Günümüz Pahalılığında Uygun Maliyetli Hobiler

Son zamanlarda özellikle dolar kurunun da çok yüksek oluşu her şeyde etkisini gösteriyor. Bu yazı da yüksek maliyetlere çıkmadan ruhumuzu beslemenin yollarına bakacağız.

1. Yürüyüş / Koşu
Evet, sıfır maliyetli hobiyle başlangıç yapalım. Basit, etkili, hemen her yerde yapabilirsiniz. Fazlasıyla zihinsel ve bedensel faydaları bulunmakta. Oturmayınız, çıkın dışarı ve başlayın.
2. Meditasyon
Mümkünse açık hava da gürültülü olmayan bir yere oturuyorsun ve beynini 20 dk durduruyorsunuz. Tabi merak edenler mindfulness olarak internette aratıp detaylı bilgiye sahip olurlar. Yine sıfır maliyetle ve bilimsel olarak ta desteklenen açıklamalarla beyin üzerine inanılmaz faydaları olan bir hobi yapabilirsiniz.
3. Karakalem Çizim
Maliyetiniz kağıt ve kalemdir. Kısa bir araştırmayla hemen başlayabileceğiniz bir uygulamadır. Yakın bir arkadaşımın çizim üzerine yaklaşık bir yıl sonra yaptığı muntazam çalışmaları görmek fazlasıyla şaşırtıcıydı. Yani durmayın, başlayın hemen.  
4. Gönüllülük
Bazı insanlar hayati kaynaklara ulaşma konusunda ne yazık ki pek şanslı olmuyor. Bu tüm dünya da böyle. Yaşlılar, yetimler, ailesini kaybedenler, uyuşturucu batağından kurtulup hayata tutunmaya çalışanlar, tacize uğramış kadınlar… Dertlerini dinlemek, onlarla konuşmak, arkadaş olmak, biraz vakit geçirmek zor şeyler değil, maliyeti zaten yok. Hem kendi kişisel gelişimiz hem de onların ruhsal sağlığını daha iyi yönde geliştirmek için çok faydalı bir uygulama olacaktır.
5. Bilgisayar Programcılığı
İnternette iyi bir araştırmayla, kesinlikle sıfır maliyete program öğrenebilirsiniz. Ayrıca üniversiteye gidip para ve zaman harcamadan kod yazmak, program öğrenmek mümkün. Uzmanlaşmak istersen bir miktar para harcamanız gerekiyor ama kesinlikle bir iphone parası vermezsiniz ( yani bir telefon o kadar pahalı ülkemizde ).

Sonuç:                                                                                                                                                Bir şeyler yemek, içmek, seyahat etmek ülkemizde hobi diye çoğunlukla bunlar yapılıyor, çünkü sanat ve kültür ülkemizde az var:(  Neyse, kendinizi rahat ve mutlu hissettiğiniz, kendinizi geliştirdiğiniz, bir şeyler ürettiğiniz her şey hobiniz olabilir, kendinize özel bir hobi yaratabilirsiniz. Sağlıcakla kalın dostlar:) 

Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version