Viski: Rafine Zevklerin Vazgeçilmez Ürünü Viskinin Hikâyesi ve En İyi 11 Viski Markası

viski

Zenginlikle ve kaliteyle eşleşmiş olan, bu temadaki neredeyse her alanda karşımıza çıkan en popüler alkol şüphesiz viski oluyor. Viskinin geçmişten günümüze yolculuğunu, nasıl işlenip nasıl içilmesi gerektiğini ve satın almak isteyebileceğiniz en iyi on viski markasını sizler için derledik. 


Viski nedir?

viski nedir

Viski, arpa, mısır, çavdar ve buğday dahil olmak üzere çeşitli tahıllardan yapılan koyu damıtılmış bir içki çeşididir. Dünyanın her yerinde, en popüler olarak İrlanda, İskoçya, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Japonya’da damıtılır. Çeşitli viski stilleri vardır ve bazı ülkelerde nasıl üretildiğini belirleyen düzenlemeler vardır. Bu düzenlemeler ülkeden ülkeye değişirken yapılan her çeşit viskinin tadı bölgesine, ülkesine ve yapıldığı yere göre farklılaşır.

Dizilerde ve filmlerde de sürekli karşımıza çıkan İrlanda viskisi, viski, bourbon veya Kanada viskisi olsun, dünyanın en popüler likörüdür ve çok sayıda kokteyl ve shot tarifinde kullanılır. Şaşırtıcı bir şekilde, ülkenin kendi viskisi nadiren ihraç edilse de, en çok viskiyi Hindistan’daki içiciler tüketiyor.

Piyasadaki viskilerin alkol oranları genelde %40 ila %70 arasında değişmektedir. Bu oranlar markadan markaya farklılık gösterdiği gibi viskinin farklı çeşitlerinde de oranlar değişmektedir. Birçok viski markası kendi içerisinde farklı alkol oranlarına ve yapılış çeşitlerine göre ayrılan ürünler sunmaktadır. 


Bir shot viskinin kalorisi nedir?

Bir shot viskide yine türüne göre değişmesine rağmen yaklaşık 70 kalori bulunmaktadır. Viskilerin meşe, tahıl, vanilya, karamel gibi farklı tatlara sahip çeşitleri vardır. Bu farklılık yapılma şeklinden kaynaklanır. Viski yıllandıkça kalitesi ve fiyatı da artan bir içkidir fakat viski şişede değil fıçıda yıllanır. Şişede yıllanma söz konusu olmadığı için yatay saklamaya gerek yoktur, hatta dik durması önerilir. Viski konusunda yazılan kitapların, blogların, makalelerin, tadım notlarının %90’ı malt viskiler üstüne olsa da dünya viski satışının %90’ı harman viskilerdir.

Viski farklı şekillerde servis edilebilir bu servisler kişinin kendi damak zevkine göre değişmektedir. “Straight”, “on the rocks”, “with a twist” gibi farklı servis ediliş çeşitleri vardır, onun dışında bir kokteyl ve shot içkisi olarak da kullanılabilir. Çoğu kokteyl için viski vazgeçilmez bir alkoldür.


Viskinin tarihi

viskinin tarihi

Eski Mısırlılar damıtma prensiplerini zaten biliyorlardı. Ancak, içilebilir alkol değil, parfüm damıttılar. O dönemde herhangi bir rahip içilebilir alkol damıtma hakkında bilgi sahibi miydi bunu hala bilmiyoruz.

Yunan ve Roma İmparatorluğunun yükselişi ve çöküşü ile damıtma bilgisi kayboldu. O zamanın hakim alkollü içeceği, neredeyse kendi kendini üreten şaraptı. Akdeniz güneşi altında iyice olgunlaşıyordu ve fermantasyon da çok az dikkat gerektiriyordu.

