İş Hayatınızda Bu 10 Basit Şeyi Yaparak Kariyerinizde Büyük Etkiler Yaratın

toptalent.co

toptalent.co

En İyi Yeteneklerin Kariyer Platformu

“Kariyer dönüm noktası” lafını düşündüğünüzde aklınıza ilk gelen şey ciddi projelerin ciddi sonuçlar doğurduğudur. Tabii ki bazı insanlar büyük zaferler kazandığı konusunda böbürlenebilir, 3 ay boyunca fazladan mesai yapıp promosyon kapmak gibi. Ama şunu unutmamalısınız ki herhangi bir şeyi başarmak için çok daha küçük (ve basit) görevler de işinize etki eder ve zamanla büyük değişimler sağlayabilir.
Aslında burada kariyerinizde büyük bir etki yaratması için yapmanız gereken 10 küçük şeyi sıraladık. En güzel yanı ne peki, biliyor musunuz? Hiçbiri için çok fazla efor sarf etmenize gerek yok.

1) Üstünüzü Kahve İçmeye Davet Edin

İş yerinizdeki liderlerinizin oldukça başarılı oldukları bir sır değil. Ayrıca onların deneyimlerinden bir iki şey öğrenmeniz de hiç şaşırtıcı olmaz. Promosyon almak mı istiyorsunuz? Bir sonraki adımınızı nasıl atacağınıza dair kılavuza mı ihtiyacınız var? Şirketteki üstünüze birkaç dakikası olup olmadığını sorun.

2) Başarılarınızı Belgeleyin

“Gerek yok, ben hatırlarım.” diye düşünebilirsiniz. Ama hatırlamayacaksınız. Ve şu an bir iş aramıyor bile olsanız, başarılarınızı belgelemek size neler yaptığınızla ilgili daha açık bir fikir verir. Terfi, zam ya da yeni sorumluluklar arıyorsanız özellikle buna kulak asmanızı tavsiye ederiz.

3) Diğer Takımları Tanıyın

Bir keresinde sırf iş arkadaşlarımı tanımak için bir şirket beysbol takımına katılmıştım. Birkaç kez kendimi rezil ettim ve bir kere de yüzüstü düştüm ama sonunda iş arkadaşlarımla daha iyi ilişkiler kurdum.
Diğer takımdaki kişilerle arkadaşlık kurmak farklı projelere dahil olma, yeni beceriler öğrenme, ya da yeni ilgi alanları oluşturma gibi fırsatlar sunabilir. Bu diğer takımdan birine öğle yemeği teklifinde bulunmak, şirket geneli bir toplantıda duyduğunu katılanlardan biriyle paylaşmak ya da başkasının takım toplantısına katılıp katılamayacağını sormak kadar basit aslında.

4) Yazmak Üzerine Daha Çok Vakit Harcayın

İşiniz yazmak olmasa da yazı yazma becerinizi geliştirmek size kariyerinizde bir sonraki adımınızı atmanıza yardım edebilir.
İşiniz her ne olursa olsun, bu sizin daha hassas mailler yazmanızda, sunumlar hazırlamanızda ve zorlu raporları planlamanızda daha rahat olmanızı sağlar. Ve şirketinizdeki insanlar işinizdeki bu ilerlemeyi fark ettiğinde daha acil işlerde bile size güvenmeye başlarlar.

5) Toplantılarda Daha Fazla Sesinizi Yükseltin

Çekinmeden konuşmak zordur. Aslında düşüncelerinizin başkaları tarafından beğenilmeyeceğini düşünüyorsanız bu imkansıza yakındır. Ama burada olay şudur; eğer bir şey düşünüyorsanız, sizle aynı düşünen insanların olması ihtimali bir hayli yüksek.

Eğer sesinizi daha sıklıkla yükseltmek istiyorsanız, güveniniz artacak ve iş arkadaşlarınıza tartışılan konuyu önemsediğinizi göstermiş olacaksınız. Artı olarak, iyi bir fikriniz varsa, unutulmayacaktır.

