RTÜK Yetkilisinden ve Netflix’ten Tartışmalarla İlgili Açıklama Geldi

Popüleksi

Popüleksi

gündemsel konuları özetliyorum

Netflix’in sansür gerekçesiyle Türkiye’den çekileceği iddialarından bahsetmiştik. Şimdi de RTÜK ve Netflix arasında yapılan görüşmelerin detayları ortaya çıktı. Bir RTÜK yetkilisi iddialara ilişkin açıklamalarda bulundu.
Başarılı isim Çağan Irmak’ın Netflix için çekmeye başladığı Şimdiki Aklım Olsaydı adlı dizi, Netflix tarafından ani bir kararla iptal edilmişti. Üstelik bu iptal kararı, dizinin ilk set gününde gelmiş ve tüm çalışmalar aniden durdurulmuştu. Netflix’in Atiye ve Aşk 101 dizilerini de askıya alması, RTÜK’e karşı çekilen bir rest olarak yorumlandı.
Netflix yönetiminin geçen hafta Ankara’da RTÜK yetkilileri ile bir araya geldiği ve bu toplantı sonrası Türk yapımlarını askıya aldığı ortaya çıktı. T24 yazarı Füsun Sarp Nebil, tartışmalarla ilgili tüm taraflar ile görüşmeler yaptı ve konuyu kısmen açıklığa kavuşturdu.
Netflix’e 4 soru yöneltildi, net bir yanıt yok:

● Bu dizi ve diğer diziler Kültür Bakanlığı ile anlaşmazlık sonucu mu iptal edildi?
● Anlaşmazlık tam olarak nedir?
● Netflix artık Türk projesi yapmayacak mı?
● Bu tür sorun yaşanan başka ülke oldu mu?
T24 yazarı Füsun Sarp Nebil’in yönelttiği bu sorular karşısında Netflix şu cevabı veriyor:
“Bu konularla ilgili bir açıklama yapma kararı alırsak sizi bilgilendireceğiz. Teşekkürler.”Füsun Sarp Nebil’in RTÜK’ten ismini paylaşmak istemeyen bir yetkili ile iletişime geçti. Netflix ile yapılan görüşmenin detaylarını paylaştı. Yetkili, toplantının normal geçtiğini belirtti, ancak Netflix’in RTÜK’ü Türkiye’de bir pazarlama aracı olarak kullandığının altını çizdiğini söyledi. Bu tür tartışmalar maliyetsiz şekilde gündem yaratmayı başardığını dile getirdi. Yetkilinin açıklamaları şu şekilde:

“Toplantı normal geçti. Ancak, Netflix “guerrilla marketing” uyguluyor herhalde. Şöyle bir olay oldu; Aşk 101 isimli dizi çekilirken, yani daha ilk bölümü yayına bile alınmamışken, RTÜK ile LGBT yüzünden çekişme haberleri yayıldı. RTÜK yayınlanmamış bir diziye karışmaz. Senaryoyu önceden de bilmiyor. Ama kimse bunu sorgulamadı. Herkeste beklenti oluştu. Sonra dizi yayınlandı ve baktık herhangi bir eşcinsel rol yok.”

“Eskiden bazı şarkıcılar bunu yapardı “RTÜK tarafından yasaklanan klip” diye hiç yasaklanmamış klibi pazara sunarlardı. Şimdi Netflix aynı yola başvurmuş gözüküyor. Yani Netflix beklenti yaratarak film ve dizilerini pazarlamayı tercih ediyor. Şu anda belki masraf kısma, belki prodüksiyon ekibiyle anlaşmama gibi başka bir nedenle diziyi iptal etmiş olabilirler. Ama bunu böyle sunma yerine, RTÜK diyerek dikkati başka yere çekiyorlar.”

Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version