Kripto Paraların Banknotları Olsaydı Nasıl Görünürdü?

Dijital dünya, tamamen kendine özgü dinamiklerine sahip bir ortam. Son zamanlarda dijital dünyanın yükselen yıldızı ise kripto paralar oldu. Karşı olanları da gördük, sonuna kadar destekleyenleri de. Hal böyle olunca da gündemden bir türlü düşmeyen kripto paralar, herkes tarafından aşinalık kazanmış oldu.
İçerik pazarlama ajansı NeoMam, fırsattan istifade tamamen dijital olan kripto paraların banknotları olsaydı nasıl olurdu diye sormuş ve ortaya bu güzel 10 tasarım ortaya çıkmış.

1) Bitcoin (BTC)

7e5if6 - Kripto Paraların Banknotları Olsaydı Nasıl Görünürdü?
2009 yılında kurulmuş olan Bitcoin, şüphesiz ki en popüler kripto paralardan. Madencilik yöntemi kullanılarak elde edilen Bitcoin, blockchain (blok zinciri) teknolojisine öncülük etmiştir.

2) Ethereum (ETH)

auefo8 - Kripto Paraların Banknotları Olsaydı Nasıl Görünürdü?
2015 yılında Vitalik Buterin tarafından kurulan Ethereum ismini kendi platformundan alır. Aynı zamanda, evrene nüfuz eden ve ışığın hareket etmesini sağlayan varsayımsal görünmez ortama atıfta bulunan “eter” kelimesinden türetilmiştir.

3) Ripple (XRP)

6mfyvy - Kripto Paraların Banknotları Olsaydı Nasıl Görünürdü?
2012 yılında Chris Larsen ve Jed McCaleb tarafından kurulan Ripple, herhangi bir varlığın güncel finansal düzenin içerisindeki bir ticarete uygulanabilen bir ödeme sistemi üzerine kurulmuştur.

4) Dogecoin (DOGE)

u3uobv - Kripto Paraların Banknotları Olsaydı Nasıl Görünürdü?
Dogecoin, 2013’te programcı Billy Markus ve pazarlama uzmanı Jackson Palmer tarafından kurulmuştur.

5) Monero (XMR)

pa2gl8 - Kripto Paraların Banknotları Olsaydı Nasıl Görünürdü?
Bir işlem yapılırken, göndericinin ve alıcının kimliklerini gizli tutmak için kullanılan bir yöntem olan zincir imzalama yöntemini kullanır. Bu sistem ise Monero’nun mantığını oluşturur.

6) ZCash (ZEC)

t5ak7f - Kripto Paraların Banknotları Olsaydı Nasıl Görünürdü?
2016 yılında kurulan ZCash, kullanıcılarıyla arasında olan şeffaflık vurgusunu öne çıkarır. Transferlerin anonim olmasının karşısında alıcısına ve miktarına onay veren bir sistem üzerine kuruludur.

7) Stellar (XLM)

23a5cf - Kripto Paraların Banknotları Olsaydı Nasıl Görünürdü?
2014’te Jed McCaleb ve Joyce Kim tarafından kurulan Stellar, teknoloji girişimleri ile ortaklıkların geliştirilmesi ve sürdürülmesi amacıyla düşük maliyete sahip finansal hizmetlere aracılık yaparak kullanımını artırmayı hedefleyen bir sisteme sahip.

8) Litecoin (LTC)

ktlu9h - Kripto Paraların Banknotları Olsaydı Nasıl Görünürdü?
Bitcoin’in aksine Litecoin yaklaşık 3 dakika süren işlemleriye Bitcoin’e alternatif olmuştur.

9) IOTA (MIOTA)

uyygii - Kripto Paraların Banknotları Olsaydı Nasıl Görünürdü?
Tangle (karışma) teknolojisini kullanır. Bu teknoloji hızlı hesaplama ile işlem yapmaya olanak sağlar ve IOTA’nın sistemi bu prensip üstüne kurulmuştur.

10) Dash (DASH)

jlzjsv - Kripto Paraların Banknotları Olsaydı Nasıl Görünürdü?
Digital Cash (Dijital Nakit) isminin kısaltmalarından adını alan Dash, kısa zamanlı dijital nakit akışı için kulllanılmaktadır.

Görüş Bildirin!

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için
görüşlerinizi bekliyoruz