10 Dakikadan Daha Az Süren ve Size Fayda Sağlayabilecek 10 Yararlı Aktivite

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Zamanı genellikle saatler, günler, haftalar, aylar ve yıllar şeklinde algılarız. Ancak dakikaların hayatımızda önemi çok büyüktür. 10 dakika ekstra zamanımız olsa bu sürede hiçbir şey yapamayacağımızı düşünür ve zamanımızı tam anlamıyla boşa harcarız. Ancak aşağıda okuyacağınız bu 10 yöntem ile ekstra vakitlerinizi boşa harcamak yerine hayatınızda gerçek bir fark yaratmak için kullanabilirsiniz. Şunu da belirtmek isterim ki; bu içeriği tüketmek de 10 dakikadan daha kısa sürüyor. ☺
1) 50/10 kuralı ile odaklanmanızı ve üretkenliğinizi artırın.

Kendinizi geliştirmenin en kolay yolu üretkenliğinizi artırmaktır. 10 dakikada üretkenliğinizi nasıl artırabilirsiniz peki? İlk olarak, 50 dakika boyunca yaptığınız işe tamamen konsantre olun. 50 dakika bittiğinde ise 10 dakikalık bir ara verin. 50/10 kuralı olarak adlandırılan bu yöntem, üretkenliğinizi ve konsantrasyonunuzu artırıyor. 50 dakika, bölünmeden iş yapılabilecek bir zaman ve 10 dakika deşarj olmanız için yeterli bir mola süresi. Bu 10 dakikalık molada ne yapacağınız ise tamamen size kalmış. Ancak zaman dolduğunda yeni bir 50 dakika için hazır olun.
2) Pozitif düşünmeye odaklanın.

Aslında ne kadar iyi olduğunuzu görmeye ve sahip olduklarınız için minnettar olmaya ayıracağınız 10 dakika sizi zihnen rahatlatacaktır. Bu yöntemin yalnızca ruhunuz için iyi olmadığı, sizi motive ettiği ve fiziksel olarak da gelişmenizi sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmış. Sahip olduğunuz pozitif şeyler ve hayatınızdaki harika insanlar hakkında düşünmek size daha pozitif bir bakış açısı katacak ve yeni ilişkiler için kapılar açacaktır. Ayrıca, direnciniz ve kendinize olan güveniniz artacağından stresle çok daha sağlıklı bir şekilde baş edebilirsiniz. Bir kağıda hayatınızda olumlu olan 3 şeyi yazın ve modunuzun nasıl yükseldiğini kendiniz görün.


3) Yeni bir kelime öğrenin.

İlk ve orta okulda çoğumuzun yanından ayırmadığı bir sözlüğü vardı. Ancak büyüdükçe dil becerimizi ve kelime bilgimizi geliştirmek için çaba harcamayı bırakır olduk. Sağlam kelime bilgisi yalnızca zeki görünmenizi sağlamanın bir yolu değil, aynı zamanda, kendinizi rahat bir şekilde anlatmanızı sağlayacak bir şeydir. Dil, iletişim becerimizin merkezi ve başarının anahtarıdır. Dil becerinizi artırarak daha iyi iletişim kurabilirsiniz. Yalnızca arta kalan dakikalarınız ile her gün yeni bir kelime öğrenerek hem eğlenebilir hem de beyninizi ve iletişim becerilerinizi geliştirebilirsiniz.
4) Daha hızlı bir okuyucu olun.

Okumanın bilgi edinmek için önemli bir yol olduğunu hepimiz biliyoruz. Günümüzün büyük bir kısmı da bir şeyler okuyarak geçiyor; e-postalar, haberler, raporlar… Bu kadar çok okuma yapıyor olmamıza rağmen çoğu insan dakikada 200-250 kelime okuyabiliyor; sayfa başına yaklaşık iki dakika. Ufak bir matematik yaparsak 100 sayfalık bir kitabı bitirmek 3 saat kadar sürüyor diyebiliriz. Peki bu kitabı 1 saatte bitirmek çok daha faydalı olmaz mıydı? Hızlı okuma pratikleri yapmak yalnızca 10 dakikanızı alacaktır.


