Tırmanma Tutkunları İçin 5 Dağ Önerisi 

Glocalzone

Glocalzone

"Nothing is out of reach"

Her ne kadar zor olsa da tırmanmak bazılarımız için adeta bir tutku. Gelin birlikte mutlaka tırmanmanız gereken dağlara bir göz atalım.
1) Karakurum (K2) Dağı
Yerel ismi Karakurum Dağı olan K2, 8611 metrelik uzunluğuyla dünyanın en yüksek dağı olmasına rağmen tırmanması Everest’e tırmanmaktan çok daha zor. Çin ve Pakistan arasında adeta bir sınır görevi gören K2’ye tırmanmayı düşünüyorsanız, uygun araçlarla yaptığınız yolculuktan sonra 8 gün kadar tehlikeli dağ patikalarında yürümeniz gerekecek. Aniden düşen kayalar, çıkan fırtınalar ve düşen çığlar K2’yi dünyanın en tehlikeli dağı haline getiriyor. Çevrede yiyecek ya da malzeme alacak hiçbir yer olmadığı için, ihtiyaçlarınızı önceden eksiksiz bir biçimde belirleyip yanınıza almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.
2) Annapurna Dağı
Annapurna, 8075 metrelik zirvesiyle Himalaya sıradağlarından bir tanesidir. Nepal sınırında yer alan bu dağlar aslında Annapurna sıradağları olarak bilinir ve 6 farklı zirveden en yükseği Annapurna’dır. Tırmanmak için en uygun vakitler nisan-temmuz ayları arasıdır. Tırmanırken beyaz taşlarla döşeli Nepal sokaklarının ve beyaza boyanmış evlerin manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.
3) Khuiten Dağı 
Moğolistan’da yer alan bu dağ aynı zamanda bölgedeki en yüksek dağdır. 4374 metrelik uzunluğuna rağmen tırmanmak için uzun bir süre at üzerinde yolculuk yapmak gerekir. Yerleşim yerlerinden çok uzakta olduğu için dağcılar eşyalarını kendileri taşımak zorundadır. Tırmanırken büyük buzul yarıklarına dikkat etmelisiniz. Dünyanın tırmanması en zor dağlarından birisi olsa da denemeye değer!
4) Kilimanjaro Dağı 
Kilimanjaro Dağı Tanzanya’nın kuzeyinde yer alır ve Afrika’nın en yüksek zirvesi olma özelliği taşır. Kibo, Mawenzi ve Shira isimli 3 farklı sönmüş volkanik dağdan oluşur. En yüksek zirve olan Uhuru tamı tamına 5892 metredir. Tırmanmak için profesyonel olmanıza ya da bir sürü ekipmana sahip olmanıza hiç gerek yok. Çok ilginç bir bitki örtüsü olan bu dağa tırmanırken ağaçlar ilerledikçe kendini kuru bir toprağa bırakacaktır.
5) Everest Dağı 
Sıra belki de dünyanın en bilinen dağına geldi. Everest 8848 metrelik zirvesiyle hepimizin bildiği üzere dünyanın en yüksek zirvesine sahip. Nepal-Çin sınırında yer alan bu dağa tırmanmak hiç şüphesiz hayatınızın en iyi macerası olacak. Tabi eğer zirveye kadar çıkmayı planlıyorsanız Çin ya da Nepal hükümetinden izin almanız şart. Ama sadece kamp alanına kadar gidecekseniz, herhangi bir izne ihtiyacınız olmayacak. 
Artık işin en zor kısmı hangisine keşfe çıkacağınıza karar vermek. Dikkatli olun ve çok eğlenin!
Kategoriler: Gündem, Seyahat, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version