Offline Marketing İçin 5 İpucu

Hatice Dirgen

Hatice Dirgen

Editör @ceotudent

Teknolojiyle beraber gelen her şey gibi pazarlama da offline ve online olarak ikiye ayrıldı.

Eğer siz online kısım tamam da offline tarafı canlandırmak için neler yapmam gerekiyor diyen bir girişimci, yönetici, pazarlama uzmanı vs. iseniz sizin için birkaç iyi ipucumuz var.


1) Guerilla Marketing

Guerilla marketing, anlam olarak aslına bakarsanız alışılmadık pazarlama stratejisi demektir. Online pazarlamanın alanı bir aşamadan sonra sınırlandığında başvurabileceğiniz hem eğlenceli hem de sıra dışı bir yöntemdir.

Bunun için; uğradığınız her köşeye markanızın yazılı olduğu yapışkan renkli kağıtları bırakabilir, tuvalet aynalarına kalemle yazılabilir, markanızın bastırdığı kitap ayraçlarını yanlışlıkla(!) kütüphanedeki en popüler kitap arasında unutabilirsiniz.


2) Kartvizit bastırın ve dağıtın. Hem de herkese!

Sahip olduğunuz iş yeni kurulmuş bir girişim ise eğer özellikle yapmanız gerekenlerin başında bir kartvizit sahibi olmak geliyor. Bu size hem bir prestij sağlayacak hem de böylelikle katıldığınız network gecelerinde tanıştığınız insanlara vererek bağınızı koparmayacaksınız.


3) Her şeyin fotoğrafını/videosunu çekin!

Gerçek hayattan kesitler halinde çekilmiş fotoğraflar sizin ve markanızın kişiliğini yansıtacaktır. Bu noktada sosyal medyanızla bağlanıp paylaştığınız fotoğrafların kullanıcı sayınızı, ziyaretçi sayınızı vb. arttırdığını gözle görülür bir şekilde fark edeceksiniz.


4) Hediyeler verin!

Bir yarışma düzenleyin mesela, bu düzenleyeceğiniz yarışmayı hali hazırdaki takipçileriniz sizi tanıtarak paylaşsın ve siz de teşvikte bulunmak için küçük bir sürpriz hazırlayın. Hem bu şekilde takipçileriniz arasındaki saygınlığınızı artacak hem de markanızı daha çok insana duyurma imkanı elde edeceksiniz.


5) Konferanslara katılın ve konuşma yapın!

Düzenlenen profesyonel etkinlikler yeni insanlarla tanışıp networkünüzü geliştirmek, fikirlerinizi paylaşmak ve markanızı duyurmak için mükemmel bir yol sunar. Hatta bu etkinliklerin birinde konuşmacı olarak yer alıyorsanız sunduğu imkanların etkileri daha da büyük olur. İçinde bulunduğunuz endüstriye uygun bir konferans, söyleşi vb. etkinlik bulup gönüllü olarak
katılmak için hemen harekete geçin. 🙂

Kaynak.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Girişimcilik, Pazarlama

Yorumlar (0) Yorum Yap

/