Her Bölümü Farklı Senaryolardan Oluşan 5 Antoloji Dizisi

Antoloji aynı türdeki birden fazla eserin bir araya gelmesiyle oluşturulan yapıtlardır. Antoloji dizisi ise belirlenen bir ana tema ve tür çerçevesinde ortaya çıkarılan her bölümü veya her sezonunda farklı farklı konuların anlatıldığı dizi çeşididir.
İşte bir dizide birden fazla dünyaya yolculuk yapmak isteyenler için hazırladığımız liste antoloji dizi listesi:

1) The Twilight Zone (1959–1964)

IMDb: 9,0
1959-1964 yılları arasında yayınlanan korku, gerilim türünün öncülerinden olan bu dizide sıradan insanların olağanüstü hikayeleri anlatılıyor. Her bölümünde farklı oyuncuların olduğu ve birbirinden farklı konuların işlendiği dizi toplam beş sezon sürmüştür. Seri, bu türdeki dizilerin öncülüğünü yapmaktadır.

2) Black Mirror (2011– )

IMDb: 8,8
İlk kez İngiltere’de Kanal 4’te yayınlanan bu dizinin her bölümünde farklı yazar, yönetmen ve oyuncular yer alıyor. Hızla gelişen teknolojinin yaşamımızdaki etkilerinin neler olabileceği üzerine duran dizinin her bölümünde teknolojinin hayatımızı nasıl da alt üst edebileceğini görüyoruz.

3) Love, Death & Robots (2019– )

IMDb: 8,6
Love, Death & Robots bilim kurgudan, korku ve komediye kadar çeşitli türlerin yer aldığı animasyon dizisidir. Süreleri 5 ile 15 dakika arasında değişen 18 bölümden oluşan bu dizinin bölümleri arasındaki animasyon tarzlarının farklılığı ise dikkat çekici bir detaydır.

4) Masters of Horror (2005–2007)

IMDb: 7,5
Bölümlerin çoğunun Stephen king, Edgar Allan Poe, Clive Barker ve H.P.Lovecraft hikayelerinden uyarlandığı dizi 13 bölümden oluşuyor. Ayrıca her bölümünü Tobe Hooper, Takashi Mikee gibi birbirinden ayrı korku ustaları yönetiyor.

5) Room 104 (2017– )

IMDb: 6,1
Her bölümünde farklı karakterlerin yer aldığı ve komediden, drama farklı konuların anlatıldığı dizi, bir Amerikan otelinin 104 Numaralı odasında yaşanan hikayeler üzerine şekilleniyor.
Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/