Seçtiğiniz Alanda Yüzde Birlik Dilimde Olmanız İçin Benimsemeniz Gereken 3 Şey

Melike Çalkap

Melike Çalkap

Editör @ceotudent

Herkes kendi alanının en iyisi olmak ister. Çünkü başarı, manevi tatmin duygusunu en iyi hissettiren şeylerden bir tanesi. Fakat birçoğumuz süratli bir şekilde koştuğumuz halde kendimizi yine de olmak istediğimiz yerde bulamayabiliyoruz. Fakat atladığımız bir şey var, aslında zaten kendi alanımızın ilk %1’indeyiz. Bunu görebilmek içinse biraz ufkumuzu açıp bulunduğumuz yere geniş bir perspektiften bakmamız gerekiyor. Peki, nasıl yapacağız?

1) Nerede olduğunuzu belirleyin.

Başarıyı ölçmek için bir sürü yol ve yöntem mevcut fakat bizler hep sonuca ya da bitiş çizgisine bakmaya eğilim gösteriyoruz. Fakat ilerlenilen yolda birçok engel ve aşama mevcut. Ve siz başarıya doğru adım adım ilerlerken hepsini çözmek için emek harcıyorsunuz. Nerede olduğunuzun farkına varın. Bitiş çizgisine gelemedim diye üzülmek yerine süreçten dersler çıkarın. Ayrıca gittiğiniz yolda sizi en üst seviyeye taşıyabilecek etmenleri de göz ardı etmeyin. Kendi kendinizi değerlendirin ve ölçümleyin.

“Başarıya giden yol ile başarısızlığa giden yol neredeyse aynı.” – Colin R. Davis


2) Öğrenmeyi asla bırakmayın.

Herhangi bir alanın %1’inde olmak her daim öğrenmeye aç olmaktan geçer. Asla tam olarak yeterli olamayacaksınız. Her daim kendinizi yenilemeye açık olmanız gerekiyor. Bunun için günde kendinize en az 15 dakika ayırmanız bile yeterli olacaktır. Bu zaman diliminde bir kitap okuyabilir, seçtiğiniz bir videoyu izleyebilir veya herhangi bir yayını takip edebilirsiniz. Ancak öğrenmeyi alışkanlık haline getirirseniz alanınızın %1’inde etkin olabilmeniz her daim mümkün olabilir.

3) Zirveye giden yolun tadını çıkarın.

Başarı bir yolculuktur. Bu yolculuğu keyifli hale getirdiğiniz zaman emin olun varış noktanız sizin için unutulmaz olacaktır. Yaptığınız işten keyif almanız sizi hayatta her zaman daha iyi yerlere götürür. Ve bunu yaptığınız zaman kaçınılmaz yükselişiniz her gün neşeli ve başarılı bir kariyerin dokusuna dokunan harika bir iplik haline gelir. Emin olun sonuca değil yola odaklandığınızda hayat siz fark etmeden sizin için güzel sürprizler hazırlıyor olacak…
Kategoriler: Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/