Marvel Filmleri Hangi Sırayla İzlenmeli? | 2021

Netfleaks

Netfleaks

İzlemelere doyamadığım benim ❤️

Marvel filmleri ile Marvel Sinematik Evreni‘ne yeni adım atan biriyseniz ilk bilmeniz gereken şey filmlerin hangi sırayla izlenmesi gerektiğidir. Bu sayfada Marvel filmlerinin hem kronolojik hem de vizyon tarihlerine göre nasıl izleneceğini anlatacağız. Marvel Sinematik Evreni’nin zaman akışını takip etmesi kolay bir hale getirdik. Ayrıca filmlerin yanı sıra WandaVision ve The Falcon and the Winter Soldier gibi dizlerin de filmlerin devamlılığına nasıl katkıda bulunduğuna değineceğiz.
Pandemi ile birlikte 2021 yılı Marvel adına oldukça hareketli geçti. Disney Plus’ta yayınlanan Marvel dizilerinden ilki WandaVision adlı yapımdı. Ardından The Falcon and the Winter Soldier geldi. Hemen arkasından Marvel hayranları Loki dizisi ile buluştu. Ms Marvel ve Hawkeye adlı yapımların da bu yılın sonlarında yayınlanması bekleniyor.
Film tarafında ise kısa bir süre önce Black Widow vizyona girdi. Muhtemelen hemen arkasından Shang-Chi ve The Eternals adlı yapımlar gelecek. Bunların arkasından ise üçüncü Spider-man filminin vizyona girmesi bekleniyor. Dolayısıyla Marvel filmleri ve evreni giderek genişliyor.
Bu içerik spoiler içerebilir. Ama kesinlikle sürprizleri bozacak türden değil. Filmin genel olay akışı üzerinden detaylar vereceğiz sadece. Bu listeyi eksiksiz bir MCU Zaman Çizelgesi olarak referans alabilirsiniz.
Marvel filmleri hangi sırayla izlenmeli?

Marvel filmleri
Marvel filmlerini izlerken dev olay örgüsünü net anlayabilmek ve seyir zevkini en üst seviyede tutmak için bir zaman çizgisi belirlemeniz gerekiyor. Marvel filmlerini izlemenin iki yolu var. Bunlardan birincisi Kaptan Amerika: İlk Yenilmez ile başlayan kronolojik sıralama (bu arada biz de bu sıralamayı öneriyoruz), diğeri ise Iron Man ile başlayan filmlerin çıkış sıralaması yani vizyon tarihlerine göre olan sıralamadır.
WandaVision, Falcon and the Winter Soldier, Loki gibi dizileri de izleme listesine dahil etmek istiyorsanız bu yapımları arka arkaya Endgame’den hemen sonra ve Örümcek Adam: Evden Uzakta filminden önce izlenmeniz gerekiyor. Yeni diziler ve filmler yayınlandıkça listeyi güncellemeye devam edeceğiz.


Marvel Filmleri İzleme Sırası (Hikaye Bütünlüğüne Göre):

Öncelikle şunu belirtelim; Marvel filmlerini çıkış tarihlerinin sırasıyla izlemenizi tavsiye etmiyoruz. Çünkü genel hikayeyi daha iyi anlamak açısından bu çıkış tarihleri sıralaması kronolojik değil. Doğru bir zaman çizgisi üzerinde akıp gitmiyor.
Bu sebeple her filmdeki olaylar üzerinden hikaye bütünlüğünü koruyacak ve zaman çizgisini bozmayacak şekilde bir liste hazırladık. MCU’nun başlangıcı genelde 2008’de vizyona giren Iron Man filmidir. Ancak bu izlemeniz gereken ilk film değil. Kronolojik sıraya göre izlemeniz gereken ilk yapım Kaptan Amerika: İlk Yenilmez filmidir.
O halde Marvel filmleri izleme sırası listemize başlayalım!

