2016’da takip edilmesi gereken 4 büyük proje

Einstein, dünyayı değiştiren 4 muhteşem makalesini yalnızca 1 senede yayınlamış. Modern fizikte devrim yaratan 4 makale, yalnızca 1 senede! Bu sebepten dolayı 1905 yılı Latincede mucizevi yıl anlamına gelen “annus mirabillis” olarak adlandırılıyor. Günümüze bakacak olursak teknoloji ve bilimin gelişim ivmesi yadsınamayacak kadar gelişmiş durumda. Hızla gelişen teknoloji ve her yeni gün bizleri heyecanlandıran buluşlar da ister istemez bize 1905’i özendiriyor. Olmaz dediğimiz şeylere her yeni gün yaklaştığımız düşünülür ve teknolojide önemli isimlerin 2016 açıklamalarına bakılırsa, kim bilir, belki 2016 da bizim “annus mirabillis”imiz olur!

İşte 2016 boyunca takip etmenizi önerdiğimiz 4 dev proje…

1) SpaceX-Falcon 9
Pek çok kişinin çocukluk hayali uzaya gitmektir, SpaceX şirketinin kurucusu Elon Musk’ın hayali ise bu kişilerin hayalini gerçekleştirecek uzay yolculuklarına olanak vermek ve Mars’ta insan kolonileri kurmak! Elon Musk’ın bu hayali geçtiğimiz aralık ayı itibarı ile gerçeğe dönüşmeye bir adım daha yaklaştı. SpaceX tarafından yapılan Falcon 9 uzay aracı, fırlatılmasının ardından dünyaya dikey bir şekilde iniş yaparak büyük bir başarıya imza attı. Hasarsız bir şekilde geri inen roketin birden fazla kullanılabiliyor olması maliyetleri büyük ölçüde düşürecek. Çağın çok ilerisinde bir teknolojiyi günümüze getiren bu projenin ilerleyen aşamalarını sabırsızlıkla bekliyor olacağız.
falcon

2) Tesla Motors-Tesla Enerji
Yenilenebilir enerji ve elektrikli arabalar, yıllardır üzerinde çalışılan projelerin başında geliyor. Bu çalışmalara ivme kazandıran şirketlerden biri de yine Elon Musk’ın CEO’su olduğu Tesla Motors. Tesla Motors sayesinde elektrikli araçlar artık yalnızca haberlerde izlediğimiz yüksek maliyetli araştırmalardan ibaret değil. Başarılı tasarımları ve güçlü pilleri ile fosil yakıt tüketimine alternatif olan bu araçlar ve şarj üniteleri, ilerleyen süreçte sık sık karşımıza çıkacağa benziyor.

Tesla’nın otomobil haricindeki bir diğer projesi ise yenilenebilir enerji üzerine çalışmalar yürüten Tesla Enerji. Powerball adlı ürünleri ile evlere, iş yerlerine ve kamu hizmeti kuruluşlarına enerji desteği sağlıyorlar. Enerji sektöründe devrim olarak nitelendirilen bu pili ve Tesla Enerji’nin sonraki çalışmalarını takip etmekte fayda var.
teslamotors

3) Mark Zuckerberg-Yapay Zeka Projesi
‘Demir Adam’ filmini izleyip de “Ah şu Jarvis’ten bende de olsa hayat ne kolay olurdu” diye düşünmeyen var mıdır? Bizce yoktur. Şanslıyız ki Mark Zuckerberg de bizim gibi düşünenlerden. Zuckerberg, 2016 için kendi Facebook sayfasında yazdığı bir mesajla 2016’da evde ve işte kendisine yardımcı olacak bir yapay zeka sistemi üzerine çalışacağını bildirdi. Işığı, müziği, oda sıcaklığını kontrol edebilecek, kapı çaldığında gelenlerin yüzlerine bakıp tanıdığında kapıyı açabilecek, evdeki düzeni sağlayabilecek bir sistem… Kulağa hoş geliyor değil mi? Listeye ekleyelim ve takip edelim!
zuckerberg

4) General Elecric-Predix
2014 itibariyle 5 milyar kişi kişisel cihazlarıyla internete bağlanıyor. Her bir birey maillerle, fotoğraf ve videolarla, müziklerle ve hatta attıkları tweetlerle milyonlarca bit veriyi kendisi üretiyor. Bir bireyin bile ürettiği bu kadar veri varken endüstriyel makineleri, fabrikaları hayal edebiliyor musunuz? Predix projesi, günümüz IoT teknolojisini kullanarak tüm bu verileri bir bulutta toplamayı ve bu makinelerin birbirleriyle entegre çalışmalarını amaçlıyor. Örnek verecek olursak; bir fabrikadaki tüm makinelerin birbirine entegre olarak en optimize şekilde çalıştığını hayal edin. Kendi kendini kuran, düzelten, geliştiren bir sistem! 2016 itibariyle yazılım geliştiricilere açılacağı duyuruldu. “Endüstri 4.0”, yani 4. endüstri devriminin temeli kabul edilen “nesnelerin interneti” kavramı sayesinde yeniliklerle dolu bir sene bizi bekliyor.
predix_ucak

Facebook'ta Paylaşnew-twitter-paylas

Kategoriler: Girişimcilik, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/