Sizi Hem Şaşırtacak Hem de Hayatınızı Kolaylaştıracak 12 Psikolojik Gerçek

Popüleksi

Popüleksi

gündemsel konuları özetliyorum

Her yıl bir milyondan fazla bilimsel makale yayınlanmakta ve psikoloji araştırmaları bu sayıya büyük katkıda bulunmakta. Psikoloji alanındaki araştırmalar herkes için kolay bir okuma olmasa da, elde edilen sonuçlar günlük hayatta yararlı olabilir ve motivasyonunuzu artırmanıza, daha iyi bir iletişimci olmanıza, başkalarıyla ilişkilerinizi geliştirmenize ve daha sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olabilir.
Kendinizi ve etrafınızdaki dünyayı daha iyi anlamanıza yardımcı olabilecek bazı şaşırtıcı psikolojik bulgular var. Bu bulgular bir yandan şaşırtırken bir yandan da yaşamınızı kolaylaştıracak.
1) Özgüven görünümden daha önemlidir.

Birden fazla araştırma, kendinden emin ve destekleyici olmanın güzel ya da  yakışıklı olmaktan daha önemli olduğunu göstermektedir. Kısacası, siz kendinizi sever ve özgüvenli davranırsanız diğer insanların da sizi sevme ihtimali daha yüksek olacaktır.


2) Erkekler kadınları sadece 6 dakika dinlerler.

Maalesef bu bir gerçek: erkeklerde seçici işitme var. Çoğu erkek, kadın arkadaşlarını sadece 6 dakika dikkatle dinleyebiliyor. Bu arada erkek arkadaşlarıyla konuşurken bu süre 15 dakikaya kadar uzayabiliyor.
3) Düşüncelerinizi yazmak stresi azaltır.

Yapılan araştırmalar, travmatik deneyimleriniz hakkında yazmanın; duygusal durumunuzu iyileştirmeye, kaygıyı azaltmaya ve iç karartıcı bir yaşamdan kurtulmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Örneğin, önemli bir sınava girmeden önce duygularını yazan kaygı eğilimli insanlar, sınavdan önce hiçbir şey yazmamış olanlardan daha iyi performans gösterdi.Stresi azaltmanın bir başka popüler yolu, yemek yemektir ki bu yararlı bir uygulama değildir. Stresten dolayı yemek kolayca kontrolden çıkabilir ve daha sonra hissettiğiniz suçluluktan dolayı daha da üzülmenize sebep olabilir.


4) Dilinize dolanan şarkının sonunu söyleyerek aklınızdan çıkarın.

Çoğu zaman, aklımıza sevmediğimiz bir şarkı takılır. Bu rahatsızlıktan kurtulmak için kolay bir hile var: sonuna kadar şarkıyı dinleyin ve söyleyin. Böylece beyninize şarkının bittiği mesajı gidecek ve düşünmeyi keseceksiniz.


5) Video oyunları oynayarak rüyalarınızı yönetebilirsiniz.

Rüyalarınızın efendisi olmak, onları daha canlı görmek ve kontrol etmeyi kolaylaştırmak istiyorsanız, hem video oyunları hem de gece kurulan hayaller size yardımcı olacaktır. Bir araştırma ile keşfedilen bu yöntemi, kabusları kontrol etmek için de kullanabilirsiniz.


6) Göz teması bir görüşmeyi uzatır.

Bir konuşmanın daha uzun sürmesini istiyorsanız, ancak ne söyleyeceğinizi bilmiyorsanız, konuştuğunuz kişiye bir soru sorun. Cevap aldıktan sonra, tek bir kelime bile etmeden karşınızdaki insana bakmaya devam edin. Karşı taraf, sessizliği önlemek için konuşmaya devam edecektir.
7) Mavi renk verimliliği artırabilir.

Ofis duvarlarınızda mavi renk kullanmak üretkenliğinizi etkileyebilir. Uyarıcı ve zihinsel enerji veren bir ortam istiyorsanız, mavi sizin için en iyi renktir. Ayrıca mavi renkle birlikte turuncu kullanırsanız, üretkenliğin yanında zihniniz ve duygularınız daha dengeli hale gelecektir. Bu kombinasyon, tüm gün zihinsel çalışmalar yapan insanlar için idealdir.


8) İçinde bebek fotoğrafı olan cüzdanlar kaybolunca daha kolay bulunuyor.

Edinburgh’daki farklı sokaklara 240 cüzdanı rastgele bırakan psikologlar, sevimli bir bebek fotoğrafı içeren cüzdanların sahiplerine iade edilme olasılığının %88 daha fazla olduğunu keşfetti. Bebek fotoğraflı cüzdanın iadesi, mutlu bir aile, yaşlı bir çift veya bir köpek yavrusu fotoğrafı içeren cüzdanların dönüşünden daha fazla oldu.


9) Hedefleriniz hakkında konuşmak motivasyonunuzu kaybetmenize sebep olabilir.

Yapılan bir araştırmada, hedeflerimizi diğer insanlara anlattığımızda deneme eğilimimizin azaldığı gözlemlendi. Bu etki, gelecekteki eylemler hakkında konuşmanın size erken bir tamamlanmışlık hissi vererek beynin tatmin olması ve böylece motivasyonun tamamen kaybolması ile açıklanabilir.
10) Kendinizi iyi uyuduğunuza ikna edebilirsiniz.

Deneysel Psikoloji Dergisi’nde rapor edilen çalışma, kendinizi gece boyunca iyi dinlediğinize ikna ederseniz, aslında iyi uyumadığınızda bile bilişsel performansınızın artacağını gösterdi. Tam tersine, yorgun olmaktan şikayet ederseniz, performansınız önemli ölçüde azalacaktır.


11) Emin olmadığınızda, listedeki ilk ismi seçersiniz.

Yapılan bir araştırmaya göre, öğenin sayfada olduğu sıra, öğenin kalitesinden daha önemli olarak algılanıyor. Örneğin bir seçim sırasında, oy pusulasının başında yer alan isme kararsız seçmenler daha fazla oy veriyor.

12) Başka bir dilde düşünceler daha rasyoneldir.

Anadiliniz olmayan bir dilde düşünmek, birçok bilişsel yetenek gerektirdiğinden, karar verme sürecini daha yavaş, daha az önyargılı, daha güvenilir hale getirir ve analitik düşünmeye teşvik eder. Bir sonraki önemli kararınızda başka bir dilde düşünmeyi deneyebilirsiniz.

This post is also available in: English

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version