6) Toplantılar Arasındaki Zamanınızı Öğrenmeye Harcayın

İki toplantı arasında öldürmek için 10 dakikalık bir vaktiniz mi var? Sosyal medya hesaplarınızı kontrol edebilirsiniz ama daha farklı davranıp yeni bir şey de öğrenmeye de çalışabilirsiniz. TED Talks izlemekten endüstri haberleri okumaya ya da LinkedIn hesaplarında dolaşıp diğer insanların düşüncelerine göz gezdirmeye kadar birçok seçenek mevcut, hangisini dilerseniz.
Kısıtlı zamanınız olduğunda nasıl öğrenebilirsiniz bir listesini tutun ve şansınız olduğunda deneyin.

7) Kendinize Zorluklar Yaratın

Kariyer yükselişini bu kadar istemenizin sebeplerinden biri de can sıkıntısıdır. Eğer siz de öyle düşünüyorsanız kendinize küçük engeller koyun, her hafta sektörünüzden yeni bir insanla tanışmak gibi mesela ya da üretkenliğinizi artırıyor mu görmek için kendinizi haftalık rutininizin bir parçasını değiştirmeye zorlamak. Veya problemlerden bir liste oluşturup onlara çözümler bile üretebilirsiniz.
Sonucun ne olacağını bilemezsiniz ama sonunda beyninizi kişisel gelişime götürecek bir şekilde uyarabilirsiniz.

8) Birine Nasıl İltifat Edileceğini Öğrenin (ve Bunu İçinizden Gelerek Yapın)

İnsanlarla nasıl iletişime geçeceğinizi öğrenmek, kariyerinizdeki yükseliş için bir anahtardır. Ve diğer insanlarla çalışmanın en zor yanlarından biri de yapmacık durmadan iltifat edebilmektir.
Bazı durum senaryoları hakkında konuşalım:

-Patronunuz: size hangi konuda yardım ettiği ve ne öğrettiği konusunda spesifik olun.

-Takım arkadaşınız: size verdiği tavsiyeden nasıl yararlandığınız hakkında spesifik olun.

-Astlarınız: bir başarıyı ya da olumlu gelişmeleri belirtin.

-İş ağından yetkili kişiler: yaptıkları işin hayatınıza kattığı değer hakkında yorumlarda bulunun.

İlk başlarda alışması kolay bir alışkanlık değil ama yaptığınızda sonuç veriyor çünkü en nihayetinde bu iltifatların size geri döndüğünü duyuyorsunuz.

9) Kendinizi Tanıyın

Kendini tanımak kulağa kolay geliyor. Bu süreci hızlandırmanın bir yolu kişilik testi yapmak. Sonuçlardan bazıları sizi şaşırtabilir, aldığınız sonuçlara göre hayatınızda birkaç değişiklik yapmak için motive olabilirsiniz.
Örneğin son zamanlarda bir teste girdim ve detaylara dikkat etmediğimi öğrendim. Bunu öğrenmek kendimi harika hissettirmedi ama kendimi bu yönde geliştirmemi sağladı.

10) Kendi Şirketinizi Araştırın

Kendi kurumunuz hakkında bir sürü şey biliyor olabilirsiniz, özellikle de orada birkaç yıldır çalışıyorsanız. Ama muhtemelen her zaman gelişiyor. Şirketinizin neler yaptığından ve neleri vaat ettiğinden geri kalmamak için bir iki dakikanızı ayırın. Şunu öğrendim ki daha çok öğrendikçe daha iyi dönütler verebiliyorum. Ve daha iyi dönüt verdikçe insanlar bana daha kritik sorularla dönüyorlar.
Şirketinizin websitesine tekrar göz gezdirerek başlayabilirsiniz, özellikle de ‘Hakkımızda’ ya da ‘Ürünlerimiz’ sayfalarına. Daha sonra fazla bilgi sahibi olmadığınız alanları belirleyin ve şirketinizde bunları daha iyi bilen birilerini bulun. Bu kişileri kahveye içmeye davet edin ya da kısa bir ofis toplantısıyla sorularınızı sorun.
Bana güvenin: insanlar sizin meraklı olduğunuzu hatırlayacaklar ve takım lideriniz veya müdürünüz öğrendiğinde size büyük bir etkisi olacak.
Her ne başarmak istiyorsanız, kariyerinizde bir sonraki adımı atmak ürkütücü görünebilir. Ama şunu unutmayın, küçük görünen birçok şey sizi başarının zirvesine oturtabilir. Küçük başarılar kazanırken büyükleri gelir. Ve biliyor musunuz, harika biri olduğunuzdan bence bu başınıza sizin düşündüğünüzden daha fazla gelecek!
Kategoriler: Kariyer, Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version