Nobel Ödüllü Bilim Kadını Marie Curie’den Gelişiminizi Destekleyecek 10 Alıntı

Elif Özçakmak

Elif Özçakmak

İTÜ - İşletme Mühendisliği | Editör @ceotudent

Marie Curie, kadınlar için akademik fırsatların çok sınırlı olduğu Viktorya döneminde, yaptığı çalışmalarla Nobel Ödülü almış ve tarihte 2 Nobel Ödülü’ne sahip tek kadındır.
Radyoaktivite konusundaki çalışmalarından ötürü Nobel Fizik Ödülü; büyük bir bilim adamı olan eşi Pierre Curie ile birlikte polonyum ve radyumu keşfetmesinden dolayı da Nobel Kimya Ödülü almıştır.
Eşinin ölümünden sonra, X-ışınlarının daha fazla gelişmesine ve kanser için radyasyon tedavisi alanının kurulmasına yol açan araştırmalar yapmıştır.
Marie Curie, bilimsel alanda kadınların rol model ve ilham kaynağı olmaya devam etmektedir. İşte, bu başarılı bilim kadınından kendinizi geliştirmeniz için ilham verecek 10 alıntı:

1) “Hayatta hiçbir şey, korkmak için değildir, her şey anlaşılmak içindir. Şimdi, daha fazlasını anlama zamanı, böylece daha az korkabiliriz.”
2) “İnsanlar hakkında daha az, fikirler hakkında daha fazla meraklı olun.”
3) “Her şeyden önce azimli olmalı ve kendimize güvenmeliyiz. Hepimizin bir konuda yetkin olduğuna ve bunu bulmamız gerektiğine inanmalıyız.”
4) “Bireyleri geliştirmeden daha iyi bir dünya inşa etmeyi bekleyemezsiniz. Bu amaçla, her birimiz kendi gelişimimiz için çalışmalıyız.”
5) “Ben de Nobel gibi düşünüyorum: İnsanlık, yeni keşiflerden kötülüklerden çok iyilikler çıkaracaktır.”
6) “Panik şaha kalkmış korkudur ve korku, her zaman korkulan şeyden daha fazla zarar verir.”
7) “Kimileri ne yapıldığını asla fark etmez, kimileri ise sadece yapılması gerekenleri görür.”
8) “İlk kural: asla birinin, insanlar ya da olaylar tarafından yenilmesine izin vermeyin.”
9) “Ne kadar güzelliğe sahip olsalar da, tüm bilimsel ilerlemenin mekanizmalara, makinelere, dişli kutulara indirgenebileceğine inanmamalıyız. Macera ruhunun dünyamızda yok olma riskini taşıdığına inanmıyorum.”
10) “Gelişme sürecinin, ne hızlı ne de kolay olduğunu öğrendim.”

This post is also available in: English

Kategoriler: Alıntılar, Motivasyon

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version