Alplerin kuzeyindeki soğukta bu işler o kadar kolay değildi. Romalılar bize şarap yapma sanatını getirdiler, ancak güneş ışığının olmaması düşük şeker içeriğine yol açtığı için alkol içeriği sınırlıydı. Bunun yerine, asit içeriği çok yüksekti ve birçok ortaçağ şövalyesi ve soylusu, yüksek şarap tüketiminden kaynaklanan çeşitli ‘vücut taşlarından’ muzdaripti. Yumruk boyutuna kadar olabilen bu taşlar bugün hala Orta Çağ mezarlarında bulunabiliyor.

Eski bilgiler Orta Çağ’da belirsizliğe düştü ve sadece manastırlarda Mısırlıların, Yunanlıların ve Romalıların alkol damıtma üzerine başarıları korundu. Roma’nın muazzam genişlemesi Keltlerin yerinden edilmesine yol açtı. Aslen Bavyera’da bulunuyorlardı, süper güce boyun eğmek ve giderek daha fazla kuzeybatıya çekilmek zorunda kaldılar. Bu nedenle, 11. yüzyılda İrlanda’ya olan uzun yolculuklarında damıtma sanatını getirenlerin Kelt rahipleri olması pek şaşırtıcı değil.

Bu yağmurlu, fırtınalı adada neredeyse hiç şarap yetişmedi. İnsanlar fermente arpadan yapılan birayla yetinmek zorundaydı. Arpa, nişastayı şekere bölen ve daha sonra maya tarafından fermente edilen yeterli miktarda enzim içeren tek tahıldır. Yerli yulaf ile bu mümkün değildi.

Viskinin İlk Ortaya Çıkışı:

Ancak birkaç yüz yıllık ekimden sonra arpa iyi ürün verdi ve viskiden ilk olarak 1494’te İskoçya’daki bir belgede bahsedildi. Bushmills, 1608’de İrlanda’da belgelenen ilk damıtma tesisiydi. Bununla birlikte, kıtada şarap damıtıldı, önde gelen üreticiler Cognac bölgesindeki Fransızlardı. İskoçya ve İrlanda’daki tüm kraliyet evleri, Fransa’dan konyak satın aldı. 

Asmalara zarar veren haşareler, 18. yüzyılın sonunda Fransa’ya sıçradı. Haşereler birkaç yıl içinde durmadan çoğaldı ve Konyak bölgesindeki şarap hasadının %50’sinden fazlasını yok etti. Fakat hayal gücü kuvvetli bir İskoç’un aklına parlak bir fikir geldi. Viskiyi neden konyakla yapıldığı gibi kullanılmış şeri fıçılarında saklamıyorlardı? Şeriler boşaldıktan sonra viskileri saklamak için bu fıçılar zaten mevcuttu. En iyi durumda, viskideki şeri aroması, konyak benzeri bir tada yol açacaktı..

Başarı eziciydi ve ilerleyen sanayileşme ve cam şişenin mekanik üretimi ile viski küresel başarı hikayesine başladı. Oturma odamızdaki viski şişesini eski Mısırlılara, Kelt rahiplerine ve bilinmeyen, becerikli bir İskoç’a borçluyuz.


Viski siparişinde tercih edilebilecek biçimler nelerdir?

Peki bir barda viski nasıl sipariş edilir? Kısacası, istediğiniz gibi sipariş verebilirsiniz. Düz, buzlu, karışımlı, günün sonunda nasıl isterseniz öyle yapılır. Tabii eğer sipariş verirken bir profesyonel gibi görünmek istiyorsanız, bir barda veya salonda sipariş vermek için kullanabileceğiniz 11 terim:

1) On the rocks:

viski on the rocks

Sek viski buz ile servis edilir.

2) Neat:

viski neat

Sek viski buzsuz servis edilir 

3) Up:

Buzla karıştırılır ve daha sonra önceden soğutulmuş bir kokteyl bardağına süzülür (Manhattan gibi viski bazlı bir martini sipariş ederseniz bu biçim uygun olur)

4) With a twist:

with a twist

İnce bir narenciye kabuğu şeridi (genellikle limon veya portakal) ile servis edilir, bu şerit bükülerek viski bardağının içine sıkıştırılır.