1) Kaptan Amerika: İlk Yenilmez (2011) | IMDb: 6,9

Captain America The First Avenger
Kaptan Amerika İlk Yenilmez
Filmin zaman çizelgesi üzerindeki yeri: Film 2. Dünya Savaşı yıllarında geçiyor.
Bu film beşinci Marvel Studios filmidir. Fakat bu listedeki ilk film! Çünkü aslında tüm hikaye 2. Dünya Savaşı sırasında başlıyor. Chris Evans’ın oynadığı süper asker Kaptan Amerika’nın yaratılışına tanık oluyoruz. Ayrıca Hydra ile ve Hydra’nın lideri Red Skull ile tanışıyoruz. Artı olarak Kaptan Amerika: İlk Yenilmez filminde hikaye boyunca büyük öneme sahip olan Tesseract’ı tanıyacağız. Bu, hikayenin sonundaki sonsuzluk taşlarından biri! Ve elbette Captain America’nın nasıl bir dönemde var olduğunu, karakter yapısını tanıyacağız.
2) Captain Marvel (2019) | IMDb: 6,9

Captain Marvel
Filmin zaman çizelgesi üzerindeki yeri: Film 1995 yılında geçiyor.
Listemizin ikinci filmi olan Captain Marvel geçtiğimiz sene vizyona girdi. Filmde Brie Larson’ın hayat verdiği Carol Danvers karakterinin dünya ile tanışmasına tanık oluyoruz. Şekil değiştiren Skrull adındaki uzaylılar ile savaşan Carol, böylece evrene giriş yapmış oluyor. Ayrıca Carol’ın Nick Fury ile tanıştığı film bu. Nick Fury, Captain Marvel’ın evrene ve genel hikayaye bağlanması konusunda kritik bir nokta. 90’lı yılları eşsiz şekilde yaşatan film, nostaljik açıdan da bir hayli zengin.


3) Demir Adam (2008) | IMDb: 7,9

Iron Man
Demir Adam
Filmin zaman çizelgesi üzerindeki yeri: Film 2010 yılında geçiyor.
MCU’nın miladı olarak bilinen filmin ana karakteri olan deha, girişimci, hayırsever ve playboy Tony Stark, Robert Downey Jr tarafından canlandırılıyor. Bir örgüt lider Stark tarafından son teknolojilerle tasarlanan bir silah sisteminin sahibi olmak istiyor. Bunu reddeden ve terör örgütü tarafından kaçırılan Stark, buradan kaçmak için ikinci benliği ile tanışıyor: Iron Man! Yenilmezler’in en önemli karakterlerinden olan ve MCU evreninin adeta bel kemiğini oluşturan Demir Adam’ın ilk filmi 3. sıradan izleme listemize giriyor.
4) Demir Adam 2 (2010) | IMDb: 7,0

Iron Man 2
Demir Adam 2
Filmin zaman çizelgesi üzerindeki yeri: Iron Man filminin kaldığı yerden devam ediyor.(2011)
Iron Man kimliğini saklayamayan Tony Stark bunun yaratacağı etkilerle baş etmeye çalışıyor. ABD hükümeti bu eşsiz teknolojiyi kendi tarafında görmek istiyor. Stark bunu reddettiği noktada en büyük silah üreticisi rakiplerinden biri Iron Man teknolojisini elde etmek adına elinde geleni yapıyor. Bu filmin hikaye bütünlüğü açısından en önemli kısmı bizi Black Widow (Kara Dul) ve War Machine ile tanıştırması. Ayrıca Tony Stark karakter derinliğini kavrayabilmek de çok değerli. Çünkü hikayenin devamında Tony Stark odağında gelişen çok fazla olay var.
Not: Teknik açıdan The Iron Man 2’den önce The Incredible Hulk filmini de izleyebilirsiniz. Çünkü Marvel yetkilileri The Incredible Hulk, Iron Man 2 ve Thor filmlerinin zamansal olarak dönemde gerçekleştiğini söyledi. Fakat tam tutarlılık açısından biz Iron Man 2’yi öncelikli olarak izlemenizi öneririz.


5) The Incredible Hulk (2008) | IMDb: 6,7

The Incredible Hulk
Filmin zaman çizelgesi üzerindeki yeri: Iron Man 2 filmi ile aynı anda zaman aralığında geçiyor(2011).
The Incredible Hulk filminde, Bruce Banner ABD Ordusu’ndan kaçıyor. Hulk’u ele geçirmeyeceğini anlayan Ross, Hulk’ın bir asker versiyonunu yaratmaya karar veriyor. Bu filmde Hulk’u Edward Norton canlandırıyor, 2012’den sonra Mark Ruffalo Hulk’un yeni ve ebedi oyuncusu oldu.
6) Thor (2011) | IMDb: 7,0

