RTÜK Artık İnternet Yayınlarını da Denetleyebilecek

Cyaffel Gusto

Cyaffel Gusto

Üretemediğim her günü yaşanmamış sayarım.

Geçtiğimiz haftalarda RTÜK’ün internet yayınlarını denetleyeceği konusu gündem olmuştu. İnternet yayınlarına Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) denetimi getiren düzenleme, an itibariyle TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.
Düzenlemenin kabul edilmesiyle beraber artık yayıncılar RTÜK tarafından lisans almak zorunda olacak. RTÜK aynı zamanda bu yayınlara kapatma, karartma ve durdurma cezası verebilecek.
RTÜK’ten lisansı olmayan yayın hizmetlerine karşı sulh ceza hakimi, internet ortamındaki yayınla ilgili içeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesine karar verilebilecek ve 24 saat içerisinde duruşma yapmadan karara bağlayabilecek.
İnternette sunulan her türlü yayın hizmetlerinin sunumuna, iletimine, internet ortamından medya hizmet sağlayıcılara yayın lisansı, platform işletmelerine de yayın iletim yetkisi verilmesine, bu yayınların denetlenmesine ve maddenin uygulanmasına ilişkin esas ve usuller, RTÜK ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından maddenin yürürlüğe girdiği tarihten 6 ay içinde ortak çıkarılacak yönetmelikle düzenlenecek.
Kategoriler: Gündem, İletişim, Legal

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version