5) Limonlu

Bardağın yanında limon veya misket limonu dilimi ile servis edilir.

6) Shaken:

Shaken aslında Türkçe’ye çevirdiğimizde çalkalanmış demek. Genellikle meyve suyu, yumurta akı ve diğer karbonatsız malzemeler içeren kokteyller sipariş ettiğinizde yapılır. Bu, malzemeleri bir araya getirmeye ve kokteyle hava katmaya yardımcı olur.

7) Stirred:

Stirred ise karıştırılmış anlamına geliyor. Genellikle sadece alkollü içkiler, şekerlendiriciler ve/veya baharatlarla yapılan bir kokteyl sipariş ettiğinizde tercih edilir.

8) Cask Strength:

Viski fıçıdayken genellikle alkol oranı olarak çok daha güçlüdür (%60-90 gibi). Viskiyi %40-50’ye düşürmek için genellikle su eklenir, ancak bazı nadir viskiler fıçı gücünde satılır.

9) Chaser:

Bir shottan hemen sonra içilen meyve suyu, soda veya başka bir içeceğe verilen genel addır. Türkçede tam anlamını karşılayan bir sözcük bulunmasa da cila mantığına çok benzerdir.

10) Short:

Duble sipariş verirken daha az karışım istiyorsanız short olmasını istediğinizi belirtin. Duble ise normal miktarda viskinin iki katı anlamına gelmektedir. 

11) Dram:

Bir bardak viski için geleneksel İskoç söylemi.


Viski Nasıl Yapılır?

variller

Latince aqua vitae olarak da bilinen “yaşam suyu” anlamına gelen uisge beatha’nın kısaltılmış bir versiyonu olan Galce uisge’den gelir. Viski eski tarihlerde bir ilaç olarak kullanılmış hatta hem iç anestezide hem de dış antibiyotik olarak şifacılar tarafından tercih edilmiştir.

Damıtma teknikleri 1100 ve 1300 zaman dilimi arasında tam olarak bilinmeyen bir tarihte İskoçya ve İrlanda’ya rahipler tarafından getirilmiştir. O topraklardaki coğrafi koşullar nedeniyle şarap kolayca elde edilemediğinden arpa birası damıtılarak bir likör haline getirilmiş ve viski ortaya çıkmıştır. Damıtılmış alkollü içeceklerin üretimi 15. yüzyıla kadar eczaneler ve manastırlarla sınırlıydı. Viski, İrlandalı ve İskoç göçmenlerle birlikte Kuzey Amerika’ya ulaştı ve bunun ardından da dünyaya yayıldı.

Viskinin farklı çeşitlerinde ufak da olsa değişik metotlar kullanılsa da özünde aslında hepsi aynı yolla yapılmaktadır. Viski aynı bira gibi başlangıçta bir tahıl karışımıdır- ki bunlar genellikle önceden de yazıda bahsettiğimiz gibi arpa, mısır, buğday veya çavdardır. Bazı türleri aynı biradaki gibi malt hale getirilebilir. Tahıllar fermente olması için su ve mayayla karıştırılır bu da nişastanın alkole dönüşmesine sebep olur.  Daha sonra, bira, sıvıyı konsantre bir buharla ısıtan bir imbiğin -ya çömlek ile damıtma ya da sürekli sütun damıtma- içinden geçirilir. Bu, diğer uçtan şeffaf, yüksek kaliteli bir sıvı distilat olarak çıkar.

