Hediyelik Eşya Seçmenin 5 Adımı

Glocalzone

Glocalzone

"Nothing is out of reach"

Hepimiz gezdiğimiz yerlerden sevdiklerimize güzel bulduğumuz birkaç hediyelik eşya getirmeye çalışıyoruz, fakat bazen istemeden de olsa ortaya hoş manzaralar çıkmayabiliyor. Bu durum hem bütçemizi yorabiliyor hem de karşımızdakini zor durumda bırakabiliyoruz. Bazen de kendimiz için her gördüğümüzü beğenip aldığımız hediyelik eşyalar, daha sonra gözümüze o kadar da güzel gelmeyebiliyor.  O zaman hediyelik eşya seçerken dikkat edilecek 5 adımı hep birlikte inceleyelim!

1. Adım: Anlamlı mı?

 

Hediyenin büyüğü küçüğü tabiki olmaz, ama karşınızdakine bir şeyler ifade edecek bir hediye bulmaya çalışın. Böylece aldığınız hediye gerçekten baktıkça sizi hatırlatacak bir sembol haline dönüşür aldığınız hediyelik eşya amacına ulaşmış olur. Örneğin ülkelerin haritalarını biriktiren bir arkadışınıza sadece bir şehir haritası satın alıp içine ufak notlar yazarak, sıradan bir haritayı mükemmel bir hediyelik eşya haline getirebilirsiniz. Ya da ülkelerin paralarını biriktiren bir arkadaşınıza elinizde kalan birkaç madeni parayı vererek koleksiyonuna katkıda bulunabilirsiniz. Bunu sadece hediye olarak da değerlenirmenize gerek yok. Kendiniz için seyahatinizi ölümsüzleştirecek bir hediyelik eşya da seçerken aynı adımı göz önünde bulundurmalısınız.

2.Adım: Kullanışlı mı?

Alacağınız her şey tabiki kullanışlı olamaz; ama en azından paranızı, koyacağınız yeri güzelleştirecek bir hediyelik eşyaya harcamalısınız. Böylece aldığınız şeye ne kadar para harcamış olursanız olun gördükçe sizi mutlu edecek bir alışveriş yapmış olursunuz.

3.Adım: mi? 

1

Hediyelik eşya seçerken genellikle gittiğimiz yere ait semboller seçiyoruz. Bunları da en yakında bulduğumuz hediyelik eşya satan dükkanlardan alıyoruz. Dediğimiz gibi, ucuz ya da pahalı olması kesinlikle bir ölçüt değil ama kolaya kaçmaya çalışırken altında büyük harflerle ‘Made In China’ yazan bir hediyelik eşya pek hoş olmuyor tabii. Ufak tefek biblo ve anahtarlıkları yine tercih edebilirsiniz, ama en azından seçtiğiniz hediyelik eşyanın o ülkede üretilmesine dikkat edebilirsiniz.
Hediyelik eşya aldığımız herkes mutlu gözükür, ama amacımız karşımızdakini ‘gerçekten’ mutlu etmek olmalı. Hediye almış olmak için almak, hiç almamaktan daha kötüdür. Bu yüzden seçimimizi yaparken karşımızdakinin zevklerini, ilgi duyduğu şeyleri ve hatta alışkanlıklarını göz önünde bulundurmamız çok önemlidir.
 

5. Ben koyardım? 

2

Aldığınız hediyelik eşya size ait de olsa başkasına almış da olsanız nereye konabileceğini mutlaka düşünmelisiniz. Evinizi çeşitli biblolarla doldurup kalabalık etmek istemezsiniz. Bu yüzden hediyelik eşya seçiminin en önemli kurallarından biri koyacağınız yeri düşünmektir.
Aldığınız hediyelik eşya bu şartlara uyuyorsa şimdi paketleyip sevdiklerinizi mutlu etme zamanı!
Daha fazla içerik için Glocalzone’a katılın!
 

Kategoriler: Seyahat, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version