Sizi Daha Mutlu Biri Yapan İlişkileri Nasıl Kuracağınızı Anlatan 6 TED Konuşması

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Araştırmacılar, insan gelişiminin anahtarını keşfedebilmek için 200’den fazla insanın hayatını 70 yıl boyunca gözlemlediler. Tüm bu araştırmanın özetini mi merak ettiniz? “Mutluluk aşktır. Nokta.”
Söz konusu olan yalnızca romantik bir ilişki değil. Diğer araştırmalar yalnızlığın üzerinizdeki etkinin günde 15 sigara içmek gibi olduğunu gösteriyor. Demek istediğim; eğer sağlıklı, mutlu ve maddi olarak güvende olmak istiyorsanız ilişkilerinizin kalitesi büyük önem taşıyor. Hadi, daha iyi ilişkiler kurmaya odaklanalım! Birçok kişinin bu konu için terapi görmesine gerek yok ancak biraz uzman yardımının hiçbir zararı olmayacaktır.
(Altyazı ayarlarından Türkçe’yi seçmeyi unutmayın, iyi seyirler. ☺)

1) Brene Brown – Kırılganlığın Gücü

Brene Brown empati, ait olma ve sevme yeteneklerimiz üzerine çalışan bir uzman. Keskin ve eğlenceli konuşmasında araştırmalarından edindiği öngörülerini paylaşıyor. Hayatınızı değiştirebilecek bir konuşma…
2) Sherry Turkle – Bağlı Ama Yalnız

Teknolojiden beklentilerimiz arttıkça birbirimizden daha azını mı bekler olduk? Sherry Turkle, cihazlarımızın ve çevrimiçi kişiliklerimizin insan ilişki ve iletişimini nasıl değiştirdiğinden bahsettiği bu konuşmasında bizleri biraz daha düşünmeye itiyor.


3) Adam Grant – Verici misiniz, Alıcı mı?

Her iş yerinde, üç temel insan tipi vardır: Verici, alıcı ve eşleştirici. Eğer belirli ilişkilerinizi geliştirmek istiyorsanız hangi tipten insanla uğraştığınızı bilmek iyi olacaktır. Wharton profesörü Adam Grant konuşmasında bizlere güzel ipuçları veriyor.
4) Elizabeth Lesser – Doğrularınızı Söyleyin ve Onları Diğerlerinde Arayın

Şiirsel ve beklenmedik bir şekilde eğlenceli olan bu konuşma, aslında, yıpranmış ilişkiler ve sevilen birinin ölümü hakkında. Elizabeth Lesser, gurur ve savunmacılığı bir yere bırakarak gerçeği anlatma sürecinin iyileştiriciliğinden bahsediyor.


5) Caitlin Quattromani And Lauran Arledge – Farklı Politik Bakışımıza Rağmen Arkadaşlığımız Nasıl Sürdü?

Seçimlerde sizinle aynı adaya oy vermeyen biriyle hala arkadaş olabilir misiniz? Olmalısınız. Caitlin Quattromani ve Lauran Arledge, çok farklı politik görüşlere sahip iki çok yakın arkadaş. Dünyanın her yerinden kutuplaşmaların arttığı bu dönemde bu iki arkadaşın hikayesinden öğrenecek çok şeyimiz var.
6) Jane Fonda And Lily Tomlin – Yaşam Boyu Süren Kadın Arkadaşlığının Neşeli Kutlaması

Jane Fonda ve Lily Tomlin on yıllardır arkadaşlar. Oldukça hassas ve geniş kapsamlı bu sohbette uzun ömürlülük, feminizim, erkek ve kadın arkadaşlığı arasındaki farklar, kadınların gezegenin geleceğindeki rolü gibi konulardan bahsediliyor.

This post is also available in: English

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version