Hemen hemen tüm viskiler daha sonra en az birkaç yıl fıçıda yaşlandırılır. Bu meşe ve ahşap aromaları verir, likörü koyulaştırır ve sert alkolü yumuşatır. Fıçıdan sonra, viski daha sonra diğer fıçılar veya farklı viski stilleri ile karıştırılır ve genellikle şişeleme gücüne seyreltilir. Viski tipik olarak hacimce yüzde 40 alkolle veya biraz daha yüksek oranda şişelenir. Seyreltilmemiş bazı fıçı mukavemetli viskiler yüzde yetmiş alkol derecesine ulaşabilir.


Viskinin tadı neye benzer?

tadı neye benzer

Kötü haberle başlayalım: viski dünyası çok çeşitli olduğu için viski tadı hakkında kesin bir cevap vermek imkansız. Bunun en büyük sebebi ise düzinelerce farklı viski türü vardır ve her biri tamamen farklı bir duyusal deneyim sunar.

İki şişe viski nasıl bu kadar farklı tadabilir? Viski, üretiminde çok fazla değişken bulunmasından mütevellit, herhangi bir alkollü içkinin en geniş lezzet yelpazesinden birine sahiptir. Herhangi bir damıtma türü üzerinde herhangi bir tahıldan yapılabilir. Tahıllar tütsülenmiş veya içilmemiş olabilir. Damıtıcılar her türlü mayayı ve çok çeşitli varilleri kullanabilir.

 Yine de, çeşitli farklı stiller arasında hala bazı benzerlikler fark edilebilir. Bunun nedeni, bir viski aromasının birçok yönünün, tüm viskiler tarafından paylaşılan aşağıdaki üç faktörden birine kadar ortaklaşabilmesidir:

  • Tahıl

Bütün viskiler tahıldan yapılır. Ancak mısır, çavdar veya malt arpa gibi geleneksel seçeneklerden binlerce çeşit farklı lokal tahıllara kadar herhangi bir tahıl viski yapmak için kullanılabilir.

Ancak tahılın aromaları, bir viskinin nihai lezzetini oluşturan şeyin sadece bir parçasıdır. Bu tahılların nasıl fermente edildiği, damıtıldığı ve yaşlandırıldığı, temel lezzet özelliklerini çok daha karmaşık bir deneyime dönüştürecektir.

  • Fermantasyon ve distilasyon

Fermantasyon ve damıtma, yalnızca alkol üretmenin ve konsantre etmenin bir yolu değildir. Ayrıca, kendi başına önemli lezzet katma adımlarıdır.

Farklı mayalar ve fermantasyon stratejileri, viskide kuru ve baharatlıdan bol meyveli ve parfümlüye kadar farklı lezzet deneyimleri yaratabilir.

  • Varil

Dünyanın dört bir yanındaki damıtıcılar, yaşlanan viski için meşenin en iyi ağaç olduğu konusunda hemfikirdir. Bunun sebebi viskiye kattığı lezzettir. Meşe, karamel, vanilya, kızarmış badem, hindistancevizi, akçaağaç şurubu gibi klasik viski lezzetini çağrıştıran bileşiklerle doludur.

Amerikan meşesi tatlı ve baharatlı olma eğilimindedir ve hindistan cevizi, karamel, vanilya, tarçın ve esmer şeker gibi viski aromaları verir. Avrupa meşesi daha kuru olabilir – vanilya ve şekerleme ile birlikte kızarmış badem ve hindistan cevizi aromalarına daha yakındır.


Farklı Viski Türleri

Bazı viski stilleri yüksek düzeyde kurala tabi tutulur bazı viski türleri içinse bu durum hiç geçerli değildir. Örneğin, Bourbon’un etikette bu adı kullanabilmesi için belirli kriterleri karşılaması gerekir. Buna karşılık, jenerik olarak etiketlenmiş bir “harman viski” herhangi bir yerde yapılabilir ve herhangi bir içerik maddesi veya üretim yöntemi kullanılabilir. Her stilin kendine has özellikleri de vardır ve bu da farklı zevklerden içenleri kendine çeker.

