Lider Süper Kahramanlardan 7 Liderlik Dersi

Çocukluğumuzdan bu yana liderlik kavramının belki de en somut detaylarını süper kahraman filmlerinde görüyor, izliyor ve öğreniyoruz. Onlar taşıdıkları liderlik vasfını, “ben liderim” algısıyla değil filmin akışı üzerinden naif mesajlarla izleyiciye dokunduruyorlar. İşte onlardan bazıları:


1) Steve Rogers – İnanç [Kaptan Amerika]

Marvel çizgi roman evreninin en ünlü liderlerinden biri olan Steve, etik kurallara ve insanlara ait duygulara olan inancı ile ön plana çıkan bir karakter olma özelliği taşıyor. Bu özelliği ona çevresindeki insanların güvenini kazanmakta yardımcı oluyor.


2) Tony Stark – Tutku [Demir Adam]

En zengin süper kahramanlardan biri olan Tony Stark, bilim ve teknolojiye hayal ve hedeflerini gerçekleştirmek düşüncesi ile büyük bir tutku besliyor. Bu tutkuyu zamanını sürekli kendini ve etrafındaki insanları geliştirme çabasından rahatça anlayabiliriz.


3) Stephen Strange – Bilgi [Dr.Strange]

Fiziksel olarak değil mental olarak kendini geliştirerek mistik güce ulaşan Strange’in kendini geliştirmekte kullandığı en büyük silah; kitap. Okuyarak ve öğrendiği bilgileri geliştirerek kullanan Strange’in bir kitabı bitirmeden başından kalkmadığı da herkesin malumu.


4) Bruce Wayne – Hazırlıklı olma [Batman]

Tıpkı Tony Stark gibi herhangi bir genetik değişime uğramamış Bruce Wayne in en büyük özelliği her duruma ve ihtimale hazırlıklı olması. Yürüyeceği yoldaki zorlukların her an farkında olan ve her ihtimal için hazırlığını yapan Bruce Wayne en zor durumdan dahi dik bir şekilde çıkmasını sağlıyor.


5) Clark Kent – Bağlılık [Süpermen]

Yabancı bir gezegenden gelerek insanlar arasında büyüyen Clark Kent, ailesine ve çevresine olan hassasiyeti sayesinde uğruna her şeyi yapabilecek bağlılığa sahip. Kendisinden önce çevresindekileri düşünerek güçlenen Clark’ın annesine olan bağlılığı ile Batman e karşı canını kurtardığını hep birlikte izledik.


6) Barry Allen – Analiz [Flash]

Barry Allen’ın zaman zaman ekibine karşı liderlik görevini ve sorumluluğu üstlenen bir karakter olduğunu biliyoruz. Adli tıp uzmanı olan Barry Allen’ın iyi bir analist olması içinde bulunduğu durumları iyi analiz ederek doğru kararlar verebilmesine yardımcı oluyor.


7) Charles  Xavier – Eğitimcilik [Profesör X]

Dünya üzerindeki bütün mutantları iyiliğe yönlendirmek için “ağaç yaşken eğilir” deyiminin bilinci ile genç mutantlara okul açarak eğitim veren Profesör, geleceğin bugünün gençleriyle kurulacağının bilincindedir.


BONUS / Wade Wilson – Engelleri Kabullenmeme [Deadpool]

Sadece kendinin lideri olan Wade, engellenmekten nefret ederek gerekirse kelepçeli elini keserek tekrar ve inatçılıkla hedefinin peşinden koşan bir karakter.

Yine de siz gelin Deadpool ile Deadpool olmayın. 🙂

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: İş, Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version