MC Kelimesi Ne Anlama Geliyor? Kullanım Şekilleri Nelerdir?

mc ana görsel

MC kelimesi günlük hayatta birçok yerde karşımıza çıkmaktadır, aslında MC birçok farklı alanda kullanılan bir kısaltmadır. Sizler için bu kullanımları inceledik ve anlamlarını açıkladık.


Müzik sektöründe MC’lik nedir?

MC veya Master of Ceremonies yani Türkçe çevirisi ile Kabare Sunucusu, genellikle halka açık etkinliklerde izleyiciye sunulacak formu belirleyen kişiye söylenir, bu kişi resmi bir etkinliğe veya bir eğlence programına ev sahipliği yapar.

1970’li yıllarda MC ya da “emcee” (sunucu) terimi, hip-hop kültürüyle ve özellikle rap müzikle özdeşleşerek bir DJ tarafından sağlanan sample, scratch ve miksaj üzerine kafiye yapan bir vokalist olarak anılmaya başlandı.


MC’liğin popülerleştiği dönemler

mc mikrofon

New York’ta 70’lerde kulüpler ve ev partileri ile hip-hop kültürü de büyümeye ve gelişmeye başladı, DJ’ler tüm ilginin odağıydı. En popüler DJ’ler büyük takipçiler kazandı ve etkinliklerinde en büyük kalabalıkları kendine çekti. Bu dönemde MCler, sadece kalabalığı DJ hakkında heyecanlandırmak ve yaklaşan gösterileri duyurmak için sahnede bulunuyordu. MC tarafından herhangi bir kafiye yapılacaksa, DJ’in ne kadar harika olduğu hakkında izleyiciyi coşturmak için kullanılıyordu. Çoğu durumda MC, mikrofona girmek için DJ’in iznine ihtiyaç duyuyordu.

Sonrasında hip-hop kültürü geliştikçe MC’nin görevleri ve saygınlığı da arttı. Hip-hop dilinde kullanılan argonun çeşitliliği MC’ye “Microphone Controller”, “Move the Crowd”, “Mic Checker” gibi yeni anlamlar kazandırdı. MC’lere izleyicilerin önünde mikrofonda daha çok özgürlük verildikçe, MC’ler yakaladıkları performans fırsatıyla daha yaratıcı işler çıkarmaya başladılar.

1979’da çığır açan hit şarkı “Rapper’s Delight” yayınlandığında, hip-hop müziğinin ve kültürünün odak noktası doğrudan vokalist veya MC’ye kaydı. Zamanla MC Shan, MC Lyte, MC Hammer ve Young MC gibi çok sayıda sanatçı, bu başlığı sahne adlarına dahil etti.


Rapçi ve MC arasındaki ayrımın sebebi

dj

Zaman geçtikçe, hip-hop kültüründe bazıları tarafından bir “MC” veya “emcee” ve bir “rapçi” arasında bir farklılaşma ortaya çıkmaya başladı. MC / emcee genellikle hip-hop kültürünün diğer üç temel unsuru olan DJ’lik, grafiti ve breakdance ile bağlanan hip-hop’un geleneksel yönleriyle ilişkilendirilirken; bu sırada, rapçi genellikle ana akım popüler kültürün eğilimleri ve talepleriyle daha uyumlu olarak görülmekte. Bu, rap bir kişinin yaptığı bir şeyken, hip-hop’un yaşayan bir kültür olduğunu söyleyen aksiyomla paralellik gösteriyor. Dead Prez grubundan hip-hop sanatçısı Stic.man, The Art of Emceeing adlı kitabında konu hakkında şunları söylemekte: “Eğitimli bir dövüş sanatçısı için ortalama bir sokak dövüşçüsü ne ise, bir rapçi, sunucu için aynı durumdadır. İkisi de dövüşçü ama yeteneklerinin derecesi ve derinliği çok farklı.”


İsimlerin önüne gelen MC eki nedir peki?

İskoç ve İrlandalı soyadı soyadları sıklıkla Mac veya Mc ön ekine sahiptir.

Bu soyadları ilk kez yazılmaya başlandığında, soy ismin asıl taşıyıcısının babasının adına, oğlu anlamına gelen Galce mac kelimesi eklenerek oluşturulmuştur. Örneğin, MacDougall soyadı, kelimenin tam anlamıyla Dougal’ın oğlu anlamına gelir.

Daha sonraki zamanlarda, bu önekler, taşıyıcının babasının mesleğine veya takma adına da eklenmeye başladı. Örneğin, MacWard ozanın oğlu anlamına gelir ve MacDowell siyah yabancının oğlu anlamına gelir.


Mac ve Mc arasında bir fark var mı?

mac kelimesi
Tarihi kayıtlardaki tutarsızlıklar, hem Mc hem de Mac öneklerinin oluşmasına neden oldu. Mc, Mac’in yalnızca bir kısaltması ve her ikisi de aslında çok daha az yaygın olan M’ olarak kısaltılmış olarak da kullanılmakta.

Bundan tahmin edebileceğiniz gibi, Mac adının sadece İskoç ataları, Mc adının İrlanda’lı ataları ifade ettiği efsanesi doğru değildir. Benzer şekilde, Mac isimlerinin Protestan, Mc isimlerinin ise Katolik olduğu iddiası, en ufak bir doğruluk payına sahip değildir. Her ikisi de Galce “oğlu” anlamına gelir ve iki köken ya da dinden herhangi biri tarafından kullanılabilir.

