YouTube Nasıl Ortaya Çıktı?

Alperhan Bay

Alperhan Bay

Editör @CEOtudent

Broadcast Yourself sloganıyla hayatımıza giren Steve, Chad ve Jawed’in girişimiyle kurulan en büyük video paylaşım sitesi YouTube, nasıl ortaya çıktı?

YouTube, önceleri PayPal çalışanı olan Steve Chen, Chad Hurley ve Jawed Karim tarafından kurulmuştur. Hurley Indiana University of Pennsylvania ‘da Tasarım, Chen ve Karim ise University of Illinois at Urbana Champaign‘ de  Bilgisayar Bilimi bölümünden mezun olmuştur.84397392Medyada sıkça tekrarlanan bir hikayeye göre, Hurley ve Chen 2005 yılının ilk aylarında YouTube sitesini kurma fikrini geliştirdi. Buna neden olan olay Chen’in San Francisco’daki apartmanında yapılan bir akşam yemeği partisi esnasında bir çok video çekmeleri  ve videoların paylaşımında yaşadıkları sorunlardı. Karim partiye katılmadı. Ve olayların böyle vuku bulduğunu reddetti. Ama Chen Youtube fikrinin bir akşam yemeği partisi esnasında bulunduğunu onayladı.Music-Power-100-YouTube-c-007
Karime göre ise çıkış noktası güncel olayların online videolarını bulmanın zorluğuydu. Bu da bir video paylaşım sitesi fikrine önderlik etti. Hurley ve Chen, YouTube fikrinin ortaya çıkış esasının bir çevrimiçi arkadaşlık servisinin video versiyonunu kurma fikri olduğu belirttiler. Ve “Hot or Not” isimli siteden ilham aldıklarını söylediler.

YouTube ilk başlarda girişimçi finansmanı ile başlayan bir teknolojiydi. 11.5 milyon dolarlık ilk yatırımını Kasım 2005 ve Nisan 2006 arasında Sequoia Capital şirketi tarafından aldı. YouTube’un ilk yıllardaki yönetim merkezi San Mateo şehrindeki bir pizzacı ve Japon restorantının yukarısındaydı.

Kasım 2006’da Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alınan YouTube günümüzde Google’ın yan kuruluşlarından biri olarak faaliyetine devam etmektedir ve yeni ofisi Amerika Birleşik Devletleri’deki San Bruno, Kaliforniya şehrindedir.
1_zps5815234e-tileİlk YouTube videosu sitenin ortak kurucularından Jawed Karim’in San Diego Hayvanat Bahçesi’nde çekip paylaştığı ‘Me at The Zoo’ isimli videosudur.
YouTube kullanıcılara 144p, 240p, 360p, 480p, 720p, 1080p ve 4K  izleme seçenekleri sunmaktadır. Şu anda ise son teknoloji olan 8K sistemi beta olarak kullanılmaya başlanmıştır.

YouTube’nin şu anda ki Ceosu  Susan Wojcicki‘dir.Susan-YouTube2013 verilerine göre ayda 3 milyardan fazla kişinin arattığı YouTube aylık 1 milyar tekil ziyaretçiye sahip ve en çok 18-34 yaş aralığındaki insanlar tarafından takip ediliyor. Kullanıcılar tarafından dakikada 100 saatlik video yükleniyor ve ayda 6 milyar saat video izleniyor.Eğer YouTube bir ülke olsaydı Çin ve Hindistan’dan sonraki üçüncü büyük ülke olurdu.

CEOtudent’in YouTube kanalına abone olmayı unutmayın. 🙂

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

 

Kategoriler: Başarı, Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version