Seyahat Ederken Daha Az Para Harcamanızı Sağlayacak 14 İpucu

Hatice Dirgen

Hatice Dirgen

Editör @ceotudent

Finaller bitiyor, yarıyıl tatili kapıda derken bir dönemin yorgunluğunu gezerek atmak isteyenler ya da yaz tatili için heyecan verici planlar yapan gezginler için küçük ipuçlarını kendimizden de bir şeyler katarak Bright Side’dan alıntıladık.


1) Bir otel odası tutmak yerine küçük bir ev kiralayın.

Şehirden uzak bir otel odasında bulunduğunuz şehrin ruhunu ne kadar hissedebilirsiniz ki? Üstelik yüksek fiyatlar da cabası. Bu yüzden seyahat ettiğiniz yerde küçük bir otel odası tutacağınıza sevimli bir ev kiralamak sizin için daha avantajlı bir yöntem olacaktır. Airbnb gibi servisler size bu konuda yardımcı olabilir.


2) Daha az bilinen havaalanına bilet alın.

Daha küçük ve az bilinen havaalanlarına inen uçakların biletleri daha hesaplı olacaktır.


3) Hesaplı hava yollarını denemeyi ve indirimleri takip etmeyi unutmayın.

Hava yollarının zaman zaman seyahat etmeyi seven yolcuları için indirim sürprizleri oluyor. Bunların takibini kolaylaştırmak için hava yolu şirketlerinin haftalık e-posta listelerine kayıt olabilirsiniz.


4) Sabahın erken saatlerindeki veya gece geç saatlerdeki uçuşlar daha hesaplı olacaktır.

Bu uçuşlar daha hesaplı olacağından seyahat takviminizi uçak saatlerinize göre ayarlamanız size ve bütçenize avantaj sağlayacaktır.


5) Şehir gezdirme turları yerine toplu taşıma araçlarını kullanın.

Avrupa şehirlerinin büyük bir çoğunluğunu normal bir yolcu otobüsünden de rahatlıkla izleyebilirsiniz. Bunun için şehir gezdirme turlarına gereğinden fazla ücret ödemek zorunda değilsiniz. Örneğin Berlin’deki 100 numaralı otobüse binerek sadece 3 Euro’ya şehirde güzel bir tur atabilirsiniz.


6) Müze kartı edinin.

Dünyanın birçok yerinde kullanılan müze kartlarıyla kısa süre içinde umduğunuzdan da fazla müze gezme şansı elde edebilirsiniz. Üstelik daha az ücret ödeyerek daha fazla sıra beklemekten de kurtulmuş olursunuz.


7) Gittiğiniz ülkeye göre ödeme yöntemlerinizde de değişiklik yapın.

Euro kullanacağınız bir ülkeye gittiğinizde Visa’nın ekstra para dönüştürmeye vergi keseceğinden dolayı kart tercihinizi MasterCard’dan yana yapmayı düşünebilirsiniz. Hatta bazı ülkelerde kredi kartı kullanmak da çok mantıklı bir tercih olmayabilir. Bunun yerine seyahatinize çıkmadan önce nakitinizi gideceğiniz ülkenin para birimine çevirmenizde fayda var.


8) Güzel bir öğle yemeğiyle kendinize canlılık kazandırın.

Cafe ve restoranların çoğu en çok müşterisini akşam yemeği zamanında ağırlar. Bu yüzdende genellikle kahvaltı ve öğle yemeklerinde indirim uygulamasına giderler. Sizde bu avantajdan yararlanıp seyahatinizi güzel bir öğle yemeğiyle daha canlı hale getirebilirsiniz.


9) Aktif promosyon kodları yakalamak için tarayıcı eklentilerini kullanın.

Online alışveriş internet dünyasını ele geçirmiş durumdayken aktif promosyon kodu taşıyan tarayıcı eklentilerini hemen hemen her yerde bulmak mümkün. Tek yapmanız gereken eklentiyi indirmek. Daha sonrasında seyahat için gerekli tüm ihtiyaçlarınızı hesaplı bir şekilde alabilirsiniz.


10) Pahalı restoranlar yerine yerli lokantaları deneyin.

Hem gittiğiniz yerin meşhur yemeklerini de tatmak istemez miydiniz?


11) Telefonlarınıza seyahat rehberi veya harita uygulamaları indirin.

Özellikle internet gerektirmeyen uygulamalar indirmeniz yurtdışına çıktığınızda sizin için daha avantajlı olacaktır.


12) Pazarlık yapmaktan çekinmeyin.

Örneğin kiraladığınız evin sahiplerinden veya kiraladığınız odanın otelinden, havaalanından ücretsiz ulaşım talep etmek size hiçbir şey kaybettirmez. Aksine kazandırma olasılığı daha yüksektir. Bu yüzden talebinizi belirtmekten ve pazarlık yapmaktan asla çekinmeyin.


13) Seyahatinizi önceden planlayın.

Her ne kadar spontane yapılan seyahatler eğlenceli gelse de cüzdanınız için de ekstra zarar anlamına gelir. Bu yüzden seyahatinizi önceden planlayarak para biriktirmeye de başlayabilirsiniz.


14) Arkadaşlarınızla beraber seyahat edin.

Arkadaşlarla yapılan bir gezi daha az kalma ücreti, daha az da taksi ücreti anlamına gelir. Eğlencenin ikiye katlanması da en güzel avantajı 🙂


Kaynak.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Seyahat, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version