MacDonald şeklinde soyismi olan biri, Smithson şeklinde soyismine sahip olan biriyle aynı duruma sahip. Muhtemelen iki kişinin de Donald veya Smith adında ataları vardı. Eskiden aynı isme sahip kişileri babalarının isimleriyle de anarak ayırt etmek yaygındı, bu yüzden bu tür soyadlar popüler olmaya başladı.

Büyük ihtimalle Mc ve Mac ile başlayan isimlerin niçin genellikle ikinci bir büyük harf içerdiğini fark etmişsinizdir. Özel isimler büyük harfle yazıldığından, “son of donald” değil “son of Donald” şeklinde yazarsınız. Aynı şekilde, genellikle Macdonald yerine MacDonald kullanılır, ancak açıkçası istisnalar yok değil. Bu soyadları tarih boyunca o kadar uzun süredir var ki bazen değişiyor ve bazı aileler ikinci büyük harften vazgeçiyor.

Ayrıca bazı Mc ve Mac isimleri babanın adını değil, babanın mesleğini içerir. John Macmaster adında birini düşünün. Bu durumda, John’un babası bir tür ustaydı, bu nedenle John “ustanın oğlu” olarak anıldı. Master, özel bir isim değildir ve bu nedenle büyük harfle yazılması gerekmez. Bu uygulama başka soy isimlerde de görülebilir – her Smith, Baker ve Cook muhtemelen atalarının birinde bu meslekte birisine sahipti.


Motorculukta MC kelimesi neyi ifade eder?

motorcycle club

Motorculuktaki MC kelimesi aslında Motorcycle Club yani motorsiklet klubünün kısaltmasıdır. Fakat motorculukta gruplar arasında farklı tarzda kısaltmalar bulunmaktadır ve bunlar birbirinden ayırt edilebilmek için kullanılır.
MC – Motorcycle Club
MCC – MotorCycle Club
RC – Riding Club
OC/OG – Owners Club / Owners Group
MG – Moto Groups
MC – Motorcycle Club
MC’ler, tarihsel olarak MCC’lerden birkaç yaş daha geç kurulmuş olmalarına rağmen, yaygın olarak geleneksel motosiklet kulüpleri olarak kabul edilir. Bu tür kulüpler genellikle çok güçlü bir gelenek duygusuna sahiptir ve bir şeyleri yapma yada yaşama biçimlerini değiştirmezler. Çoğu MC’nin, yeni üyeler için tamamlanması birkaç yıl bile sürebilen çok zorlu süreçleri vardır. Tipik bir konuşmada, insanların “motosiklet kulüpleri”nden bahsederken bahsettiği kulüp türüdür.


MCC – MotorCycle Club

MCC’ler ilk başladığında, bugün olduklarından çok farklıydı. Bu kulüplerdeki insanlar resmi takım elbise giyerler ve centilmen olarak kabul edilirlerdi (1900’lerin başı). Daha sonraki yıllarda, kulüp gelenekleri ve giyim tarzları konusunda daha çok MC’ler gibi oldular. Bugün, birçoğu MC geleneklerinden uzaklaştı (hepsi değil) ve MC’ler ve RC’ler arasındaki büyük boşluğu doldurmak için bir tür ara bölüm oluşturdular.

RC – Riding Club

Binicilik kulüpleri(riding club), gelenekler, gereksinimler ve bir üyenin bindiği motosiklet türü konusunda genellikle çok daha az kuralcıdır. Yine de, bazı üyeler kendilerini MCC’lerin veya MC’lerin geleneklerine ve prosedürlerine adamıştır. Çoğu ülkede, yalnızca MC’lerin sırt yamaları giymesine izin verilir, ancak MC’lerin o ülkede bulunmadığı yerlerde RC’lerin sırt yamaları giydiği de görülebilir fakat bu motorsikletçiler arasındaki kültürde pek yaygın bir durum değildir.

MG – Moto Groups

Moto Grupları, RC’lerle aynı ilkelere dayanır, ancak diğer motosiklet kulüplerinde bulacağınız geleneklere veya uygulamalara bağlı değildir. Bu kulüp biçimi, Avrupa’da son yıllarda artmaktadır, ancak gerçek bir motosiklet kulübü olarak pek görülmemektedir. Bu daha çok herhangi bir kuruluş yöntemiyle sınırlı olmayan yeni nesil bir motorculuk girişimidir. En dikkate değer farklılıklar, gruplar içindeki yapılaşma eksikliği ve genellikle arkada grup adı basılı olan kapüşonlulardan oluşacak olacak giyim tarzıdır. Bu gruplar diğer grupların aksine daha küçük bir şekilde, genellikle sadece dört ila altı üyeden oluşur.

OC/OG – Owners Club / Owners Group

Bu motor kulüpleri aslında belirli bir isime sahip değildir. OC’lerin üyelerin uyması gereken bazı kuralları olabilir, ancak genellikle haftalık toplantılara katılmanızı veya her yıl birlikte belirli bir miktar mil gitmenizi şart koymazlar. Özünde, OC’ler normal anlamda kulüp değildir. Genellikle belirli bir marka veya model motosiklet sahibi olduğunuz tarzda motor gruplarıdır, aynı araba markasına sahip insanların bir komünite oluşturması gibi.


Gotik Kelimesi Nereden Geliyor?

Orta Parmak İşaretinin Kökeni Nedir?

This post is also available in: English

Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version