Thor
Filmin zaman çizelgesi üzerindeki yeri: Iron Man 2 ve The Incredible Hulk filmleri ile aynı anda zaman aralığında geçiyor(2011).
Şimşek Tanrısı Thor, sürekli rekabet içinde olduğu kardeşi Loki’nin türlü oyunları sayesinde babası Odin tarafından kendi vatanı olan Asgard’dan sürülür. Yolu dünyaya düşen kahramanımız güçleri tekrar elde edebilmek ve çekicini yeniden kontrol edebilmek için kendini kanıtlaması gerekiyordur. Elini çabuk tutmalıdır çünkü kardeşi Loki Asgard’ı ele geçirmek üzeredir. Bu serüvende ona yardımcı olacak bir grup bilim insanı ile tanışır. Filmin hikaye bütünlüğü açısından önemi çok büyük. Çünkü Yenilmezler’in üç silahşörü olarak bilinen Iron Man, Captain America ve Thor karakterlerinden biri olan Thor’un gerçek hikayesine tanıklık ediyoruz. Ayrıca dünya dışı gezegenleri tanımaya başlıyoruz. Bu da hikayenin devamındaki süreci anlamak açısından çok değerli. Ve elbette Loki başta olmak üzere Odin gibi karakterlerle tanışıyoruz.


7) Yenilmezler (2012) | IMDb: 8,0

The Avengers
Yenilmezler
Filmin zaman çizelgesi üzerindeki yeri: Film 2012 yılında geçiyor.
Yenilmezler, MCU’nun sözde “Aşama 1” olarak bilinen ilk partının zirve yaptığı filmdir. Tüm ana karakterler ve kahramanlar resmen tanıtılmıştır ve artık bir araya gelme zamanıdır. Bu kadar kahramanın bir araya gelmesini sağlayacak tek şey, bir araya gelmelerini gerektirecek kadar korkunç bir şeyin yaşanmasıdır. Loki’nin, Tesseract’ın ve New York’u işgal eden dünya dışı varlıkların ittifakı karşılarında Avengers ekibini bulur. Bizce hikayenin yapı taşlarından biridir. Evrenin genel atmosferi ve geleceği hakkında seyirciye büyük öngörüler sunar. Zaman çizgisi üzerinde kesinlikle atlanmaması gereken yapımlardandır.
8) Demir Adam 3 (2013) | IMDb: 7,2

Iron Man 3
Demir Adam 3
Filmin zaman çizelgesi üzerindeki yeri: Yenilmezler filminden 6 ay sonra gerçekleşiyor.(2012).
Üçüncü ve bağımsız son Iron Man 3 filmi, Yenilmezler’in New York’taki büyük mücadelesinden hemen sonrasını anlatıyor. Tony Stark psikolojik olarak onu bir hayli yıpratan bu savaşın gerçekleri, anıları ve arkada bıraktıkları ile boğuşuyor. Bu düşünceler onu her türlü tehlikeleye hazırlıklı olabilmesi için bir dizi Iron Man kostümü inşa etmeye başlar. Genel hikayeye doğrudan etkisi ve katkısı olmayan bir filmdir.


9) Thor: Karanlık Dünya (2013) | IMDb: 6,9

Thor: The Dark World
Thor: Karanlık Dünya
Filmin zaman çizelgesi üzerindeki yeri: Film 2013 yılında geçiyor.
Thor serisinin ikinci filminde, Loki’nin dünyaya bela olmasıyla gerçekleşen istiladan sonra kahramanımızın Asgard’a döndüğünü görüyoruz. Fakat Kara Elfler yeni bir sorun olmak üzeredir ve Thor’un dinlenmek için fazla zamanı yoktur. Asgardlılar uzun yıllar önce Kara Elfler ile savaşmış ve onları yenmişlerdir. Soylarının tükendiğini düşünüyorlardır fakat Kara Elfler geri dönerler. Hikayenin en sonundaki sonsuzluk taşlarından biri olan Aether’i arıyorlardır.
10) Kaptan Amerika: Kış Askeri (2014) | IMDb: 7,7