Harmanlanmış Viski:

Bu terim, halihazırda eskimiş çeşitli viskilerin karışımı olan herhangi bir viskiyi ifade eder. Tipik olarak, farklı tahıl türlerinden damıtılmış viskileri içerir. Kanada ve İrlanda viskilerinin yanı sıra viski, harmanlanmış viskileri içerir. Ayrıca standart tarzların hiçbirine girmeyen viskiler için de kullanılır.

Single Malt Viski:

Bu terim, tek bir malt tahılı kullanılarak tek bir damıtma tesisinde üretilen bir viskiyi ayırt etmek için kullanılır. Tek maltları İskoç, İrlanda ve Japon viskilerinde ve diğer ülkelerden gelen viskilerde bulabilirsiniz.

Irish Viski:

Bu viski İrlanda’da damıtılmalıdır ve single maltlar mevcut olsa da çoğunlukla harmanlanır. Tipik olarak, İrlanda viskisi maltlanmamış arpadan üç kez damıtılır ve en az üç yıl eskitilmelidir. Bu tür, boğazdan kolayca geçmesi, hafif ve çok içilebilir olmasıyla bilinir.

Scotch Viski:

Scotch, maltlanmış arpadan yapılan single maltları ve tahıl viskisi içeren harmanlanmış viskileri içerir. İmza tadı, maltın turba adı verilen bitkisel bazlı yakıtlı bir ateşte kurutulmasıyla elde edilen bir isliliktir. İskoçya’nın farklı bölgeleri, bireysel özelliklere sahip single maltlar da üretir.

Bourbon Viski:

Bu tarz sadece Amerika’da yapılabilir ve en sıkı düzenlemelerden bazılarına sahiptir. En az yüzde 51 mısırdan yapılmalı, maksimum belirli bir derecede damıtılmalı, belirli bir dereceden daha yüksek olmayacak şekilde fıçılanmalı ve yeni, kömürleşmiş meşe fıçılarda yaşlandırılmalıdır. Tadı değişir, ancak çoğu burbonun sağlam bir tadı vardır.

Tennesse Viski:

Burbon için aynı şartların çoğu Tennessee viski için geçerlidir, ancak eyalet içinde yapılmalıdır. Aynı zamanda, viskiyi hafif yanmış odun aroması verirken yumuşatan Lincoln County Süreci adı verilen bir kömür filtrelemesinden de geçer.

Kanada Viskisi:

Kanada, dünyanın en rahat içilebilenleri arasında yer alan harmanlanmış viskilerle ünlüdür. Çavdar favori bir tahıldır, ancak karışımlara giren viskiler çeşitli tahıllardan yapılır. Bir Kanada viskisinin 20 veya daha fazla malzemeyi bir karışımda kullanması nadir değildir.

Çavdar Viskisi:

Çoğu Kuzey Amerika’da yapılsa da, çavdar viskisinin coğrafi bir tanımı yoktur. Bunun yerine çavdarın kullanımına odaklanır; diğer tahılların daha küçük oranları da kullanılabilir. Çavdar viskileri ağır ve baharatlı olma eğilimindedir.

Japon Viskisi:

Japonya, viski yapmayı İskoçya’dan öğrendi, bu nedenle teknikler ve özellikler çok benzerdir. Turba aromalı single maltlara odaklanma eğilimindedirler ve çok iyi viskiler olarak kabul edilirler.

Moonshine:

“Beyaz köpek” olarak da adlandırılır veya İrlanda’da potcheen, moonshine esasında yıllandırılmamış viskidir. Esasen, ahşap fıçıların verdiği yumuşaklık, renk veya ekstra tatlar olmadan damıtılmadan aynı zamanda çoğu zaman seyreltilmiş ham viskidir. Bir zamanlar Amerika’daki alkol yasağıyla birlikte yasa dışı olarak yapılan ev yapımı likörlere indirgenmişti, ancak bugün bunun için büyüyen bir yasal pazar var.


