Görüntüleri Sözcüklere Çeviren Uygulama: Aipoly

Kardelen Sepetçi

Kardelen Sepetçi

İAL13'/ YTÜ / #biryenipalmiye

Aipoly, akıllı telefonunuzun kamerasına gelen veriyi anlayıp orada gördüğünü yüksek sesle tekrar eden bir yapay zeka. Aipoly hem görme engellilerine hem de renk körlerine yardımcı olmak için renkleri ve cisimleri anlayabiliyor ve kullanıcısına tanımlıyor. Bu sayede görme engelliler için hayatı kolaylaştıran bir çözüm sunuyor. Kullanımı oldukça basit. Kullanıcı, telefonu “görmek” istediği eşyaya doğru yöneltiyor ve oradaki eşyanın tanımını duyuyor. Ayrıca resmi veya anı yakalamak da gerekmiyor çünkü uygulama devamlı görüyor ve düşünüyor ve bunu saniyede 3 kere yapabiliyor. Ayrıca bunu yaparken her cihazda enerji tasarruflu ve ekonomik olarak kullanılabilecek şekilde tasarlanmış.

Şimdiye kadar görme engelli 200.000’den fazla kişi, Aipoly Vision aracılığıyla dünyayı keşfetmiş, CES2017 En İyi İnovasyon Ödülü de dahil olmak üzere 12 ulusal ve uluslararası ödül kazanmış.

Aipoly, objeler, hareketli nesneler, markalar, ürünler, yiyecekler, insan yüzü, hayvan, doğa görüntüleri, spesifik ürünler ve parçaları tanımlayabiliyor. Yakın gelecekte de Aipoly’nin, karmaşık sahneleri ve içindeki nesnelerin konumunu da anlayabilir, hale gelmesi planlanıyor. Örneğin “lamba postasına yakın bir köpek” gibi görülen öğeler arasındaki ilişkileri tanımlayabilecek.

Aipoly şu anda 7 fark dil desteği veriyor. Kadın ve erkek ses seçenekleri sunuyor, konuştuğu dillerin aksanının doğru olmasına özen gösteriyor. Ayrıca herkes yeni ürünler ve bilgiler ekleyerek Aipoly’nin büyümesine ve daha akıllı hale gelmesine yardımcı olabiliyor.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version