5) Mikro uykuyu deneyin.

Büyük bir bardak kahveyi ya da yüksek kalorili atıştırmalıkları es geçin ve size enerji verecek başka bir şey deneyin. Üstelik şeker de içermiyor! Kendinize sakin bir köşe bulun, gözlerinizi kapatın ve yalnızca birkaç dakika kestirin. Halk arasında “şekerleme” dediğimiz bu kısa süreli uykuya “mikro uyku” deniyor. Salvador Dali ve Einstein gibi dâhilerin, sanatçıların, mühendislerin, yaratıcılık gerektiren mesleklerdeki insanların bilinçli olarak deneyimlediği bu uyku biçimi daha detaylı bilgi için şuraya göz atabilirsiniz.
6) Yeni bir dil öğrenme üzerine alıştırmalar yapın.

Her gün 10 dakikanızı yeni bir dil öğrenmeye ayırmaya ne dersiniz? 6 ay içinde oldukça akıcı konuşabilecek bir hale bile gelebilirsiniz.. Biraz odaklanma ve çalışkanlıkla günde 10 dakika farklı bir dildeki iletişim yeteneklerinizi geliştirecektir. Duolingo gibi uygulamalar 5 dakikalık bir sürede bile size yeni bir dil öğretebilme üzerine kurulu. Demem o ki; eğer yapılacaklar listenizde yeni bir dil öğrenmek var ise yalnızca gün içerisinde arta kalan dakikalarınızı kullanarak bu hedefe ulaşabilirsiniz.


7) Kahvenizi yalnız içmeyin.

Sosyalleşmek vakit geçirmek için harika bir yol olmasının dışında beyniniz için de oldukça faydalı. Araştırmalara göre sosyalleşmek problemleri daha kolay bir şekilde çözmemize yardımcı oluyor. 10 dakikalık arkadaşça bir sohbet bilişsel performansınızı artıracaktır. Sıradaki kahve molasına bir arkadaşınızla çıkmaya ne dersiniz?
8) Dışarı çıkın.

Dışarı çıkıp 10 dakikalık kısa bir yürüyüş yapmak beyninizin daha iyi çalışmanızı sağlayacağı gibi konsantrasyonunuzu da artıracaktır. Yürüyüş yapmak depresyonu yenmenizi kolaylaştırır, kemik sağlığınızı geliştirir, stresi azaltır ve daha sağlıklı bir kalbe sahip olmanızı sağlar. Yaz aylarında ise, tüm bunlara ek olarak, vücudunuzun ihtiyacı olan D vitaminini almanızı sağlar.


9) Kendinizi yarın başarılı olmaya hazırlayın.

Mesai bitiminizin son 10 dakikası kendinizi yarın daha üretken olmaya ayarlamanız için harikadır. Ayrılmadan önce birkaç dakika ayırın ve yapılacaklar listeninizi kontrol edin. Her şey tamamlanmış mı yoksa ertesi güne kaydırmanız gereken görevler var mı? Üzerinde çalışıyor olduğunuz şeyleri not alın ve ertesi gün için önceliklendirin. Listeniz hazır olduğunda kendinize e-posta gönderin ve masanızın üzerini toparlayın. İşte! Bugünü bitirdiniz ve ertesi güne çoktan başladınız bile.
10) Klişe ama gerçek: günlük tutun.

Yatağa girmeden önceki 10 dakika günlüğünüzü yazmanız için biçilmiş kaftan! Basitçe o gün neler yaptığınızı yazın. Dürüst bir şekilde o gün neleri başardığınızı/başaramadığınızı yazmak o günü kafanızda bitirmenizi ve ertesi güne daha hazır olmanızı sağlayacaktır. Günlük tutmak her ne kadar klişe olsa da zihninize sağlayacağı berraklığı deneyimlemeden tahmin edemezsiniz. Ayrıca, neleri daha farklı yapabileceğinizi düşünerek deneyimlerinizin de sizi geliştirmesini sağlayabilirsiniz.

This post is also available in: English

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version