Neden Spor Yapmalıyız?

Neden spor yapmalıyız, spor yapmazsak ne olur, spor yapmanın faydaları nelerdir; düzenli sporun yararları nelerdir gibi sorulara cevap olabilecek en net cümle, aslında hepimizin bildiği bir cümle olan; “Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur”dur. Çünkü sağlık, yalnızca bedensel veya ruhsal iyilikle açıklanamaz. Sağlıklı olma durumu; ancak bu ikisinin birlikteliğiyle mümkündür. Ve bu iki şey; yani bedensel ve ruhsal sağlık, birbiriyle yakından ilişkilidir. Bedensel durumunun ruhunu etkilediği gibi; ruhsal durumun da bedenini etkiler. Hatta bu, bilimsel bir gerçektir. Bugün, egzersiz yapmanın vücuttaki mutluluk hormonu olan serotonini arttırdığı; tüm uzmanlar tarafından kabul edilmekte ve anlatılmaktadır. Eğer bu gerçek yeterince ikna edici olmadıysa; gel, neden düzenli spor yapman gerektiğine hep birlikte bir bakalım…
Düzenli spor yapmak, seni strese karşı korur ve duygu durumunu iyileştirir. Düzenli spor, vücuttaki serotonin, endorfin gibi mutluluk veren hormonların salgılanma düzeyini arttırır. Bu hormonların salınımı ise, seni depresyon, endişe, stres gibi negatif durum bozukluklarına karşı korur.

Düzenli spor yapmak, bağışıklık sistemi fonksiyonlarını destekler ve güçlendirir. Bu nedenle, düzenli spor yaparken; enfeksiyonel hastalıklara; mide, bağırsak hastalıklarına yakalanma riskin ciddi biçimde azalır.

Düzenli spor yapmak, zihinsel etkinlikleri ve beyin fonksiyonlarını destekler. Bu nedenle düzenli spor yapan insanların anlama ve hafıza yetenekleri daha yüksektir. Bu kişiler, diğerlerine göre daha yaratıcı düşünebilir ve problemlere karşı daha pratik çözümler üretebilirler.

Düzenli spor yapmak, uyku problemlerini tümüyle ortadan kaldırır. Çünkü düzenli spor yaptığında, gün boyu fiziksel ve zihinsel açıdan aktif olursun. Dolayısıyla da yatma vaktin geldiğinde, rahatlıkla uykuya dalabilirsin. Düzenli spor yapan insanların uykusuzluk sorunu yaşama riski oldukça düşüktür.

Düzenli spor yapmak, kaslara ve eklemlere hem esneklik hem de hareket kabiliyeti kazandırır. Bu nedenle düzenli spor yapan insanlar, sırt, bacak, bel bölgelerindeki ağrılar ve kramplara karşı bedenlerini korumuş olurlar. Yani düzenli spor yaptığında, herkesin sıkça şikayet ettiği bu ağrıları yaşama riskin ciddi biçimde azalır ve hayatın her alanında daha aktif biri olabilirsin.

Düzenli spor yapmak, vücuttaki toksinlerin daha kolay atılmasını sağlar. Bu da daha hızlı kilo vermek anlamına gelir. Hedef ve ihtiyaçlarına bağlı bir program eşliğinde düzenli olarak spor yaptığında, kolaylıkla vücudundaki yağ yakımını hızlandırabilir ve kas kütleni arttırabilirsin.

Düzenli spor yapmak; kişiye sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazandırır. Çünkü düzenli spor yapan insanlar, buna emek harcadıklarını bilirler ve sağlıksız beslenerek bu emeği ziyan etmek istemezler. Dolayısıyla beslenmelerine de ister istemez özen gösterirler. Bu özen, zamanla bir alışkanlık haline gelir ve kişi de hayatına sporla birlikte muhteşem bir şey daha katmış olur. Ayrıca düzenli spor yapıyorsan, sporla aldığın kalorileri yakabileceğini bildiğin için, porsiyonlarında daha özgür davranabilirsin.

Düzenli spor yapmak, net bir şekilde yaşam kalitesini arttırır. Sporla, vücudunda biriken kötü enerjiden kurtulabilir ve mutluluk hormonu salınımını arttırarak enerjini iyiye çevirebilirsin. Bu sayede günün her saatinde, hareket edecek enerjin mevcuttur.

Düzenli spor yapmak, özgüveninin artmasına da yardımcı olur. Düzenli spor yapan kişiler, kendilerini sağlıklı hissederler, fit bir görüntüye sahip olurlar. Bu da onlara istediklerini giyme, istedikleri gibi beslenme özgürlüğü kazandırır. Dolayısıyla da kendilerini her zaman iyi hisseder, kendilerine karşı daha güvenli olurlar ve çevrelerini de bu duruşlarıyla daha çabuk etkilerler.

Düzenli spor yapmak, kişiye her konuda motivasyon kazandırır. Düzenli spor yaptığında kendini her zaman iyi hissedeceğin için, her konuda daha istekli hissedersin ve motivasyonun her zaman tamdır. Bu devamlı motivasyon sayesinde, giriştiğin işlerde her zaman daha başarılı ve gelişim odaklı olabilirsin.
Kategoriler: Sağlık, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version