Şiirin İnsana Kattığı 5 Faydalı Özellik

Şiir… Başlı başına edebi bir dünya. Hepimiz ilkokul yıllarımızdan itibaren en az bir şiir de olsa ezberlemiş ve topluluk içinde okumuşuzdur. Peki ya şiir okumanın ve ezberlemenin hayatımızın bambaşka yönlerinde birden çok fayda sağladığını hiç düşündünüz mü? Evet gerçekten de şiirin hem edebiyatın temeli olduğu hem de roman okuma alışkanlığı gerilerde kalmış Y kuşağı adına kısa ama öz faydalarını sizler için 5 maddede açıklıyoruz.

1) Hayal Gücü
Şiir okuyan insanların gerçekten de hayal güçleri artıyor. Bu sayede sezme güçleri ve duyuları da gelişiyor.  Sonuçta hayal gücü her şeyin başlangıcı değil mi ?

2) Hafıza Eğitimi
Şiir ezberlemek her yiğidin harcı değil dense de yanlış! Şiir ezberlemek belleğimizin ve beraberinde dikkatimizin de gelişmesini sağlıyor. Hafızamızı güçlendiriyor.  Roman, hikaye vb. düz yazıların uzunluğu ezberi zora soksa da şiir onlara göre ezberlenebilirliği açısından çok daha kolay ve etkili bir yöntem.

3) Özgüven
Ezberlenen bir şiirin bütünün ya da bir kısmının topluluk veya arkadaş çevresinde okunması özgüveninizi son derece arttırıyor. Yeri geldiği zamanlarda bu bilginizi göstermek insanlar arasında sizi farklı kılıyor.

4) Gözlem Yeteneği
Okunan şiir toplum içinde dinleyici gözleme yeteneği de sağlıyor. Şiir okumayı alışkanlık haline getiren ve okuyan insanlar, dinleyenlerin ondan aldığı enerjiyi ve tesiri fark ediyor. Dinleyenlerden aldığı enerjiden beslenerek onları çok daha iyi gözlemliyor.

5) Doğru Diksiyon
Şiir okuyan insanlarda tonlama ve vurgu yeteneği istemsizce gelişiyor.  Her şiir aynı ölçüde yazılmadığı için şiir okuyanlar zamanlar bunları fark ediyor ve kendilerince günlük hayatlarında vurguya,tonlamaya dikkat ederek konuşuyor. Bu da doğal olarak çok daha doğru ve etkileyici diksiyona yol açıyor.

Facebook'ta Paylaş    new-twitter-paylas

This post is also available in: English

Kategoriler: Sanat, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version