Viski Nasıl İçilmelidir?

viski nasıl içilmeli

Viskinizi bir bardağa dökün. Lowball bardağı gibi küçük bir cam bardak seçin. Viskinin kokusundan ve lezzetinden gerçekten en iyi şekilde yararlanmak için lale biçimli bir viski bardağı kullanın.

Plastik veya polistiren bardak kullanmaktan kaçının, çünkü cam dışındaki malzemelerin viskiye kendi lezzetini verdiğini görebilirsiniz. Gerçek eski moda bir deneyim için viskinizi teneke bir bardaktan içmeyi deneyin.

Kendinize 1 parmak (yaklaşık 30-50 ml) dökerek başlayın: İşaret parmağınızı bardağın altına sarın ve işaret parmağınızın üst kenarı yüksekliğine kadar dökün.

Su veya buz eklemeden önce viskiyi deneyin. Bu tadım size viskinin tadı ve aroması hakkında daha iyi bir fikir vermekle kalmaz, aynı zamanda viskiyi herhangi bir şeyle karıştırmak isteyip istemediğinize karar vermenize de yardımcı olan bir yöntemdir. Alkolün tadını seviyorsanız viskinizi sade içmeyi tercih edebilirsiniz.

Viskiyi tatmadan önce 2 veya 3 kez koklayın. Burnunuzu bardağa koyun ve derin bir nefes alın. İlk koklamada alkol kokusu baskın gelebileceğinden, aromayı gerçekten anlamak için bunu birkaç kez yapmanız gerekebilir. Birkaç kez bu işlemi tekrarladıktan sonra baharatlar ve varillerin odunu gibi ayırt edici kokuları keşfetmeye başlayabilirsiniz.


Viskinin Tadı ve Kokusu Nasıl Artırılır?

Viskiyi daha iyi anlamanızı sağlayacak hem koku hem de tat alma duyunuzu geliştirmek için viskiyi koklarken ağzınızı açık tutun.

İpucu: Lale şeklinde bir viski bardağı kullanmak, viskinin kokusunu artırabilir, çünkü dar açıklık, camın üst kısmındaki buharların tutulmasına ve konsantre olmasına yardımcı olur.

Yutmadan önce viskiyi ağzınızda yuvarlayın. Sadece viskiyi yutmayın. Küçük bir yudum alın ve dilinizin üzerinde gezdirin. Yuttuktan sonra, bir yudum daha almadan önce biraz bekleyin, böylece ağızda kalan tadı anlayabilirsiniz.

Karamel, şekerleme veya vanilya gibi tatlar fark edebilirsiniz.

Bazı insanlar viskilerini yutmadan önce tüm dili ve ağzın içini kapladığından emin olarak gezdirmeyi severler.

Viskiyi yutarken burnunuzdan nefes almak da aromayı daha tam olarak deneyimlemenize yardımcı olabilir.

İlk yudumda viskinin tadını beğenmediyseniz hemen vazgeçmeyin. İlk yudumun tadı ezici bir şekilde alkol gibi gelebilir, ancak muhtemelen ikinci veya üçüncü tadınızda diğer tatları fark etmeye başlayacaksınız. Viski öğrenilecek bir tattır, bu nedenle viskinin karmaşık tatlarını ve aromalarını gerçekten takdir etmek zaman alır.

Tadı arttırmak için bir miktar su ekleyin. Viskinize birkaç damla taze, temiz su ekleyin ve bir pipetle hızlıca karıştırın. Bunu yapmak alkolün sertliğini azaltacak ve viskinin diğer daha incelikli tatlarını ortaya çıkaracaktır. Aradığınız lezzeti elde edene kadar azar azar su ekleyerek denemeler yapın.

Not: Suyun viski tadını neden daha iyi hale getirdiği açık değildir, ancak bazı bilim adamları suyun hoş olmayan tatlara neden olan kimyasalları hapsettiğini veya daha lezzetli bileşenleri yüzeye çıkardığını düşünüyor.