Captain America: The Winter Soldier
Kaptan Amerika: Kış Askeri
Filmin zaman çizelgesi üzerindeki yeri: Film 2014 yılında geçiyor.
Kaptan Amerika, Yenilmezler’in bir araya geldiği filmden bu yana gizli bir devlet kurumu olan Shield için çalışıyor. Fakat Shield’in planlarını öğrendikçe kurumun amaçlarını sorgulamaya başlıyor. İlk filmde Kaptan Amerika tekrar göremeyeceğini düşündüğü arkadaşı Bucky’i bu filmde Winter Soldier olarak görüyor. Dolayısıyla Bucky’i tanımış oluyoruz. Artı olarak bu film, Anthony Mackie tarafından canlandırılan Falcon’u da bizlere tanıtıyor. Hikayede önemli yeri olan filmlerden biri daha!


11) Galaksinin Koruyucuları (2014) | IMDb: 8,0

Guardians of the Galaxy
Galaksinin Koruyucuları
Filmin zaman çizelgesi üzerindeki yeri: Film 2014 yılında geçiyor.
Marvel evrenindeki IMDb puanı en yüksek filmlerden olan Galaksinin Koruyucuları, uzay kalıntılarında gizlenmiş bir sonsuzluk taşına rastlayan haydut Peter Quill ve arkadaşlarının macerasını anlatıyor. Film, konuşan bir rakun olan Rocket, konuşan ağaç Groot, Gamora ve Drax’in yer aldığı ekip bir grup dışlanmış karakterin bir araya gelmesiyle başlıyor. Zamanla yarışan ekibimiz Ronan’ın sonsuzluk taşını kullanmasının önüne geçmek zorundadır.
Şimdi birkaç filmliğine çok haşır neşir olduğumuz Iron Man’li, Kaptan Amerika’lı dünyadan uzaklaşıyoruz. Hikayenin sonuna müthiş entegre olacak bu yeni ekibi tanımak açısından Galaksinin Koruyucuları önemli bir film.
12) Galaksinin Koruyucuları 2 (2017) | IMDb: 7,6

Guardians of the Galaxy Vol. 2
Galaksinin Koruyucuları 2
Filmin zaman çizelgesi üzerindeki yeri: Galaksinin Koruyucuları serisinin ilk filminden birkaç ay sonrasını anlatıyor(2014).
Star-Lord Gamora’ya aşık oluyor. Star-Lord, Ego olarak bilinen tanrısal bir varlık ile yüz yüze geldiğinde geçmişinin gizemleriyle yüzleşmek zorunda kalıyor. Star-Lord’un ve geçmişinin etrafındaki olayların anlatıldığı filmde hikayenin sonuna yaklaşırken bu ekibi son kez kendi filmlerinde göreceğimiz bir yapım oluyor. Genel olarak Galaxy Guardian filmlerini MCU Zaman Çizelgesi’ne yerleştirmek biraz zor. Çünkü olayların tümü uzayda gerçekleşiyor.


13) Yenilmezler: Ultron Çağı (2015) | IMDb: 7,3

The Avengers: Age of Ultron
Yenilmezler: Ultron Çağı
Filmin zaman çizelgesi üzerindeki yeri: Film 2015 yılında geçiyor.
Avengers ekibi, Tony Stark’ın ve Bruce Banner’ın hatası sonucu Ultron olarak bilinen yapay zekanın kötü amaçlarına karşı koymak adına yeniden bir araya geliyor. Ultron’un yenilmemesi için tek bir robot versiyonunun ayakta kalması yeterli. Bu da işleri iyice zorlaştırıyor. Bu film de hikaye bütünlüğünde yine çok önemli bir yere sahip. Çok önemli karakterler ile tanışıyoruz. Bunlardan birincisi Elizabeth Olsen tarafından canlandırılan The Scarlet Witch, ikincisi Aaron Johnson tarafından canlandırılan Quicksilver, üçüncüsü de Paul Bettany tarafından canlandırılan Vision.
14) Ant-Man (2015) | IMDb: 7,3

Ant-Man
Filmin zaman çizelgesi üzerindeki yeri: Film 2015 yılında geçiyor.
Varlıkları kuantum boyutuna kadar küçültebilmek teknolojisinin mucitlerinde olan Hank Pym (Michael Douglas) eski bir arkdaşının kötü adamlara bu teknolojiyi satmasından korkar. Hank’in Hope (Evangeline Lilly) bir de kızı vardır. Hank kızının bu işe dahil olmasından endişe duyarak Ant-Man kostümü giymesi ve bu eski dostu ile savaşması için Scott Lang (Paul Rudd) adındaki sıradan bir haydutu işe alır. Hank bu Haydut iyi bir süper kahramana dönüşeceğinden habersizdir. Filmin tamamı olmasa da bazı kısımlarında yer alan teknolojiyi ve Ant-Man’in yeteneklerini bilmek hikayenin sonu için oldukça kritik.


15) Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı (2016) | IMDb: 7,8

Captain America: Civil War
Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı
Filmin zaman çizelgesi üzerindeki yeri: Film, Age of Ultron’dan kısa bir süre sonra geçiyor.
Son iki Avengers filminde istemeden de olsa yüzlerce hatta belki binlerce masum sivilin öldü. Bu yüzden Iron Man, Avengers projesinin bu dakikadan sonra Birleşmiş Milletler tarafından denetlenmesi talebini tüm ekibe kabul ettirmeye çalışıyor. Captain America ise önceki filmlerde yaşananları göz önünde bulundurarak hükümete güvenilemeyeceğini düşünüyor ve bu talebe olumsuz yaklaşıyor. O sıralarda dünyada olmayan Thor ve Hulk dışında herkes bir tarafta yer alıyor. Kahramanları birbirleri ile görkemli bir mücadeleye girerler. Bu filmin en değerli noktalarından biri yeni karakterleri tanıyor olmamızdır. Birincisi Tom Holland’ın canlandırdığı Spider-Man, diğeri ise geçen sene hayatını kaybetten Chadwick Boseman’ın canlandırdığı Black Panther karakteri. Hikayenin mihenk taşı denilebilecek filmlerinden biridir. Marvel filmleri arasından mutlaka izlenmesi gereken yapımlardan biridir.
16) Black Widow (2021) | IMDb: 6,9

Black Widow

Filmin zaman çizelgesi üzerindeki yeri: Film, Civil War’dan kısa bir süre sonra geçiyor.
Avengers filmlerinde geçmişi hakkında çok az şey bildiğimiz ve Natasha Romanoff olarak tanıdığımız Kara Dul’un bu film ile birlikte origin hikayesine odaklanıyoruz. Black Widow bir gün büyük bir tehdit ile karşı karşıya kalır. Geçmişinden gelen ve hiç hesapta olmayan ailesi ile birlikte hareket etmek durumundadır. Zaman geçtikçe Romanoff’un geçmişine dair bazı sırlar ortaya çıkmaya başlar. Geçmişinin üzerine giden Natasha artık yaşamının kötü ve karanlık yanıyla yüzleşmek zorundadır. Eşi, benzeri olmayan global bir güç tarafından adım adım takip edilen Black Widow, bir Yenilmez olmadan önce kurduğu karanlık ilişkilerin ve ajan olarak geçirdiği yılların getirdiği bu tehdidi aşmak zorundadır.

17) Örümcek-Adam: Eve Dönüş (2017) | IMDb: 7,8

Spider-Man: Homecoming
Örümcek-Adam: Eve Dönüş
Filmin zaman çizelgesi üzerindeki yeri: Film, Civil War’dan kısa bir süre sonra geçiyor.
Civil War filminde yaşananlardan sonra Örüm Adam Peter Parker Avengers’a katılmak ve ekibin bir parçası olmak istiyor. Bu efsane ekibin bir üyesi olma umuduyla, uzaylıların enkazından kalma yüksek teknolojili silahları kötü adamlara satan Vulture (Michael Keaton) adındaki kötü adama karşı savaş açıyor. Iron Man, bu savaşa yalnız ve pervasızca giriştiği Peter’a oldukça kızar. Fakat daha sonra ona Avengers’a dahil eder.
Film hikayenin bütünlüğü açısından önemli diye bileceğimiz bir yapım. Fakat olmazsa olmazlardan diyemiyoruz.


