LinkedIn Profilinizi Etkileyici Hale Getirmenin 4 Yolu ve Ücretsiz Kariyer Kılavuzu

Kaplan International

Kaplan International

Kaplan International, 6 ülkeye yayılmış 37 akredite dil okuluna sahiptir.

Özellikle uluslararası şirketlerde kariyer yapmayı hedefliyorsanız dikkat etmeniz gereken şeylerden biri, LinkedIn profilinizin ulaşılabilir ve etkileyici olmasıdır. İşverenler ve şirketler, iş ilanlarını yavaş yavaş bu platforma kaydırmaya ve adayları bu site üzerinden belirlemeye başlamış durumdalar. Ayrıca Head Hunter denen belirli bir sektörde uzmanlaşmış bağımsız çalışan insan kaynakları uzmanları da profiller arasında sık sık tarama yaparak ellerindeki pozisyonlara uygun adayları listeleyip onlarla iletişime geçiyorlar. Peki LinkedIn profilinize daha etkileyici bir hale nasıl getirirsiniz?

1) LinkedIn’in yönlendirmelerini dikkate alın.

Profil sayfanıza geldiğinizde LinkedIn adım adım yönlendirmeler ile hangi alanları doldurmanız gerektiğini size uyarılar halinde gösterecektir. Bu adımları takip edin ve profil doluluk oranınızı arttırın. Aldığınız eğitimlerin ve iş ya da staj deneyimlerinizin yanı sıra, eğer varsa gönüllülük deneyimlerinizi ve sınav başarılarınızı da eklemeyi unutmayın.

2) Profilinizi görsel olarak destekleyin.

Profilinizde yer alan fotoğrafınız kesinlikle profesyonel olmalı. Pasaport fotoğrafınızda ya da vesikalık fotoğraflarınızda olduğu kadar ciddi olmanıza gerek yok; ancak yüzünüzün yarısının karanlıkta kaldığı ve seçilmediği fotoğrafları ve boydan fotoğraflarınızı eleyin. Görselliğe dayanan bir işle mi meşgulsünüz? Profil fotoğrafı haricinde dilerseniz kapak fotoğrafı da ekleyebilirsiniz. Ancak bunun da profesyonel çizginin dışına çıkmadığından emin olmalısınız.

3) Özet kısmını kendinizi, kariyer hedeflerinizi ve başarılarınızı anlatmak için kullanın.

Burası sizin alanınız. Sanki bir iş görüşmesine gitmişsiniz ve mülakatı yapan kişi size “bize biraz kendinizden bahseder misiniz?” diye sormuş gibi düşünün ve bu alanda bu soruyu cevaplayın. Profilinizi gezen bir kişinin ilk dikkatini çekecek olan şeylerden biri de kendinizi anlattığınız bu kısımdır. İşinizin en keyif aldığınız kısmı nedir? Uzun vadeli hedefleriniz nelerdir? Kendinizi hangi alanlarda geliştirmeye heveslisiniz? Bu sorulara yanıt verdiğinizde, iş verenler için dikkat çekici ve aynı zamanda ikna edici bir aday olacaksınız. Tebrikler! Ön elemeyi geçtiniz.

4) Uluslararası bir kariyer hedefliyorsanız, LinkedIn profilinizi İngilizce kullanmaya özen gösterin.

Diyelim ki LinkedIn platformunu göz aşinalığı için dil ayarlarından İngilizce haline getirdiniz peki profilinizin içeriği? Eğer uluslararası alanda bir kariyer hedefliyor, teknolojinin gelişmesi ile beraber, yeni yeni ortaya çıkan sektörlerden birinde ya da global şirketlerden birinde çalışmak istiyorsanız İngilizce biliyor ve etkin olarak kullanabiliyor olmanız şart. Profil içeriğinizi İngilizce olarak oluşturduğunuzda, sektörünüze ait Mesleki İngilizce terimlerini doğru bir şekilde kullanabildiğinizi ve İngilizcenizin global bir şirkette çalışabilecek seviyede olduğunu göstermiş olursunuz.
Eğer uluslararası şirketlerde kariyer yapmayı hedefliyorsanız; Kaplan International’ın size özel hazırlamış olduğu kılavuz niteliğindeki e-kitabı buraya tıklayarak indirebilirsiniz.
Güçlü bir LinkedIn profilinin nasıl oluşturulacağına dair buradakilere ek tavsiyelere göz atabilir ve aşağıdaki diğer konular hakkında da bilgi edinebilirsiniz:
► Revaçta olan yeni global endüstrilerin iç yüzü : Fintech, Greentech ve daha fazlası
► Yurt dışında İngilizce öğrenmek kariyerinize nasıl katkıda bulunabilir?
► Güçlü bir LinkedIn profili nasıl oluşturulur?
► Skype’ta yapılan bir iş görüşmesinden alnının akıyla çıkabilmek için 9 tavsiye
► Nasıl cevaplayacağınızı bilmeniz gereken 8 mülakat sorusu
Kategoriler: Dijital, Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version