Viski Seyreltmenin Püf Noktaları

Serinletici bir soğukluk istiyorsanız, bir parça buz atın. Ekstra soğuk olmasını istiyorsanız viskinize büyük bir buz küpü veya bir buz topu koyun.Bazı viski tutkunları buzlu viski içme fikrine burun kıvırsa da dilerseniz biraz buz eklemekte bir sakınca yok. 

Buzun, eridikçe viskiyi seyrelteceğini unutmayın. Buzun soğukluğu damak tadınızı biraz uyuşturabilir ve daha ince tatları almayı zorlaştırabilir.

Daha büyük buz parçaları, küçük buzlardan daha yavaş erir, bu nedenle içeceği o kadar çabuk seyreltmezler.

Alternatif olarak, viskiyi seyreltmeden soğutan sabuntaşı parçaları olan soğutulmuş viski taşlarını kullanabilirsiniz.

İçkinizi bitirmek için zaman ayırın. Viskinin çekiciliğinin bir kısmı da aroması olduğundan, onu bir shot gibi hemen içmek yerine yavaşça yudumlarsanız, muhtemelen ondan en iyi şekilde yararlanacaksınız. Viskinizi yavaşça bitirmek için kendinize 30 ila 60 dakika verin.

Viski shot atmayı seviyorsanız, bu da problem değil. Viskinizin tadını yavaşça çıkarmayı veya bir yudumda shot atmayı deneyin ve hangisini tercih ettiğinizi görün.


Popüler viski markaları

jack daniels viski

Yüzlerce viski markası var, bazen tek bir kategoride yüzlerce marka bulunabiliyor. Çoğu marka birden fazla şişeleme çeşidi de sunar, bu nedenle viski keşfi neredeyse sonsuzdur. Bununla birlikte, birkaç marka kalabalık likör raflarından sıyrılıyor ve kendi tarzlarında en çok bilinenler olarak anılıyor. Bunlar çoğu viski içicisi için fiyat performans olarak da üst düzey viskilere göre çok daha tercih edilesi bir durumda olan markalar.

Jack Daniel’s Tennessee Viski

Jameson Irish Viski

Jim Beam Bourbon Viski

Johnnie Walker Scotch Viski


En iyi 11 viski markası

Markalardan daha çok viski dediğimizde seneleri ve diğer detayları da önemlidir, bu yüzden sizlere en iyi viski markalarından bu senenin en trend ve kaliteli ürünlerini sunmaya özen gösterdik.

1) Ardbeg 10 yıllık 

Ardbeg 10 yıllık

Düzenli olarak “Yılın Dünya Viskisi” seçilen Ardbeg’in içki fabrikası, 200 yıldan fazla bir süredir küçük, uzak Islay adasında kalmaya devam etti. Adanın yumuşak suyu, yemyeşil toprağı ve bol miktarda turba kaynağının (damıtma işleminde yakılan ve Scotch’u dumanlı tadıyla geride bırakan toprak yakıtı) kombinasyonu, onu single malt uzmanları arasında favori haline getirdi. Zengin ve dumanlı bir gövdeye sahip 10 yıllık single malt scotch viski sizi meyan kökü, kahve ve tütün tadıyla baş başa bırakacak.


2) Johnnie Walker Gold Label Reserve

johnnie walker gold label reserve

İskoç severler tarafından sıkça tercih edilen Johnnie Walker Gold Label, Speyside ve Highland bölgelerinden gelen viskilerin karışımından yapılmıştır. Karışım, vanilya ve koyu meyvelerle dolu pürüzsüz bir viski olarak tüketicinin karşısına çıkıyor.


3) Oban 14 yıllık

oban viski

Oban, İskoç Dağlık Bölgesi’nde küçük bir içki fabrikası olarak ortaya çıkan, 200 yılı aşkın bir süredir İskoç viskisi üretiyor. 14 yıllık şişe küçük bakır imbiklerde damıtılır, ardından meşe fıçılarda eskitilerek bir duman kokusu ve zengin bir baharat elde edilir.