18) Doctor Strange (2016) | IMDb: 7,5

Doctor Strange
Filmin zaman çizelgesi üzerindeki yeri: Film 2016 yılında geçiyor.
İşinde son derece başarılı olan ünlü cerrah Steven Strange (Benedict Cumberbatch) bir araba kazası geçirir ve elleri bu kazada hasar görür. Bir cerrahta olmaması gereken titreme problemi vardır ve tıp dünyasında buna bir çare bulamaz. Mistik dünyadan bir çözüm bulmak adına Kamar-Taj şehrine gider. Bu noktada ünlü cerrahın hayatı bambaşka bir noktaya doğru evrilmeye başlar. Doctor Strange kendini bir anda dünyayı kurtarmak zorunda adam olarak bulacaktır. Bu film hikayenin finali için çok ama çok önemli. Marvel filmleri izleme sırası için vazgeçilmez ve atlanmaması gereken bir film.
19) Black Panther (2018) | IMDb: 7,3

Black Panther
Filmin zaman çizelgesi üzerindeki yeri: Film 2017 yılında geçiyor.
T’Challa, babasının ölümünden sonra çok gizli ve bir o kadar teknolojik anlamda gelişmiş bir Afrika ülkesi olan Wakanda’nın yeni kralı olur. Uzun süredir ortalarda görünmeyen kuzeni Killmonger, Wakanda’nın tahtı için T’Challa’ya meydan okumaya karar verir. Killmonger, doğanın sunduğu özel bir karışımı içerek Black Panther’e dönüşür. İlk karşılaşmada nispeten malup olan T’Challa, ailesinin ve birkaç arkadaşının yardımıyla tekrar ayağa kalkar ve taht için savaşmaya hazırlanır. Bu film, hikayenin bütünlüğü açısından önemli olduğunu düşündüğümüz yapımlardan biri.


20) Thor: Ragnarok (2017) | IMDb: 7,9

Thor: Ragnarok
Filmin zaman çizelgesi üzerindeki yeri: Film, Age of Ultron’dan sonra geçiyor. Yine uzayda geçtiği için net tarih bilinemiyor.
Babaları Odin, Thor ve Loki’ye çok da iyi niyetli olmayan kız kardeşleri Hela’nın kıyameti yaşatmak adına Asgard’a gittiğini söyler. İlk karşılaşmada Hela, Thor’un çekicini yok eder. Eski bir Asgardlı olan Valkyrie uzayda kaybolan ve neresi olduğunu bilmediği bir gezegene düşen Thor’u yakalar ve iyi bir gladyatör olacağını düşünerek köle aışverisi yapan birine satar. Evren o kadar küçüktür ki Thor’un arena karşısındaki ilk rakibi eski iş arkadaşı Hulk’dur. Burada yaşanan birtakım olayların ardından Hela kıyameti serbest bırakmadan önce Valkyrie, Hulk, Loki ve Thor, Asgard’ı tahliye etmek ve yok etmek için bir ekip olmaya karar verirler. Hikayeye doğrudan büyük katkıları olmasa da bizce Marvel filmleri arasındaki en eğlenceli, en komik yapımlardan biridir.

21) Avengers: Sonsuzluk Savaşı (2018) | IMDb: 8,4

Avengers: Infinity War
Avengers: Sonsuzluk Savaşı
Filmin zaman çizelgesi üzerindeki yeri: Film 2017 yılında geçiyor.
Marvel evrenindeki en güçlü kötü karakterlerden biri olan Thanos, nüfusun fazla olması sebebiyle evrendeki tüm insanların yarısının yaşamına son vermek istemektedir. Bunu yapabilmesinin tek yolu birlikte kullanıldığında kainattaki tüm yaşamı kontrol edebilme fırsatı sunun 6 adet Sonsuzluk Taşıdır. Thanos amacına ulaşmak adına bu taşları elde etmek istemektedir. Ekibimiz tüm taşları korumak zorundadır fakat Thanos elde ettiği her taştan sonra daha güçlenmekte, dolayısıyla Yenilmezler’in işini her geçen dakika daha da zorlaşmaktadır. Sonsuzluk Savaşı’nı hikayenin sonu diyebileceğimiz iki büyük filmin birinci bölümü olarak düşünebilirsiniz.
22) Ant-Man ve Wasp (2018) | IMDb: 7,0

