Günlük Motivasyon İhtiyacı İçin Her Gün Kendinize Söylemeniz Gereken 10 Cümle

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Hedeflerine ulaşan ve ulaşamayan insanlar arasındaki en belirgin fark başarıyı yakalayamayanların kendilerine inanmamasıdır. Kendinize olan inancınızı arttırmak, motivasyonunuzu arttırmak için her sabah aynada kendinizle konuşun. Başarılı insanların her gün kendilerine söyledikleri cümleler ise şu şekilde;

1) Bunun altından kalkabilirim.

Başarılı insanlar, başarısız olma planı yapmazlar. Onun yerine karşılarına çıkabilecek zorlukları düşünür ve çözümler üretmeye çalışırlar. Başka bir deyişle kendilerini en kötü senaryo için hazırlarlar. Kendilerine sürekli “Ne olursa olsun bunun üstesinden gelebilirim.” der ve başarırlar.2) Dünya üzerindeki her şey senden daha akıllı olmayan insanlar tarafından yapıldı.

Steve Jobs’ın bu sözü birçok başarılı insanın mottosu haline gelmiştir. Hedeflerine ulaşanlar dünyayı bir kayanın üzerinde sabit bir halde görmeyi reddederler. Onların gördükleri sürekli hareket eden sıradaki harika fikir için değişmeyi bekleyen bir dünyadır. Yaşadığınız dünyanın tıpkı sizin gibi insanlar tarafından yapıldığını fark ettiğinizde hayatınızın kontrolünü kazanmış olacaksınız.

3) Hata yoktur, sadece çıkarılması gereken dersler vardır.

Büyük şeyler başarmış insanlar yaptıkları hatalardan ders çıkaranlardır. Yanlış bir şey yaptıklarında kendilerini suçlamazlar ve pozitif bir yönde hayatlarına devam ederler. Bir şeyleri “hata” olarak görmek verimliliğinizi düşürecektir.4) Neleri bilmediğini öğrenebilmek için sıkı çalış.

Eğer siz de başarılı insanların egoist olduğunu ya da her şeyin altından kalkabildiğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Gerçek bunun tam tersi. Başarılı insanlar dışarıya tamamen açık ve öğrenmeye isteklidirler. Bunu kısa süreli başarılar edinen insanlar ile başarılarını uzun süre devam ettiren insanlar arasındaki fark olarak düşünebilirsiniz. Başarı, aslında, sıradaki zayıflığınızın, geliştirebileceğiniz yönlerinizin farkında olmanızdır.

5) Neden başladığını hiçbir zaman unutma.

Hayatlarında büyük başarılar elde eden insanlar başlangıçtaki hikayelerinden kopmazlar. Nerede başladıklarını, kendilerini o olaya neyin sürüklediğini ve bunu neden yapmak istediklerini kendilerine sürekli hatırlatırlar. Motivasyonları genellikle gelişime olan aşklarından gelir.6) Geçmişte güzel şeyler yaşadım ve geleceğimden ben sorumluyum.

Daha önceki başarılarınızı hatırlamak sizi gelecek için motive edecektir. Ayrıca unutmayın; geleceğinizi kendiniz şekillendiriyorsunuz. Başkalarının hayatınızı etkilemesine izin vermeyin. Daha önce yapabildiyseniz ileride çok daha iyisini yapabilirsiniz.

7) İmkansız diye bir şey yoktur.

Hayalleriniz ne denli büyük olursa olsun onları gerçekleştirmek imkansız değildir. Her şeyi başarabileceğinize inanın. İnancınızı kaybetmeye başladığınızda dünyada birçok kişinin imkansız dediği şeyleri şuan kullandığımızı hatırlayın.8) Bugünkü başarın ne olacak?

Her günün sonunda elle tutulur bir şey yapmak istiyorsanız sabahları evden çıkmadan kendinize bu soruyu sorun. Kendinizi olası başarılara hazırlayın. Çalışıyorsanız işinizi en iyi şekilde yapın, okuyorsanız dersinizi en güzel şekilde takip edin… En önemlisi de, unutmayın; başarı takdir görmek değil, tatmin olmaktır. Yaptıklarınız sizi mutlu ediyorsa, oldu bu iş.

9) Bu benim görevim değil, ama kimin umrunda?

Hepimizin hayatta belirli rolleri vardır. Bu rollerin dışına çıkacak hamleler yapmanız size tarifi zor duygular yaşatacaktır. Kimse bilmese de siz bunun farkında olacaksınız ve bir fark yaratmanın o harika duygusunu tadacaksınız.10) Kendimi başkalarıyla kıyaslamayı bırakacağım.

İki insan hiçbir zaman aynı olamaz. Hepimizin farklı yetenekleri, farklı zayıf yönleri var. Günün sonunda kendinizi kıyaslamanız gereken kişi sadece kendinizdir. Bunu anladığınızda daha iyi bir hayat sizi bekliyor olacak.

This post is also available in: English

Kategoriler: Gelişim, Motivasyon

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version