4) Macallan Sherry Oak 12 yıllık

macallan sherry oak 12

Kuzeydoğu İskoçya’da bir platonun tepesinde şeri ile terbiyeli meşe fıçılarda yaşlandırılan The Macallan Sherry Oak 12 Years Old, odun baharatı ve kuru meyvelerle dolu bir aromaya dönüşen olgun ve zengin bir tada sahip.


5) Laphroaig Old Islay Single Malt Scotch Viski 10 yıllık

Laphroaig Old Islay single malt

Bu Islay viskisi, markanın kendi sözleriyle, belirgin turba aromasıyla 1815’ten beri “görüşleri bölüyor”. Şişe, zengin isliliğini vurgulamak için bir miktar vanilya aroması nüansı da veren eski burbon fıçılarında 10 yıl eskitilmiştir. Her damak tadına uygun olmasa da, turbanın yemyeşil lezzetinden hoşlananlar onu tamamen karşı konulmaz bulacaktır.


6) Arran Robert Burns Single Malt Scotch Viski

arran robert burns single malt

İskoçya’nın ulusal şairi Robert Burns’ü onurlandıran Arran, onun adına bir İskoç viskisi çıkardı. Küçük Arran adasında damıtılan ve Loch na Davie’den gelen suyla yapılan saf ve aromatik likör, bal, meyve ve şekerleme sırlı ceviz notalarıyla sizi etkileyecek. Kolay içimi için üretilen single malt, ister buzlu ister sek olarak tüketilebilir.


7) Ballantine’s Finest Blended Scotch Viski

ballantine's finest blended scotch

Ballantine’s Finest 1910’da yaratıldı ve size hafif vanilya aroması vermek için hem single malt, hem tahıl hem de oldukça olgun viskilerle harmanlandı. Ballantine’in kare şişesi, Amerikalıların şişeleri evrak çantalarında saklayabilmeleri için alkol yasakları sırasında ortaya çıktı.


8) Monkey Shoulder Blended Scotch Viski

viski monkey shoulder

Bu harmanlanmış Speyside viskisi, narenciye ve vanilyanın tonlarını taşıyan, karıştırmaya uygun bir lezzet profili ve listedeki rakiplerine nazaran göz korkutucu olmayan bir fiyat etiketi ile tüketicinin karşısına çıkıyor.


9) The Glenlivet 12 Years Single Malt Scotch Whisky

the glenlivet single malt scotch

İngiliz hükümeti İskoç içki fabrikalarını vergilendirmeye başladığında, birçoğu yeraltında viski üretmeye başladı. Glenlivet, önde gelen yasadışı içki fabrikalarından biriydi, o kadar ki, Kral George IV bir devlet ziyareti için İskoçya’yı ziyaret ettiğinde, yasadışı bir İskoç dramı denemek istedi. İkonik marka, en kaliteli single maltı üretmekten asla vazgeçmedi, böylece siz de bir kral gibi viskinizi içebilirsiniz.


10) Chivas Regal 12 yıllık

chivas regal viski

Kurucu James Chivas, kaliteli eskitilmiş viskileri yerel Speyside maltlarıyla harmanlamaya inanıyordu; bu, damıtımevi tarafından bugün hala benimsenen bir ilkedir. 12 yıllık şişede bal, vanilya ve olgun elma içeren notalardan oluşan bir senfoni için kendinizi hazırlayın.


11) Lagavulin Single Malt Scotch 16 yıllık

Lagavulin Single Malt Scotch

Güneydeki Islay adasında yer alan Lagavulin, yalnızca içki fabrikasının turba açısından zengin ortamında elde edilebilecek odunsu single maltında derin dumanlı bir tat sunuyor.


Votka Nasıl İçilir?

İçkilerin Alkol Oranları

This post is also available in: English

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version