Ant-Man and the Wasp
Ant-Man ve Wasp
Filmin zaman çizelgesi üzerindeki yeri: Tarihi belirsiz ancak Infinity War ve Endgame filmleri arasında geçtiği kesin.
Scott Lang yani Ant-Man, Civil War filminde yaşananlardan sonra ev hapsine mahkum edilmiştir. Hem bir baba olarak hem de bir süper kahraman olarak zor günler geçirmektedir. Tam bu sıralarda küçülme teknolojisinin mucidi Dr. Hank Pym’in ve kızı Hope Pym acil bir şekilde Scott’ın kapısını çalar. Hank’in eşi ve Hope’un annesi olan Janet, yıllar önce ürkütücü bir atom altı yer olan kuantum diyarında sıkışıp kalmıştır. Scott şimdi tekrar Ant-Man olmalı ve Wasp ile bir ekip olarak hem kendi geçmişindeki sırları çözmek adına hem de görevi yerine getirmek adına işe koyulmalıdır. Infinity War ve Endgame arasındaki bir takım bağlantıları kurabilmeniz için mutlaka izlemeniz gereken bir filmdir.


23) Avengers: Endgame (2019) | IMDb: 8,4

Avengers: Endgame
Filmin zaman çizelgesi üzerindeki yeri: Filmde yaşananlar 2017’de başlayıp 2022’de bitiyor.
Infinity War’da yaşanan üzücü şeyler sonrasında dünyadaki insanların sayısı yarı yarıya azalmıştır. Toparlanacak gücü olmayan insanlık bu büyük yıkımın yarattığı psikolojik etkilerle savaşmaktadır. Film, Infinity War’da yaşanan “Blink” olayından beş yıl sonrasında başlıyor. Umut tükenmiş, Yenilmezler’in kendi küçük yaşamlarına devam ederken Ant-Man yani Scott Lang çıkageliyor. Bir tür teknoloji ile kaybettikleri hayatın yüzde 50’sini kurtarabilmek umudu yeniden doğuyor. Ekip bu ihtimali değerlendirmek için tekrar bir araya geliyor. Görevleri geçmişe gidip Sonsuzluk Taşlarını geri almak, onları bugüne geri getirmek ve sonrasında hayatını kaybedenleri tekrar geri getirmek için kullanmak. Bu film ile birlikte Marvel filmleri dünyasında yani Marvel Sinematik Evreni’nde bir devir kapanıyor diyebiliriz. Genel olarak büyük hikayenin sonlandığı film bu film.

24) Örümcek-Adam: Evden Uzakta (2019) | IMDb: 7,5

Spider-Man: Far from Home
Örümcek-Adam: Evden Uzakta
Filmin zaman çizelgesi üzerindeki yeri: Endgame’den 8 ay sonra
Endgame sonrası Marvel Sinematik Evreni’ni yeni bir döneme girdi. Bu film de yeni dönemin ilk filmi olarak karşımıza çıkıyor. Peter Parker Endgame’de yaşanan olaylardan sonra yeniden ayağa kalkma çabası içindedir. Avrupa’ya düzenlenecek okul gezisinin kendisine iyi geleceğini düşünen Parker, gezi sırasında Nick Fury ile karşılaşır. Fury, Parker’a dünya için tehdit olabilecek bir tehlike karşı sorumluluk yükler. Örümcek Adam yeni düşmanı ile karşı karşıya gelmek üzeredir.
Önemli Not: WandaVision adlı dizi Endgame’de yaşananlar olaylardan sadece birkaç hafta sonrasını anlatıyor. Falcon and the Winter Soldier ise Endgame’den 6 ay sonrasını anlatıyor. Loki dizisinin zaman çizgisi biraz belirsiz olsa da onu da Endgame’den sonra izlemenizi tavsiye ediyoruz. Dolayısıyla bu dizileri izleme sıranıza ekleyecekseniz her üç yapımı da Marvel Sinematik Evreni’nin 24. filmi olan Örümcek Adam: Evden Uzakta filminden önce izlenmeniz gerekiyor.
Marvel Filmleri (Filmlerin Çıkış Tarihine Göre)

