Birleşmiş Milletler Katil Robotları Yasaklamayı Düşünüyor

Berk Buldanlı

Berk Buldanlı

E-Commerce Specialist Digital Transformation Enthusiast and yes,long live rock'n'roll !

Birleşmiş Milletler(BM) tarafından “yapay zekaya sahip katil robotların yasaklanması” adında Pazartesi günü başlayan ve Cuma günü sona eren 5 günlük bir konferans düzenlendi. Yaklaşık 70 ülkeden temsilcilerin katıldığı konferansta yapay zeka ve yapay zekanın geleceği, katil robotların yasaklanması gibi konular konuşuldu.
BM durumun “acil” olduğuna dikkat çekti ve katil robotların aramızda olma ihtimaline karşı yasakların bulunduğu bir yönetmeliğe ihtiyaç olduğu belirtildi.
Bu durumu dile getiren ve hayata geçiren oluşuma göre, yapay zekaya sahip katil robot teknolojisi şu anda bulunmakta. Oluşumun yürüttüğü kampanyanın açıklamasına göre ABD, Çin, Rusya, İsrail, Güney Kore ve İngiltere gibi ülkeler bu duruma yönelik çalışmalar yürütüyor.
Berkeley Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimleri profesörü olan Stuart Russell, “makinelerin insanları öldürmeyi seçmesine izin verilmesinin”, dünya barışı ve güvenliği için “yıkıcı” olacağını söyledi.Aynı zamanda Russell, aşağıdaki videoyu katılımcılarla paylaşarak bu videonun bilim-kurgu filminden alınan bir sahne değil, var olan bir teknolojinin kurgusal gösterimi olduğunu belirtti.

Aynı zamanda Ağustos ayında Elon Musk ve bu alanda çalışan bir çok girişimci ve uzman Birleşmiş Milletlere “yapay zekanın insanoğluna karşı bir tehdit” olduğunu belirtmişti.

Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz? Elon Musk’ın dediği gibi robotları bir gün sokakta insanları öldürürken görecek miyiz? Yoksa bunların hepsi paranoya mı?
Kategoriler: Gündem, Politika, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/