeki hayatla başlar. Çok uzaklardaki Cyberton gezegeninde büyük bir savaş başlamak üzeredir. Robotların araba, uçak, gemi olabildikleri bu gezegende, her yerde olduğu gibi iyiler ve kötüler vardır. Kendi yakıt kaynaklarını tüketen ve başka gezegenlerin kaynaklarını ele geçirmek isteyen transformerların hedefi Dünya’dır. Karşılarına çıkacak olansa Cyberton gezegeninin iyi huylu robotlarıdır.


17) The Machine – Ölüm Makinesi (2013) | IMDb: 6.1

Yönetmen: Caradog W. James

Oyuncular: Caity Lotz, Toby Stephens, Denis Lawson

İki bilgisayar programcısının yarattığı yapay zeka, kendinin farkında olan ve insanlığa yardım etmesi için dizayn edilen ilk robottur. Yapay zekanın yaratıcılarının ikisi de robota aşık olur. Ancak savunma bakanlığı onların projesini çalıp robotik bir silah olmak üzere tekrar dizayn edince her şey tersine döner.


18) Tau (2018) | IMDb: 5.8

Yönetmen: Federico D’Alessandro

Oyuncular: Maika Monroe, Ed Skrein, Gary Oldman

Bir bilim insanının deneylerinde kullanmak için kaçırdığı Julia kendini yüksek güvenlik önlemleriyle çevrelenmiş bir evde bulur. Evdeki tek arkadaşı ise bilim insanının tasarladığı yapay zeka Tau’dur. Başlarda sahibinin emirlerini uygulayan Tau, zamanla Julia’ya karşı bir yakınlık hisseder ve kaçmasına yardım etmeye çalışır.


19) AlphaGo (2017) | IMDb: 7.9

Yönetmen: Greg Kohs

Oyuncular: Lee Sedol, Fan Hui, Aja Huang

Belgesel tarzındaki film, Google DeepMind’ın geliştirdiği ve go oyunu oynayan AlphaGo isimli bilgisayar programı ile dünyanın en iyi go oyuncusu olan Lee Sedol’un karşılaşmasının gerçek hikayesini konu almaktadır.


20) I Am Mother (2019) | IMDb: 6.7

Yönetmen: Grant Sputore

Oyuncular: Clara Rugaard-Larsen, Hilary Swank, Rose Byrne

Dünya’nın yaşadığı büyük yıkım ile birlikte insan nesli dünya üzerinden yok olmuştur. İnsan nüfusu tükendikten sonra dünyada insan neslinin varlığını yeniden oluşturmak için özel bir robot tasarlanır. Genç bir kızı büyütmekle görevlendirilen bu robota anne adı verilir. Bir gün yaralı bir yabancının yanlarına gelmesiyle genç kızla anne robotun ilişkisi tersine dönmeye başlar. Yabancıdan dış dünyayla ilgili bilgiler alan genç kız gerçeklere ulaşmak isterken anne robot ise onu korumak için her şeyi yapmaya hazırdır.


21) Simone (2002) | IMDb: 6.1

Yönetmen: Andrew Niccol

Oyuncular: Al Pacino, Catherine Keener, Rachel Roberts

İsmini duyurup şöhret olma hayaliyle kendi gişe filmini çekmekte olan yönetmen, kaprisli başrol oyuncusunun seti bırakıp gitmesiyle ortada kalır. Yönetmen depresyona doğru sürüklenirken büyük bir fırsatla karşılaşır. Sanal ortamda yaratılmış, yönetmenin beklentilerine itaat eden aktris Simone yönetmenin umutlarını yeşertir. Gittikçe ünlenmeye başlayan Simone, kendi hakkındaki gerçekleri saklamaya çalışırken yönetmenle birlikte derin çıkmazların içine sürüklenirler.


22) Moon – Ay (2009) | IMDb: 7.8

Yönetmen: Duncan Jones

Oyuncular: Sam Rockwell, Kevin Spacey, Dominique McElligott

Astronot Sam Bell, önemli bir enerji kaynağı olan Helium-3 keşfi için Ay’ın karanlık bir köşesine gönderilir. Bu zor görevde Bell’in başına talihsiz bir kaza gelir ve uydu bağlantısının kopmasıyla tüm iletişimini kaybeder. Artık konuşabildiği tek kişi Sarang üssündeki robot Gerty’dir. Evine dönebilmek için gün sayan Bell, hafıza kaybı yaşamaya ve halüsinasyonlar görmeye başlar.


23) Chappie (2015) | IMDb: 6.8

Yönetmen: Neill Blomkamp

Oyuncular: Dev Patel, Hugh Jackman, Sharlto Copley

Mekanik robotlardan oluşan kolluk kuvvetleri, baskıcı devletin en büyük silahı haline gelmiştir. Bu robot polislerden usanan ve karşı koymak isteyen insanlar mekanik robotlardan birini ele geçirir. Robotu yeniden programlayan Deon, kendi adına düşünen ve hisseden bir robot yaratır ve bu robot Chappie ismini alır. Ancak Chappie kısa sürede devlet tarafından kendi otoritesine bir tehdit olarak algılanacaktır.


24) The Day The Earth Stood Still – Dünya’nın Durduğu Gün (1951) | IMDb: 7.8

Yönetmen: Robert Wise

Oyuncular: Michael Rennie, Patricia Neal, Lock Martin

Uzaylı Klaatu ve robotu Gort uçan dairesi ile birlikte aniden Washington’da belirir. Gemisinden çıkarken bir asker tarafından yaralanan Klaatu hastanede tecrit altına alınır. Dünya liderleriyle bir araya gelerek bütün dünyaya bir mesaj vermek isteyen Klaatu’nun bu isteği reddedilir. Bunun üzerine hastaneden kaçar ve insanları daha iyi tanıyabilmek için kimliğini gizleyerek insanların arasına karışır. Klaatu mesajını tüm dünyaya duyurabilmek için kendi yolundan gidecektir.


25) Japon İşi (1987) | IMDb: 6.1

yapay zeka filmleri

Yönetmen: Kartal Tibet

Oyuncular: Kemal Sunal, Fatma Girik, Sümer Tilmaç

Yeşilçam’da çekilen yapay zeka filmleri arasındaki Japon İşi filmi o dönemlerin en beğenilen filmlerinden birisi oldu. Başak bir gazinoda şarkıcılık yapmaktadır ve rakip gazinoların patronları Başak’ın peşindedir. Öldürülmekten korkan genç şarkıcı yurt dışına kaçar. Şarkıcı Başak’ın en büyük hayranı ise Veysel’dir. Veysel, evinde misafir ettiği Japon bilim insanına Başak’a duyduğu hayranlıktan bahseder. Japon bilim insanı ise yurduna döndükten sonra Veysel’e şarkıcı Başak’ın tıpa tıp aynısı olan bir robot gönderir.

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/