Marvel filmlerini vizyon tarihine göre izlemek istiyorsanız 2008’de Iron Man ile başlayıp 2019’da Avengers: Endgame ve Spider-Man: Evden Uzakta ile biten bu listeyi incelemelisiniz. Bu  filmleri ilk kez izlemiyorsanız nostalji yapmak adına bu sırayla izlemek gerçekten keyiflidir. Ayrıca filmleri bu listeyi baz alarak izlemenin en önemli artısı, Marvel dünyasının teknolojik ve kreatif anlamda giderek ne kadar geliştiğine tanık olmanızdır.
Birinci Aşama:
Iron Man (2008)
The Incredible Hulk (2008)
Iron Man 2 (2010)
Thor (2011)
Captain America: The First Avenger (2011)
Marvel’s The Avengers (2012)
İkinci Aşama:
Iron Man 3 (2013)
Thor: The Dark World (2013)
Captain America: The Winter Soldier (2014)
Guardians of the Galaxy (2014)
Avengers: Age of Ultron (2015)
Ant-Man (2015)
Üçüncü Aşama:
Captain America: Civil War (2016)
Doctor Strange (2016)
Guardians of the Galaxy Vol. 2 (2017)
Spider-Man: Homecoming (2017)
Thor: Ragnarok (2017)
Black Panther (2018)
Avengers: Infinity War (2018)
Ant-Man and the Wasp (2018)
Captain Marvel (2019)
Avengers: Endgame (2019)
Spider-Man: Far From Home (2019)
Dördüncü Aşama:
WandaVision (Dizi)
The Falcon and the Winter Soldier (Dizi)
Loki (Dizi – 11 Haziran 2021)
Black Widow (9 Temmuz 2021)
Shang-Chi ve 10 Yüzük Efsanesi (3 Eylül 2021)
The Eternals (5 Kasım 2021)
Ms. Marvel (Dizi – 2021 Sonları)
Spider-Man: No Way Home (17 Aralık 2021)
Doctor Strange in the Multiverse of Madness (25 Mart 2022)
Thor: Love and Thunder (6 Mayıs 2022)
Black Panther 2 (8 Temmuz 2022)
Captain Marvel 2 (11 Kasım 2022)
Marvel Sinematik Evreni’nin Geleceği
Ant-Man and the Wasp Quantumania (2022)
Blade (2022 Sonları)
Guardians of the Galaxy Vol. 3 (2022 sonu veya 2023)
Fantastic Four (2023)
Hawkeye (Dizi – Tarih belirsiz)
She-Hulk (Dizi – Tarih belirsiz)
Moon Knight (Dizi – Tarih belirsiz)
Secret Invasion (Dizi – Tarih belirsiz)
Ironheart (Dizi – Tarih belirsiz)
Armor Wars (Dizi – Tarih belirsiz)
Wakanda Series (Dizi – Tarih belirsiz)


En İyi Marvel Filmleri

En iyi Marvel filmleri hangileri? Bu konuda hepimizin birbirinden farklı düşünceleri olsa da elbette IMDb’de puanı en geçerli puanlama olsa gerek. Aşağıda IMDB puanlarına göre en iyi Marvel filmlerini sıraladık. Bunun bir izleme sırası olmadığının altını da çizelim.
1. Avengers: Infinity War (2018) – IMDb: 8.4
2. Avengers: Endgame (2019) – IMDb: 8.4
3. The Avengers (2012) – IMDb: 8.0
4. Guardians of the Galaxy (2014) – IMDb: 8.0
5. Iron Man (2008) – IMDb: 7.9
6. Thor: Ragnarok (2017) – IMDb: 7.9
7. Captain America: Civil War (2016) – IMDb: 7.8
8. Captain America: The Winter Soldier (2014) – IMDb: 7.7
9. Guardians of the Galaxy Vol. 2 (2017) – IMDb: 7.6
10. Spider-Man: Far From Home (2019) – IMDb: 7.5
11. Doctor Strange (2016) – IMDb: 7.5
12. Spider-Man: Homecoming (2017) – IMDb: 7.4
13. Black Panther (2018) – IMDb: 7.3
14. Avengers: Age of Ultron (2015) – IMDb: 7.3
15. Ant-Man (2015) – IMDb: 7.3
16. Iron Man 3 (2013) – IMDb: 7.1
17. Ant-Man and the Wasp (2018) – IMDb: 7.0
18. Thor (2011) – IMDb: 7.0
19. Iron Man 2 (2010) – IMDb: 7.0
20. Captain America: The First Avenger (2011) – IMDb: 6.9
21. Black Widow (2021) – IMDb: 6.9
22. Thor: The Dark World (2013) – IMDb: 6.8
23. Captain Marvel (2019) – IMDb: 6.8
24. The Incredible Hulk (2008) – IMDb: 6.7
Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

This post is also available in: English

Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version